Třetí svět a citové vydírání

Autor: Jiří Hojer | Publikováno: 1.10.2004 | Rubrika: Politika

Podle žebříčku kvality života dle každoroční studie Rozvojového programu OSN zveřejněného 14. 7. 2004 se naše země umístila na 32. místě. Nejlépe si údajně žijí Norové, nejhůře jsou na tom tradičně některé africké země. Zatím nikdo neupozornil na nesmyslnost takových studií a sestavování žebříčků ve vnímání takových ryze subjektivních ukazatelů, jako je kvalita života. Pocit spokojenosti s podmínkami svého života se docela jistě liší člověk od člověka a také národ od národa, civilizační okruh od jiných okruhů atd.

Jihoevropské národy by patrně považovaly za nekvalitní život bez dvou- a vícehodinové polední a odpolední siesty, které by možná mnohé z Čechů nudily, omezovaly a trápily pomyšlením na ztracený čas, který se dal využít třeba prací a následně včasnějším odchodem za jinou zábavou. Jsou nejspíš zase jiné národy, pro které je nejhodnotnější život prožitý nejlépe jen s nejmenším možným časem stráveným pracovními aktivitami nezbytnými pro zajištění obživy.

Může to být způsobeno vývojem v odlišném klimatu, působením náhody při vývoji národů či jinými vlivy, každopádně všude jsou měřítka kvality života odlišná a takovéto žebříčky OSN mohou dost dobře být spíše politickým tahem, sloužícím citovému vydírání obyvatel určitých zemí. Skutečně můžeme v poslední době sledovat mnohé aktivity vnucující obyvatelům tzv. Severu pocit provinění vůči chudému Jihu, které má být způsobeno snad jen naším štěstím, že jsme se ocitli právě zde. Zdá se, že tyto aktivity začínají nabývat podoby intenzivní a snad i organizované kampaně.

Například Šimon Pánek ze společnosti Člověk v tísni při ČT o. p. s. také 14. 7. 2004 v Radiožurnálu hovořil o podobném tématu. Sdělil, že OSN žádá po vyspělých státech (tedy i po Češích), aby odevzdávaly 0,77 % HDP, což je méně, než vydáváme na nákup zbraní nebo na zábavu a je tedy pochopitelné, že by se tento převod prostředků ze státního rozpočtu uskutečnit měl (pochybuji, že by šlo o jiný zdroj, ale v tom případě by se již jednalo o hodnotu blížící se spíše 2 % státního rozpočtu). Opět jsme se mohli cítit provinile - raději se bavíme a připravujeme se na obranu (pravda, někteří také na útok, ale to je další problém), než bychom pomohli osobám v nouzi. Jak logické a jak od nás sprosté.

Nemyslím, že bych byl příliš cynický ani zlý, když prohlásím, že tak to není a že nechutné jsou naopak spíše podobné kampaně. Velice často se jedná o zjevné citové vydírání a vytváření nátlaku na veřejné mínění pomocí vyvolávaného pocitu viny za naši údajně lepší životní úroveň. Proti pomoci trpícím a osobám postiženým neštěstími nemám vůbec nic. Ale země, regiony a osoby, kam je pomoc směrována, si musí zejména samy chtít pomoci. Nevěřím, že impulsem může být klasická humanitární pomoc v podobě bezplatných zásilek základních životních potřeb – ta by se měla omezit jen na pomoc při živelných pohromách a dalších katastrofách (válečné konflikty). Pravidelná humanitární pomoc naopak odradí případné aktivity směřující k zajištění obživy vlastníma rukama v trpících zemích.

Životní úroveň našeho civilizačního okruhu se začala prudce zvyšovat oproti ostatním hlavně díky práci našich předků. Jeden z hlavních cílů, pro které se tolik snažili zajistit pokrok svých rodin a svých národů, jistě byla touha pomoci svým potomkům žít lepší život. Svých cílů dosáhli vlastními silami a hlavní motivací jistě bylo vědomí, že sobě, svým rodinám a svým národům musí pomoci sami, že za ně nikdo jiný tu práci nevykoná. Socialismus, marxismus a odvozené levicové filozofické a ekonomické systémy patrně nejvíce škodí tím, že v našich podvědomích ruší přímou vazbu mezi naším snažením a naší životní úrovní. Snaží se institucionálně zajistit tzv. „sociální spravedlnost“, které je dosahováno nespravedlností skutečnou, tedy tím, že úspěšným jsou plody jejich práce z příliš velké části sebrány a předány dalším. Tuto praxi nelze kritizovat zcela – do určité míry je nutná pro zajištění fungování státu, z něhož čerpají prospěch samozřejmě i ti, kteří na jeho chod nejvíce přispívají a bylo tomu tak vždy. Jde však právě o tu únosnou míru, která je překračována.

Podobně je tomu jistě i na mezinárodní úrovni. Je vytvářen dojem, že občané bohatých států jsou něco dlužny občanům států chudých, že svého bohatství dosahují vlastně na něčí úkor. Proto je na bohatších státech vyžadováno, aby se o takto „nespravedlivě nabyté bohatství“ podělily. Nejenže je tato logika nesprávná (jaká část našeho majetku asi pochází z krádeže u občanů třetího světa…), ale je i škodlivá, jelikož v chudších státech může vytvořit pocit, že se vyšších příjmů doberou spíše vystavováním své chudoby na odiv a očekáváním milodarů z „vyspělejšího světa“. Jsou pravděpodobně země a oblasti, kde z důvodu například nepříznivých přírodních podmínek nebude nikdy možno dosáhnout vlastní aktivitou obyvatel zlepšení jejich životní úrovně na stav obvyklý řekněme v Evropě. Jinde je tomu tak nejspíš kvůli nezájmu obyvatel, kvůli jejich kultuře, zvyklostem atd. Málokde jsou však příčinou zásahy vyspělých zemí a snad nikde na světe lidé nemohou říci, že trpí kvůli Čechům. Nikdo nemůže nízkou životní úroveň v oblasti někde uprostřed pouště Kalahari dávat za vinu národům Severu a je zcela nesmyslné chtít po vyspělých státech, aby v takových místech zajistily nějaké dorovnávání životní úrovně. Nemáme důvod si vyčítat životní úroveň na neobyvatelných místech, v jiných oblastech je úkol postarat se o životní úroveň především věcí místních obyvatel.

Mnohé instituce, včetně zmíněných organizací OSN a Člověk v tísni při ČT o. p. s., věnují spoustu financí, sil a času na to, aby nás o přesvědčily o opaku, tedy o naší vině. Je příznačné, že se tak děje zpravidla z našich vlastních daní. Sami si platíme citové vydírání sebe samých, abychom se stali zmanipulovanějšími a souhlasili s větším přerozdělováním peněz řízeným oněmi vydírajícími institucemi.

Mnohem lepší pro budoucnost naši i chudších oblastí by patrně bylo pokračovat v díle našich předků. Tedy starat se zejména o zabezpečení co nejlepší prosperity pro naše rodiny a národy (samozřejmě nikoliv na úkor ostatních rodin a národů) a tak snad dát i najevo obyvatelům chudších zemí, že za cenu značného úsilí, práce a odříkání je možné dosáhnout určité prosperity. Každý se však musí snažit hlavně sám.

4214 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Moudrá ekonomická politika ruského prezidenta Vladimira Putina přináší své ovoce a tím bychom se měli inspirovatPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...Kalouska už nikdo normální nebere vážně. Chvilkaři by udělali nejlépe, kdyby konečně dali pokoj... Ivo Strejček sundal rukavice, odnesla to i Čaputová s Jourovou
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění