"Mám radši kytaru a táborák, než luxusní vůz či dovolenou". Do parlamentu má nakročeno tak trochu jiný politik, který vám vzkazuje...

Autor: Redakce | Publikováno: 19.10.2017 | Rubrika: Rozhovor
ODS

Téměř přesně po čtyřech letech jsme si opět povídali s dlouholetým starostou Brno-Starý Lískovec Vladanem Krásným (ODS). Zatímco před čtyřmi lety byl ke směřování ODS velmi kritický, nyní věří, že se strana konečně našla. On sám se v nadcházejících volbách uchází o poslanecký mandát za Jihomoravský kraj. 

Před čtyřmi lety jsme na tomto serveru společně probírali situaci ODS a vůbec celé pravice. Tehdy bylo rovněž krátce před volbami, které dopadly pro ODS katastrofálně. Těch 7,5% nyní asi překonáte, ale... nepředstavuje těch očekávaných 9-10% přece jenom malý posun?

Já bych pochopitelně byl rád, kdyby ten posun byl mnohem větší. Ostatně zatím jsme pořád v rovině různých průzkumů, o kterých víme, že mnohdy jsou v rozporu s konečným volebním výsledkem. Na druhé straně je jasné, že důvěra se ztrácí velmi rychle, ale velmi těžce a pomalu se opět získává. Lidé nám v minulosti věřili a my jsme je zklamali. Aférami a nesplněnými sliby. A proto Petr Fiala a celá ODS to má teď velmi těžké… přesvědčit voliče, aby nám opět dali šanci a že tentokrát do puntíku splníme, co jsme slíbili. Ale daří se to. Byť možná pomaleji, než bych si sám přál, ale stoupáme a voliči se k nám postupně vrací. Pokud si vzpomenete na můj rozhovor na vašem serveru před pár lety, který jste v úvodu zmínil, řekl jsem tam, že mi připadá, že ODS jezdí neustále po kruhovém objezdu pořád dokola a není schopna se rozhodnout, kterým výjezdem z toho „kruháče“ konečně vyjede. Teď mám konečně pocit, že cestu jsme už našli a vydali se správným směrem. Pravicovým směrem. K anti-byrokratické revoluci, k co největšímu zrušení všech nesmyslných zákazů a příkazů, k větší svobodě a směrem k nižším daním.Čím to je, že se za ty čtyři roky ODS nepodařilo vrátit zpátky na výsluní. Neumíte prodat svůj program, schází vám charismatický lídr... Nebo, jak jsme se spolu bavili při našem prvním rozhovoru, stále jste až příliš doširoka rozkročeni?

Tak co se týče nesmyslného „rozkročení“, které jsem kritizoval, to se už naštěstí změnilo. Myslím, že současný program ODS směřuje na pravicové voliče, na lidi aktivní, pracovité, zodpovědné, na ty, co si uvědomují, co je „svoboda“ za ohromnou hodnotu.
A co je to „výsluní“? 12%, 20%, 30%, nebo dokonce 51%? :-) Opravdu může mít někdo pocit, že 4 roky po pádu Nečasovi vlády může být ODS opět na „výsluní“? Zvláště za současné politické a mediální situace? Nečasova aféra „rozflákala“ ODS na atomy a nakonec jsou z toho jen „kabelky“. Tím nijak Nečase neomlouvám. Je pravda, že to byl podle mne poctivý politik a nelze mu ubrat velkou zásluhu na tom, že se konečně začala řešit korupce. On byl ten, co uvolnil státním zástupcům ruce. Paradoxně na to dojel. Ale mě hlavně zklamal jako chlap. K čemu je, když jste poctivý, když s vámi mává jak s loutkou dominantní fúrie? Něco takového jako premiér a předseda strany nemůžete přece nikdy dopustit.

 

Je pravda, že ani mediální mainstream není ODS příliš nakloněn...

Ano. Média se na ODS vyřádila a některá proti nám vedou boj stále. Zato trestně stíhaný prominentní nomenklaturní kádr KSČ a evidovaný estébácký fízl má největší volební preference. Jen za setinu toho, co už na Babiše prasklo, by ho za normální situace všechna média roztrhala také na atomy a on by byl nucen okamžitě z politiky odejít. Ale nic. Pořád je za hrdinu a vše mu prochází. Víte, co si myslím? Že kdyby (nedej bože) zítra z vlastní nepozornosti srazil na přechodu babičku o berlích, je schopen začít tvrdit, že mu tam babička skočila naschvál, že je to kampaň a platí to tradiční politické strany. A jeho voliči a média na to rádi skočí a udělají z toho fakt. A zase bude za hrdinu. Je to normální? Tady se za poslední čtyři roky totálně změnilo politické, společenské i mediální klima, vše je vzhůru nohama. To, co voliči ODS neodpouští, tak naopak Babišovi prochází bez problému. A vy se mě ptáte, proč nejsme už zpět na „výsluní“.  No proto, že nejsme v pohádce a nemáme kouzelnou hůlku a fungujeme v současné nenormální realitě.

 

ODS ztratila své pozice do velké míry díky vlastnímu „přičinění“. Někteří, v médiích označovaní jako kmotři, stranu hodně poškodili...

Vy sám víte, že jsem byl vždy tvrdým kritikem všech kmotrů, šíbrů a „kšeftů“ v ODS. Bylo to ostudné a taky jsme si za to zaslouženě sáhli na dno. Ale když to pozoruji dnes, mám pocit, že ti různí „kmotři“ byli ve skutečnosti naprostí amatéři. Protože dnes je tu jeden, který si chce ukrást celý stát! Tedy pardon. Chce z našeho státu udělat svoji vlastní firmu. Což ovšem vyjde nastejno.

 

 

Petru Fialovi je občas vyčítáno, že se nedokáže „odvázat“ a schází mu charisma. Takže by mohl být problém přece jenom ve Fialovi?

Vůbec to není o lídrovi. Babiš si vystačí všeho všudy s nějakými dvaceti slovy, které omílá pořád dokola: „Všichni kradňu, zásadně odmítám, není to pravda, je to kampaň, všichni lžou, zkorumpované tradiční strany,“ a pár dalších. A má nejvyšší preference. Naopak profesor Fiala je výborný rétor, má to v hlavě srovnané, jasně vyjadřuje myšlenky a přesto má ODS preference daleko nižší. Je i toto normální? Není, ale je to realita.
Ale když už jste tu otázku o „výsluní“ položil, na závěr této své odpovědi vám odpovím větou z textu jedné skladby, ke které mám opravdu velmi blízko a kde se také objevuje „cesta zpátky na výsluní.“ A ta odpověď zní: „Víru ztrácí, kdo se bojí!“Za vítězstvím každopádně míří Babišovo ANO, se kterým ODS dle vyjádření svého vedení do koalice nepůjde. Osobně to úplně chápu, ale existuje nějaká jiná alternativa, pokud nechcete strávit další čtyři roky v opozici? Když říkám vy, tak myslím třeba i Vás konkrétně.

Já osobně nikdy s jakoukoliv vládní koalici, tichou podporou, nebo třeba „opoziční smlouvou“ s ANO souhlasit nebudu. A věřím, že stejný názor bude mít celý poslanecký klub ODS. Ostatně, Petr Fiala to jasně vyloučil a já věřím, že se nenajde nějaký „odvážlivec“, co by to chtěl navrhovat. A za mě… klidně další 4 roky v opozici, než se jakkoliv ušpinit s ANO, s komunisty a nedemokratickými stranami. Ale jaké jsou jiné varianty nelze říct, když neznáme ještě výsledky voleb.

 

Asi si dovedu představit, jaké varianty ODS i některé další strany děsí nejvíc...

Jistě, těch děsivých variant je více. Já však mám největší obavu ze dvou. První je ta, kdy se žádná koalice vůbec nesestaví a vládnout bude jednobarevná vláda ANO, jelikož Babiš bude pověřen prezidentem sestavením vlády hned po volbách. Tato vláda sice důvěru nezíská, ale vládnout bude až do předčasných voleb. A jelikož pan prezident je „velký hráč“, dovedu si živě představit, že mu to bude plně vyhovovat a nechá tuto vládu bez důvěry vládnout, jak nejdéle to jen půjde. Může to být klidně rok, nebo třeba i dva. A to bude naprostá katastrofa pro tuto zemi. Anebo varianta dvě, stejně tragická, ve které to Babiš dá dohromady s komunisty. A to by byl splněný sen všech estébáků a komunistů, kteří spoluorganizovali 17. listopad. Oni přece žádný převrat nechtěli. Chtěli jen jednu skupinu komunistů vyměnit za jinou skupinu komunistů, zlegalizovat si majetky a současně zůstat u moci. Což se naštěstí nezdařilo. Ovšem teď k tomu mají opět velmi blízko. A já bych se velmi nerad, hned v pondělí ráno po volbách, probudil v roce 1948.Letos poprvé kandidujete v parlamentních volbách. Jestli jsem se dobře díval, tak na 23. místě. To budete muset hodně poskočit, abyste se stal poslancem. Předpokládejme, že si tento rozhovor přečtou i Vaši potenciální voliči, takže... proč by měli kroužkovat zrovna Vladana Krásného?

No, je pravda, že je to relativně nevolitelné místo. Na druhé straně, možná se najde dost voličů, kteří mi preferenční hlas dají. Já se hlavně orientuji na ty, kteří ODS volit nechtějí, ale byli by ochotni podpořit mě. Čímž pádem samozřejmě podpoří i ODS. A proč by mě mohli voliči podpořit? Třeba proto, že jsem už tři volební období za sebou v první linii, na místě starosty. A na vlastní kůži denně zažívám tu šílenou byrokracii, která se na nás neustále ze všech stran valí. Všechny ty zákazy, nařízení a omezování svobody podnikání i běžného života. Jen těch naprostých nesmyslů, které musíme na úřadě dělat naprosto zbytečně. Miliony papírů. A jak má být úředník milý, přívětivý a věnovat se občanům, když má na stole stohy excelových tabulek, které musí vyplnit, aby je poslal někam, kde je stejně nikdo nečte a jen je založí do archivu? To se prostě musí změnit. A měnit by to měli ti, co to znají na vlastní kůži. Tedy v tomto případě je moje zkušenost z funkce starosty velkou výhodou.

 

Politikům se často vyčítá jistá odtrženost od obyčejných lidí. Předpokládám, že něco takového Vás coby starostu zatím nepotkalo?

Starý Lískovec je zvláštní tím, že na 2 km2 žije 12 tisíc lidí. A není kam utéci.  To znamená, že není dne, kdyby mě několik lidí neoslovilo, nesdělilo mi svoje starosti, přání, svoje příběhy. Já jsem tedy pořád mezi lidmi a vlastně pořád v práci. Neustále mám zpětnou vazbu. I když jdu na hokej, nebo na pivo, stejně mě neustále někdo oslovuje a ptá se na různé věci. To si prosím nestěžuji, to je prostě součást mé práce. A je to velkou výhodou právě proto, že nejsem nijak odtržen od reality. Naopak. Vím dobře, co lidi trápí, co by chtěli změnit. A já bych to vše změnil rád, nebo alespoň k tomu přispěl svými zkušenostmi a znalostmi. Ostatně, já vždy v ODS prosazoval, že by se mělo zásadně brát zřetel na úspěšné komunální politiky, starosty a místostarosty. A protože tento názor mám stále, přijmul jsem tuto kandidaturu, byť až na 23. místě. Ale pokud mě podpoří dostatek voličů, může se stát cokoliv 
 

Jako lokální politik máte možná lepší výchozí pozici než ostatní kandidáti do sněmovny...

Asi to platí obecně. Tedy v případě, že lidí vaši práci oceňují. Jelikož jsem se stal starostou Starého Lískovce již třikrát, tak se mi snad něco povedlo. Stojí za mnou hmatatelné výsledky. Nerad bych, aby to znělo neskromně, ale myslím si, že za tu dobu se podařilo Starý Lískovec zásadně změnit k lepšímu. Od zrekonstruovaných veřejných prostranství, nových sportovních areálů, dětských hřišť, přes rekonstrukce všech škol a školek, investic do obecních domů, až po různé sportovní, dětské a zábavné akce pro občany. A stejně produktivní hodlám být i tehdy, pokud bych do sněmovny zvolen byl.

 

Neobáváte se, že Vás případný úspěšný vstup do „světa velké politiky“ semele? Přece jenom, rozdíly mezi lokální a celostátní politikou jsou očividně. Větší tlak, větší lákadla...

Dosud jsem zůstal „normální“ a funkce starosty mě nijak zásadně nepoznamenala. Aspoň si to myslím :-) Je to asi o hodnotách. Každý je má jiné. Někdo touží po moci a po penězích a myslí, že to v politice najde. Já netoužím ani po jednom. Jistě, politik potřebuje určitou část moci. Ale podstatné je tuto moc využít ve prospěch všech a nezneužívat ji pro sebe. A proč si myslím, že jsem zůstal normální? Proto, že kromě své práce se věnuji muzice, pořádám pravidelně dětské tábory a akce. A věřte mi, že pro mne je praskající oheň táboráku, děti, kamarádi, šumící les a kytara tisíckrát přitažlivější, než nějaká snobská dovolená na Bali, nebo luxusní auto. 

 

Čtěte také: 

"Doufám, že rána do zubů v těchto volbách bude už poslední a konečně se mnohým v ODS rozsvítí", říká v rozhovoru pro ePortál.cz člen oblastní rady ODS Brno-město Vladan Krásný

    

8848 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Jakub Janda se velmi drsně vyjádřil o našich poslancích. Za tohle by mu mělo být doživotně zakázáno točit gay pornoArogantní vetřelci, nejroztodivnější hrůzy...vážně se to někomu líbí? Chudáci ženský. Ach jo...A nebo ne? Tady jsou dost výživné statistikyNic proti moderním technologiím, ale...nebuďme sluhy elektroniky!Palestinci se nejraději baví touto oblíbenou kratochvílí. Jen pro silné žaludky

euPortal.cz

Totální výsměch občanům. Takto vám známá česká politička lhala do očí v přímém přenosuMladý Klaus opět udeřil: Věčně lehce opilý Kalousek je už ve sněmovně jen takovým klaunem...

Eurabia.cz

Napište politickému vězni do Anglie ať vidí, že v odporu proti multikulturnímu a pro-islámskému režimu není sám!Imigrační politika: Merkel obviněna! Adepti i v ČR

FreeGlobe.cz

140 000 muslimů na oslavách v parku jednoho západoevropského města (+ video)Kdo vyhraje v Moskvě? Tajné služby v negližé

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

euServer.cz

Němci znovu volají po vůdčí roli v Evropě a ve světěSílené, 0,7 % nejbohatších vlastní více než 45 % světového bohatství a 8 % nejbohatších téměř 85 %. Tento „amerikanizmus“ se nyní Washington coby svou světovou nadvládu chystá nasadit na celý svět

eOdborar.cz

Magistrát Olomouce kašle na zdravotně postiženou ženu a upřednostňuje zdravé zájemce o byt - jde snad o korupci či aroganci?Závěry jednání mocnosti jsou ve prospěch USA a v neprospěch Evropy a to díky Merklové a spol.

ParlamentniListy.cz

Miloš Zeman pro PL: S Merkelovou o Sudeťácích budu mluvit. Správně, Matteo Salvini! Neschopný Pavel Šafr, odevšad ho vyhodili. Stop Soros, souhlasím. Václav Moravec, zjev...Pan Havel nedovedl většinový systém jako v Americe. Tam to pan Trump řídí všechno, zasnil se Andrej Babiš před lidmi
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění