Karas není zakomplexovaný

Autor: Jiří Zahrádka | Publikováno: 30.9.2004 | Rubrika: Reakce

Bohužel se musím přidat ke kritice článku „Dobrá zpráva: Lidovci vydědili Karase“. Lidovci jako takoví jsou velmi nesympatickou stranou a chápu i silné emoce v reakci na jednoznačné názory poslance Karase. Ale řeči o zpátečnictví, oslava "zatržení tipce," to mi právě připomíná atmosféru těch 50. let, jak si ji alespoň představuji.

Když už v článku označíme nějakého člověka za zamindrákovaného, měli bychom vysvětlit, z čeho tak soudíme. Mně Karas zakomplexovaný nepřipadá.

Je zajímavé, že konzervativní názory lidovců jsou tak často označovány za snahu „řídit život ostatním,“ zatímco principiálně stejnou či větší míru zasahování do života např. ve sféře ekonomické (vyvlastňování, nové a nové daně, zákonné podmínky pro některé obory podnikání, které fakticky znemožňují výkon dispozičního práva k vlastnímu majetku...) vnímáme jako běžnou součást demokracie. Přitom ochranu života od jeho narození skutečně máme v ústavě, a málo platné - je prostým vědeckým faktem, že embryo je nový život, nový člověk ve své ranné fázi vývoje (ať již si o potratech myslíme cokoli). Stejně tak je faktem, že snahy homosexuální lobby na institucionalizaci homosexuálních párů jsou snahou prohloubit nerovnoprávnost občanů (proč jednotlivec, žijící sám, má mít méně svobod, "práv", než homosexuální dvojice? Manželská privilegia u manželů lze obhájit na plně ekonomické platformě - ze vzniku a výchovy nových občanů skutečně profituje celá společnost - jde o pozitivní externalitu. Homosexuální vztah je třeba respektovat, ale jde o soukromou záležitost dvou - či více:-)) - lidí).

Nejde o to, nakolik souhlasíme s Karasem. Jde o to, že právě Karas je člověk, který se nebojí otevřeně prezentovat vlastní názor, navzdory tomu, že mu moc obliby nepřinese - a to možná ani ve vlastní straně. Chápu Kalouska, že nechce, aby Karasovy názory byly okamžitě spojovány se stranickým názorem. Jenže to je spíše svinstvo např. Petra Matějů, který s lidovci ve svém článku v MFD spojil Karasův názor na zdanění bezdětných, přestože Kalousek za KDU se v MFD od tohoto názoru jasně distancoval.

Domnívám se, že nebezpečím dnešní doby nejsou radikální názory ve společnosti, ale jejich absence, jejich vytěsnění prostřednictvím „politické korektnosti“. Úkolem pravice této doby by měla být důsledná obhajoba práv jednotlivce, a z nich především práva na vlastní názor a jeho veřejnou prezentaci. Když budeme chtít jakýkoli názorový proud (kromě těch, které otevřeně podporují vraždění apod.) odstranit, půjdeme ve šlépějích kolektivistické levice. A to paradoxně i tehdy, když bychom chtěli vytěsňovat názory levicové. Že si toto neuvědomujeme, to je možná vůbec nejnebezpečnější malér dnešní pravice.

6498 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Klaus ml. se odklonil od ODS. Novotný vyzývající k "utrácení" lidí program reprezentuje? Sociální sítě zaplavily fotky nahaté Kateřiny Bursíkové Jacques. Hodlá se stát českou Cicciolinou a vrátit se do politikyKdyž revoluce začne požírat své dětiPatnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?

euPortal.cz

Muslimští imigranti se pokusili unést ve Finsku autobusy za pokřiku Allahu akbar...Jak strašlivě hloupý nebo zkorumpovaný musí být člověk, který tvrdí, že máme patřit na takový Západ?

Eurabia.cz

Konvička: Čučkaři z BIS zatím bojují s "dezinformačními zdroji" a mezitím Muslimskou komunitu v Praze ovládli radikální muslimovéCenzura na internetu zesiluje. Česko-švédská spisovatelka je cenzurovaná kvůli Tommymu Robinsonovi

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Kauza V. K. junior po týdnu. Propad ODS do hnojiště. Pestrá skladba lidí typu Petříčka, Bartušky i Bartoše, Pospíšila i Kalouska, teď se k nim přidal i FialaNadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSD

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Tak kde jsou tedy ve Francii problémy?“ ptal se Takáč na ČT hosta. A byl zavalen hromadou příkladů, znáte je i vyKonec přijde, jsem o tom pevně přesvědčen. Miroslav Macek probral bolavou ránu Evropy
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění