Tento významný ekonom se mýlí. Výroba bez spotřeby ztrácí smysl

Autor: Václav Makrlík | Publikováno: 4.9.2017 | Rubrika: Ekonomika
Ekonomie

Iniciativa Průmysl 4.0 , kterou v textu „Blamáž jménem Průmysl 4.0“ , publikovaném v MF DNES 24 8.17, kritizuje hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda, je vedena zoufalou snahou státu udržet za každou cenu poptávku a tím ekonomický růst. Podobný cíl mají i jím kritizované dotace a investiční pobídky poskytované v rámci zmíněné iniciativy. Až potud lze s panem Kovandou souhlasit. Kovanda se však mýlí, když vidí řešení problému pouze v dalších inovacích vedoucích k růstu produktivity práce a považuje produktivitu svým způsobem za nejdůležitější ekonomický ukazatel.

Výroba bez spotřeby ztrácí smysl. Vysoká produktivita bez koupěschopné poptávky vede k hospodářské stagnaci, případně krizi, což je stávající problém vyspělých ekonomik s více méně saturovanou koupěschopnou poptávkou. Současná míra inovací a technologická struktura výrobních kapacit je postačující ke krytí stávající koupěschopné poptávky. Je to koupěschopná poptávka, která generuje příslušnou produktivitu, nikoliv naopak. Základní podmínkou pro implantaci inovací a růst produktivity tak zůstává koupěschopná poptávka. Investice do inovací a tím růstu produktivity se vyplatí jen je- li zajištěna koupěschopnou poptávkou. Pokud tomu tak není může podnikatele přivést k bankrotu.

Historické příklady, kterými Kovanda podporuje svůj názor, svědčí o povrchní znalosti historie. Růst produktivity ( nikoliv produktivita) byl samozřejmě v letech 1890 až 1913 vyšší nežli v letech 2005 až 2015. Přelom tisíciletí probíhal ve znamení do té doby neznámých vynálezů a technologií, které nesmírně zvyšovaly produktivitu. Byla to doba populačního boomu, který zajišťoval potřebnou poptávku . Od poloviny 19.století do vypuknutí první světové války nebyly neobvyklé rodiny o čtyřech až deseti dětech. Sériová tovární velkovýroba likvidovala poslední zbytky řemeslné malovýroby a zlevňovala většinu produktů, což mělo pozitivní vliv na růst koupěschopná poptávka.

Ani argument, že v Německu roste produktivita od roku 2005 18krát pomaleji, nežli v letech 1950 až 1975 neobstojí. Po druhé světové válce byla Evropa v troskách a Evropané hladoví a nazí. Poptávka byla přímo gigantická. V rámci Marshallova plánu začala do západní Evropy proudit ekonomická a finanční pomoc, a s ní i moderní technologie , které ve spojení s technologiemi vyvinutými válečným průmyslem nutně vedly k extrémnímu růstu produktivity. Poválečná rekonstrukce vedla k růstu produktivity i v bývalém SSSR a zemích, které byly součástí sovětského bloku, byť ne v takovém tempu jako na Západě , který se opíral o válkou nepoškozenou, naopak posílenou, americkou ekonomiku.

Když se vyčerpala poválečná poptávka, koupěschopná poptávka resp. trh byl saturován ,hledala se cesta jak poptávku, a na ní závislý„ sustained development“, udržet. Našly se dvě cesty. Tou první byly nové výrobní a spotřebitelské segmenty, především elektronika, tou druhou úvěr. Úvěr by nepochybně vedl ke krizi již mnohem dříve nežli v roce 2008, ale stal se zázrak, zhroutil se socialismus. Nejednou zde byl obrovský nenasycený trh, s více méně koupěschopnou poptávkou. Výroba nemusel zpomalit.

Čína, Rusko ,Turecko, které pan Kovanda zmiňuje ve snaze podpořit svou teorii nedostatečného růstu produktivity ve vyspělých zemích, jsou jiná pohádka. Především v Číně a Rusku byla produktivita a její růst v důsledku státní ekonomiky za Západem zaostávající. To se začalo po převratných politických změnách , které proběhly v poslední pětině 20.století rychle měnit především v Číně. Tyto země mají obrovský nesaturovaný trh s více méně koupěschopnou poptávkou. Protože historicky před nedávnem začínaly s nízkou produktivitou s nedostatečným růstem, jejich ukazatele jsou podstatně vyšší, neboť nezřídka implantují nejmodernější technologie.

Země s rozvinutou výrobní strukturou , jako Japonsko, Jižní Korea či Singapur, zmiňuje Kovanda jako příklad zemí, kde přes relativně vysoký stupeň robotizace ekonomiky je nízká nezaměstnanost. Je to možné proto,že v těchto zemích , právě díky vysokému rozvoji ekonomické struktury, najdou lidé práci spíše, nežli v Řecku či Španělsku. Podobně je tomu za současné konjunktury i v ČR. A jsme opět u dotací. Pokud dotace směřují do spotřeby( např.kotle) nebo neproduktivních projektů (např.cyklostezky) , či dokonce k omezení výroby ( např. dotace na omezení výroby mléka) a nikoliv do produktivních inovací, pak nevytváří výrobní či ekonomickou strukturu země se všemi výše zmíněnými důsledky, které z toho plynou.

Robotizace a další revoluční inovace , např. 3D technologie, přinesou výrazný růst produktivity , ale zároveň vyloučí z pracovního procesu spoustu lidí a to i vysoce kvalifikovaných , např. obráběče kovů na CNC strojích atd.. Za co budou tito lidé nakupovat produkty , které roboty vyrobí ? Dotace, resp.sociální dávky, jsou již dnes běžně praktikovaným nástrojem a využívají jich nemalé skupiny populace. Možná se brzy dočkáme daleko širšího uplatnění definice komunistické společnosti, totiž, každému podle potřeb, bez ohledu na zásluhy. Co bychom si jinak počali s růstem produktivity a z ní plynoucí nadvýrobou a nezaměstnaností?

autor je ekonom

 

Čtěte také: 

 

2428 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Palestinci se nejraději baví touto oblíbenou kratochvílí. Jen pro silné žaludkyVýstřel z Aurory už zazněl, jestli jste jej přeslechli. Vsadím svoje boty, že tato politická strana má velký potenciálTohle slovo novináři prostě milují. Přitom to je jeden velký nesmyslMožná budete překvapeni. Už za pár let může být všechno úplně jinakCo tam mladý Klaus ještě dělá, proboha?

euPortal.cz

Podívejte se, jak mladý Klaus brutálně zesměšnil Kalouska. To je fakt pecka...Zbytek původních Evropanů se má asimilovat s novými kolonizátory. U děti mladších 15 let tvoří Němci již jen 64 procent

Eurabia.cz

Zaplavili Švédsko muslimskými imigranty a teď strkají hlavu do písku a jejich rady týraným ženám ani nefungují!Rakouská učitelka o dětech přistěhovalců: Neumějí zacházet s nůžkami nebo lepidlem. Nemají ani jednu knihu

FreeGlobe.cz

Hollywood je místo zrádců a pedofilů. Skončil jsem s ním, říká Clint EastwoodZoufalí Francouzi stavějí kolem Eiffelovky zeď. Chtějí ji bránit před těmi, které si pozvali. Pomůže to? A co na to Václav Havel? (+ foto, video)

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

euServer.cz

Sílené, 0,7 % nejbohatších vlastní více než 45 % světového bohatství a 8 % nejbohatších téměř 85 %. Tento „amerikanizmus“ se nyní Washington coby svou světovou nadvládu chystá nasadit na celý světTyto věci zkorumpovaly Havla. Schwarzenberg a Albrightová. Zpěv z mešity rozléhající se od německých hranic… Poslanec, který se ostře střetl s Kalouskem, hovoří

eOdborar.cz

Magistrát Olomouce kašle na zdravotně postiženou ženu a upřednostňuje zdravé zájemce o byt - jde snad o korupci či aroganci?Závěry jednání mocnosti jsou ve prospěch USA a v neprospěch Evropy a to díky Merklové a spol.

ParlamentniListy.cz

Říkejte už pravdu o Rusku a migraci! Chyťte se za nos. Od Klause zazněla další brutální slovaBudete televizní hvězda, takové devianty ČT ráda zabírá! Zeman na náměstí nemilosrdně skoncoval s mužem s transparentem
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění