David Rath se opět ozval. Některé z vás asi hodně potěší

Autor: David Rath | Publikováno: 29.10.2017 | Rubrika: Politika
Oranžáda_socani

K přežití potřebuje sociální demokracie silného lídra obklopeného osobnostně pestrým týmem zajímavých a výrazných lidí a samozřejmě témata vzbuzující kladné emoce.

Skuteční konzervativci

Současná sociální demokracie zapomněla, kdo jsou její voliči a co se jim líbí. Z dvacetiletých sociologických šetření je jasné, že nejčastěji sociální demokracii volili lidé středního a vyššího věku s konzervativnímu názory. Pokud píši o konzervativních názorech mám na mysli opatrnost ke všemu novému, jinému, rizikovému a nemyslím tím tedy pravicový názor na svět.

Hobiti a Kraj

Řečeno terminologií profesora Tolkiena je většina soc-dem voličů typologicky podobná Hobitům obývajícím Kraj. Mají rádi svůj klídek, dobré pivo a časté svačiny. Jsou tak trochu chytráčtí ve vzájemných vztazích, nedůvěřiví k cizincům, ale rádi poslouchají dobrodružné příběhy odjinud. Primárně nejsou žádní hrdinové, ale když jde do tuhého, dokážou překvapit.

Zpět do reality

Těmto svým voličům nedokázala sociální demokracie nic zajímavého nabídnout a otevírala témata, která je nezajímají nebo nevěřili, že to socialisté myslí vážně. Příkladem budiž komická demonstrace vládních činitelů za vyšší mzdy. Přitom téma růstu životní úrovně je určitě tématem mimořádně silným, ale i to dokázali bohužel diskreditovat směšnou kampaní.

Zdravotnictví

Jejich voliče vždy zajímalo zdravotnictví, ostatně vzhledem k průměrnému věku je to zcela logické. Co jim sociální demokracie nabídla? Málo sester a lékařů, mizející ordinace, upadající malé a střední nemocnice, chátrající část fakultních nemocnic, kterou se ještě snažili odstátnit a v krajích prováděli plíživou privatizaci formou pronájmů nemocnic a jejich činností. Před volbami naštvali tisíce ambulantních lékařů, kteří zavřeli ordinace, protože něčí megakšeft - elektornický recept, zhroutí v lednu celý systém.

Jdu na pivo

Sociálně demokratický volič má rád svoji hospodu, kam chodí na pivo, guláš či klobásu a často i cigaretu. Vláda s většinou sociálních demokratů jim zakázala kouřit a díky EET zdražila pivo i klobásu nebo dokonce jejich hostinský raději živnost zavřel. Pravda, že se na tom hodně podílel Andrej Babiš, ale ten to uměl chytře svést na koaliční partnery a sám přitom vypadat jako dobroděj, který bojuje proti těm šmelinářům, kteří neplatí daně.

Hlavně opatrně

Voliči ČSSD mají strach z uprchlíků a islámu. Vedení sociální demokracie v tomto bodě působilo minimálně hodně nejednotně. Kde byl vidět třeba boj Luboše Zaorálka jako ministra zahraničí za okamžité uzavření vnějších hranic EU? Nebyl vůbec patrný. V konkurenci s Tomiem Okamurou a jemu podobnými to působilo takřka prouprchlicky.

Jak odpudit voliče

Voliči sociální demokracie měli celkem rádi Evropskou unii až do doby, kdy nám začala vnucovat migranty nebo hrozí, že bychom mohli platit řecké dluhy. EU zakázala staré žárovky a silnější vysavače - tedy řeší blbosti. Místo toho, aby špičky státu ze sociální demokracie se proti tomu hlasitě, důrazně a rázně postavily a snažily se o reformu EU, tak se od nich pár dní před volbami dozvíme, že by mělo být zavedeno Euro.

Navrch pár lahůdek

K tomu přičtěme postupující úpadek školství korunovaný inkluzí a povinnou maturitou z matematiky (tu nemají voliči soc. dem. vesměs už vůbec rádi). Vše podtrženou snahou utrácet víc na zbrojení a čím dál problematičtější vojenské mise v zahraničí, o kterých si voliči ČSSD dokonce myslí, že jsou úplně na nic.

Sečteno a podtrženo, je vlastně zázrak, že ČSSD přelezla 5%.

 

převzato z blogu autora, titulek upraven redakcí

 

Čtěte také: 

 

Klíčová slova: ČSSD  | Bohuslav Sobotka
7146 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s RusyPRIMA ukázala fotografií muže, který měl zemřít na koronavirus. Muž přitom žije a je plně zdráv!Jak ze sebe udělat totálního idiota. Kandidát na prezidenta Petr Pavel se neskutečně ztrapnilÚplná novinka, tohle by měl přečíst každý Čech! Základy islámu a jejich výklad

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůRusko je dnes svobodnější než „svobodný svět“

Eurabia.cz

Francouzský senát proti léčbě homosexuálůAnalýza: Za střelbou ve švédských ulicích jsou imigranti

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celéAdvokátka: Pravda o nemocnicích. Vojtěch jen plní pokyny. Prosím senátory
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění