Prezident uctil v Rockefellerově kapli v Chicagu památku Miltona Friedmanna

Autor: Ivana Haslingerová | Publikováno: 3.2.2007 | Rubrika: Politika
Ekonomie

Ve věku 94 let zemřel ve čtvrtek 16. listopadu 2006 ráno na selhání srdce při převozu do nemocnice nedaleko San Franciska nositel Nobelovy ceny za ekonomii americký liberální ekonom Milton Friedman. Nobelovu cenu dostal v roce 1976 za zkoumání dopadů vládních zásahů na ekonomiku a za výsledky v oblasti analýzy spotřeby, historie a teorie peněz. Friedman byl zastáncem volného trhu. Jeho ekonomické názory hrály významnou roli při formování způsobu vládnutí mnoha světových lídrů, například britské premiérky Margaret Thatcherové nebo amerického prezidenta Ronalda Reagana, jemuž v 80. letech dělal poradce pro ekonomiku. Obhajoval a prosazoval ekonomickou svobodu jednotlivců, svobodný trh a liberalismus, který podle něj přináší rozvoj společnosti.

V každé z těchto tří oblastí byl jeho přínos a vliv enormní. I kdyby působil jenom v jedné z nich, i přesto by si svou světovou proslulost zasloužil. Jeho role v ekonomické vědě a při formulování východisek hospodářské politiky byla zcela mimořádná a není pochyb o tom, že jeho myšlenky ovlivňovaly a budou ovlivňovat celé generace lidí po celém světě.

Na pozvání Chicagské univerzity byl prezident republiky Václav Klaus jedním z hlavních řečníků na smutečním obřadu k uctění památky Miltona Friedmana ve dnech své pracovní návštěvy v Chihicagu. Ve 14.00 hodin v pondělí 29. ledna se v Rockefellerově kapli University of Chicago konal smuteční obřad k uctění památky Miltona Friedmana, kde prezident vystoupil s projevem. Kromě této smutné i když prestižní události se prezident setkal s guvernérem státu Illinois Rodem Blagojevichem, navštívil chicagskou burzu a zúčastnil se pracovního oběda s významnými podnikateli chicagské oblasti. V úterý 30. ledna se prezident republiky zúčastní recepce pořádané velvyslancem České republiky v USA Petrem Kolářem a českým generálním konzulem v Chicagu Markem Skolilem. Během recepce se prezident setká s představiteli státu Illinois, města Chicaga, členy konzulárního sboru a s českými krajany. V odpoledních hodinách odletí z Chicaga zpět do vlasti.

"Řada z nás se setkávala s jeho texty již v komunistické éře a byla jimi už tehdy výrazně oslovena. Studovat jeho díla nám pomáhalo pochopit ekonomickou realitu kolem nás i u nás, pochopit ekonomii a s ekonomií spojený způsob myšlení, orientovat se v ekonomické metodologii a dobrat se podstaty úlohy trhu v lidské společnosti, úlohy státu ve svobodné tržní ekonomice a v neposlední řadě významu peněz v ekonomice. Existovalo jistě mnoho dalších významných světových autorů, kteří ovlivňovali naše uvažování, ale Miltonu Friedmanovi se nikdo nevyrovnal z hlediska intelektuální a lidské integrity, v pevnosti odborných i ideových až ideologických postojů, v odvaze k boření ustálených mýtů, v jednoduchosti a jasnosti textů a nepochybně ani v rozsahu a kvalitě příspěvků k ekonomické teorii a k teorii hospodářské politiky"

Tak vzpomínal Václav Klaus v Míčovně Pražského hradu na pietním aktu, který uspořádal k uctění památky Miltona Friedmana.

RnDr. Ivana Haslingerová je šéfredaktorkou www.fragmenty.cz

3467 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Západní mediálni diktatura již cenzuruje i havlisty ...Doporučujeme: Jak novináři oficiálních medií manipulují

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Naše služby mluvily s Rusy.“ Oheň ve Vrběticích: Generál Šándor dal nové infoNebezpečná Plzeň. Odešel bych hned, nechci umřít, říká Pavel Černý. Šéfovi strážníků zaskočí pivo
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění