Teorie spiknutí
Tak co např. takto:
1. Vyjdu z předpokladu, že je absurdní, aby se materiály o spolupráci Josefa Tošovského s StB našly a byly zveřejněny naprostou náhodou. Josefu Tošovskému dnešní odhalení jeho spolupráce s StB nijak věcně neublíží. Tedy pokud se jedná o útok, jistě nejde o útok na něj.
2. Václav Havel je stále oblíbenou a respektovanou osobností (mé vlastní hodnocení ponechávám zcela stranou). Po relativně dlouhém mlčení k aktuálním otázkám politického dění v České republice se vyjádřil k problematice možnosti zřízení radarové základny armády USA na našem území. Zaznamenal jsem dvě hodnocení tohoto textu a to ze strany pánů Neffa a Vadase. S těmito hodnoceními se ztotožňuji.
3. Je nesporné, že díky oblíbenosti Václava Havla a respektu, který u nemalé části společnosti požívá, může jeho jasně vyjádřený názor ovlivnit veřejné mínění ve prospěch zřízení diskutované základny. To by mohlo být velmi nepříjemné pro ty, kteří se dovolávají referenda, ale ve skutečnosti za něj pouze schovávají svůj zásadní odpor k vojenské spolupráci s USA, ale buď se jim nezdá taktické, nebo jim to samým připadá hloupé, říct to na plnou hubu. Zkrátka kdyby nebyli tak přesvědčeni, že „lid“ je proti základně, nikdy by pro referendum o ní nehorovali (a tak je to s většinou, ne-li se všemi požadavky na referendum mimo komunální úroveň – alespoň dnes a u nás…).
4. Možností, jak pošramotit renomé Václava Havla, již není mnoho – aktivně se v politice nepohybuje a co bylo možné v případě potřeby použít už použito bylo, takže např. řeči o Lucerně už nikoho ani nepřekvapí, ani nedojmou. Ale že Václav Havel věděl, že Josef Tošovský spolupracoval s StB a přesto jej coby president jmenoval premiérem, to by jeho gloriolu mohlo v očích veřejnosti poškodit: „Ha, pokrytec! Takže přece jen není o nic lepší než já…“. Jeho názor na základnu by alespoň částečně ztratil na váze.
5. Já jsem o nějaké formě spolupráce Josefa Tošovského s minulým režimem nikdy nepochyboval a stejně tak řada lidí, které znám. Pro mě to tedy žádné překvapení není. Dokážu si však představit, že mnoho lidí překvapeno je. Návazně – k Václavu Havlovi pro mě patří to, že jmenoval Josefa Tošovského předsedou vlády a věděl přitom, co je zač. Opět nejsem překvapen. Taková úvaha však není zrovna mainstreamová a takový obraz Václava Havla není usazen v hlavách české veřejnosti. Kdyby česká veřejnost takto vnímala Václava Havla, nemohla by si volit takové reprezentace, jaké má…
6. S ohledem na to, že Josefu Tošovskému celá věc nemůže prakticky ublížit, nepovažuji za vyloučené, že Josef Tošovský není jen pasivním nástrojem, ale aktivním účastníkem tohoto pokusu o diskreditaci názoru Václava Havla; jinými slovy, že svojí troškou do mlýna přispívá k tomu, aby názor podporující zřízení základny pozbyl na věrohodnosti. To je plně v souladu s jeho někdejší spoluprací s StB, přičemž to už jen krok chybí k (nikoli třeba přímé, ale zprostředkované) spolupráci s KGB.
Jan Kubalčík
místopředseda Konzervativní strany
www.konzervativnistrana.cz