Vítr kretenismu

Autor: Josef Mlejnek | Publikováno: 15.2.2007 | Rubrika: Zamyšlení
Bolsnac04

Jó, Lenin, ten se s tou svoločí reakcionářskou nemazlil! A „kretenismus“ demokratických pravidel byl jemu a jeho učenlivým žákům dobrý jen tehdy, když se jim hodil do krámu, přesněji velekrámu, jakým pro ně byla světová revoluce. Leninův obdivovatel a prý i šachový sparingpartner ještě z předrevolučních „zlatých časů“ na ostrově Capri Maxim Gorkij, který si nechal patentovat hrdě znějící člověčenství v době, kdy lidé po statisících mizely v gulagu, vše shrnul v geniálně prosté větě: Kagda vrag ně izdajotsja, nado jego uničtožiť! (Pro ty, kdo ke své škodě už nerozumějí rusky: Když se nepřítel nevzdá, je třeba ho zničit.)

Že vám to nic a nikoho nepřipomíná? Souznění německého europoslance Jo Leinena s „pravdou leninskou“ je patrně nepoměrně hlubší než podobnost jeho příjmení a Uljanovovým krycím jménem, a vicepremiér pro evropské záležitosti Saša Vondra si určitě nehrál se slovíčky jen z reakčního formalistického žonglérství.

Slavná „euroústava“ neuspěla v referendu ve Francii a v Nizozemsku, v Německu samotném ji zpochybnil ústavní soud. Podle závazně napsaných pravidel tím měl celý tlustospis jít k šípku. Takže se musí, má-li vzniknout nějaký ustavující dokument, který by vyjadřoval existující minimální pružnou shodu mezi 27 členskými zeměmi Evropské unie, začít ab ovo, znovu. O případné existující shodě coby východisku hovořil i prezident Václav Klaus.

Obecné vůli s velkým O (pp. Brusel) se to ovšem nehodí do velekrámu a přála by si pomocí různých obezliček přece jen nastolit diktaturu Tlustospisu. Pravidly popsaný cár papíru musí jít stranou. Skeptickým nebo realistickým neposluchům sice gulag nehrozí, ale způsob, jakým se Jo Leinen v těchto dnech navezl do českého prezidenta pochází ze stejného leninského soudku. (Lokajské okřikování z úst našich eurohujerů jen dodává místní kolorit.) André Breton při svém částečném prozření z obdivu v polovině třicátých let napsal: Vítr kretenismu vane ze SSSR. Měl ovšem na mysli něco zcela jiného než vůdce světového proletariátu. V posledních letech mám sílící pocit, že ten Bretonův vítr obrátil o 180 stupňů.

Psáno pro únorové číslo časopisu 51PRO

 

4923 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Amerika bude ve válce zničena, ví to obyčejní Američané? Rozumí ten pitomec vládnoucí ve Washingtonu tomuto  jazyku?Chcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Doporučujeme: Jak novináři oficiálních medií manipulujíAnketa: Jak myslíte, že ČR vypadá s "Vrběticemi" na mezinárodní scéně ?

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Neškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasádyCo se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění