Žijeme v roce 2007

Autor: Tomáš Haas | Publikováno: 25.1.2007 | Rubrika: Politika
Bolsevici

Ve svém vystoupení v poslanecké sněmovně 19. ledna 2007 pan poslanec profesor Zdeněk Jičínský řekl o programovém prohlášení Topolánkovy vlády: „To, co vypadá jako zásadní politické stanovisko, lze ovšem velmi důvodně problematizovat, kritizovat a popřít, protože my jsme podle ústavy a Listiny základních práv a svobod parlamentní republikou, demokratickým právním státem, který má ale sociální obsah. Listina základních práv a svobod dává našemu demokratickému státu sociální charakter. V tomto směru tyto základní ústavní kategorie jsou vyšší než programové požadavky politických stran a stojí nad nimi. Politické požadavky parlamentních stran se musí uplatňovat v rámci demokratického právního státu, jak jej formuluje nejenom ústava, ale Listina základních práv a svobod“. Já jsem dosud četl Listinu základních práv a svobod jako na listinu, která zaručuje určitá práva občanům a omezující státní moc. Trochu zbytečně, práva občana i omezení státní moci by měla být obsažena v ústavě, pokud nejsou, pak je ústava špatná a měla by se změnit, ne doplňovat dalšími a dalšími deklaracemi a listinami. Nicméně Listinu máme, a je platným ústavním zákonem. Listina dává občanům jistá definovaná práva, mimo jiné i některá práva sociálního charakteru, tak jak je upravuje zákon.

Zdeněk Jičínský s takovým výkladem nesouhlasí.

Podle něj máme sociální stát (stát sociálního charakteru), socialismus je nám předepsán ústavou (sice tak trochu zadními dvířky, přes Listinu, nicméně zcela pevně) a politické programové požadavky všech politických stran se musí tomuto „faktu“ podřídit.

Mám pocit, pane profesore, že žijete v jiné době, a že jste si ty ústavy poněkud popletl. Není divu, když jste podepsán na tolika z nich. Formulace o socialistickém státu a povinnosti politických stran podřídit se ideologii socialismu a programovým požadavkům jedné politické strany, podřídit se vedoucí úloze KSČ, to bylo, pane profesore, v jiné ústavě, kterou jste nám nadělil. To už je ale dávno, a ta vaše tehdejší ústava už naštěstí neplatí.

Dokonce i když se omezím jen na tu Listinu práv, nalézám v ní toto:

Článek 2

(1) Stát je založen na demokratických hodnotách a nesmí se vázat ani na výlučnou ideologii, ani na náboženské vyznání.

Článek 3

(1) Základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině, majetku, rodu nebo jiného postavení.

Článek 16

(4) Výkon těchto práv může být omezen zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu veřejné bezpečnosti a pořádku, zdraví a mravnosti nebo práv a svobod druhých.

Článek 22

Zákonná úprava všech politických práv a svobod a její výklad a používání musí umožňovat a ochraňovat svobodnou soutěž politických sil v demokratické společnosti.


A TO, PANE PROFESORE, PLATÍ DNES.

Nemáme "sociální stát", pane profesore. A už dávno nemáme socialismus, i když nám jej politická strana, které jste právě členem, chce vrátit. Máme demokracii, a tím je dán charakter státu. Máme určitá sociální práva, a máme je pro ochranu občanů, nikoliv pro posílení státní moci, nikoliv proto, aby se jim programové požadavky politických stran musely podřizovat.

Nejsou o nic více určující pro charakter státu, než například právo na svobodu náboženského vyznání, které je nám dáno touže Listinou a Ústavou. Sociální práva obsažená v listině nedávají našemu demokratickému státu „sociální charakter“, stejně jako náboženská práva v této listině nedávají našemu státu charakter „ateistický“, nebo, nedej Bože, „náboženský“. A zákony, které naše ústavní práva upravují, nesmí politickou soutěž a svobodu politického smýšlení omezovat, nebo vymezovat „sociálním charakterem státu“.

Výkon těchto práv může být omezen jen zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu veřejné bezpečnosti a pořádku, zdraví a mravnosti nebo práv a svobod druhých.

Aspirace vtisknout našemu státu „sociální charakter“ je programový požadavek Vaší politické strany a jejich přirozených spojenců na levici. To je zcela legitimní, pokud se tak děje podle pravidel daných Ústavou a zákony. Nesmíte se ale, pane profesore, snažit povýšit váš politický program na Ústavou daný a pro ostatní demokratické politické strany povinný program. To už legitimní není. A i kdyby se to povedlo, nefunguje to. Nepovedlo se to ani tenkrát, pamatujete?

Pochybuji, že Váš výklad je nezbytný pro ochranu pořádku, práv, svobod druhých a už vůbec ne mravnosti.

Autor je poradcem prezidenta republiky převzato z www.fragmenty.cz

3484 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Africký imigrant chtěl upálit děti v autobuse. Podívejte se na videoMultikulturní obohacení v Praze na náplavce. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Další prů*er Vondráčka? Přišel s ním Kalousek. Prý je to ostuda„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění