Udělali jsme rozhovor s budoucím premiérem. Seznamte se s ním!

Autor: Josef Provazník | Publikováno: 23.5.2016 | Rubrika: Rozhovor
Svobodni

Aktuální průzkum veřejného mínění SANEP přisuzuje Svobodným slibných 4,5%. Vaše strana jako jedna z mála již mnoho let hlásá, že bychom měli odejít z Evropské unie. Podle zase jiných průzkumů si tento krok přeje minimálně 60% obyvatelstva ČR. Není teda vlastně zvláštní, že ještě nejste v parlamentu?

První otázka samozřejmě je, jak jsou jednotlivé průzkumy vypovídající. Ale dejme tomu, že ano, a že by si víc než polovina lidí skutečně přála vystoupit z Evropské unie. Potom se můžeme ptát, jaké jsou jejich skutečné důvody. Myslím, že extrémější levičáci by si vystoupení z EU přáli také, ale naši voliči to samozřejmě nejsou. A navíc si podle mě mnoho lidí vůbec neuvědomuje souvislosti. Na otázku ohledně vystoupení z EU odpoví, že by si vystoupení přáli, ale při volbách se nakonec rozhodnou podle jiných kritérií. Třeba podle koblih. Jiní se nechají těsně před volbami zmasírovat propagandou, která před vystoupením straší. A velká část z těch, kteří se v anketě vysloví pro vystoupení, nakonec ani nejde volit. A z těch, kteří jdou, určitá část vůbec nemusí vědět, že nějací Svobodní existují, což je spíš problém našeho vlastního politického marketingu, v němž máme pořád ještě moc co dohánět. Ale volby do parlamentu se konají už příští rok, a pokud se povede letošní krajská kampaň, je velká šance, že se dočkáme úspěchu.

 

Vedle Evropské unie čeští voliči řeší v posledních měsících migrační krizi. Jsou podle vás Svobodní v tomto směru dostatečně aktivní?

My jsme bohužel příliš zaměřeni na ekonomickou stránku věci. Slovo bohužel říkám nerad, protože samozřejmě náš ekonomický program a celou vizi o tom, jak by naše ekonomika měla vypadat a na jakých principech by měla být založena, pokládám za vynikající a v zásadě bych na ní nic neměnil. Problém je, že tohle nejsou témata, která te'd v tuto chvíli udávají směr politiky. A pokud ano, tak lidé spíše slyší na levicové návrhy, než na to, co říká pravice. Pravice si přeje, aby se člověk staral především o svou vlastní kapsu. Voliči socialistů, a těch je převážná většina, se starají spíš kapsy druhých. Takže ekonomické proklamace typu "nebudeme vám sahat do kapsy" nemají takový efekt, jako když vůdce hnutí ANO prohlásí, že by stát měl do kapes občanů sahat účinněji. Protože volič samozřejmě nevidí svoji kapsu, do které mu stát sahá, ale kapsu svého souseda.

Ale zpět k migrační krizi. I přesto, že lidé jsou spíše naladěni levicově, mohou nastat tu a tam chvíle, kdy si z nějakého důvodu přejí pravicová řešení. V roce 1989 nebo začátkem 90. let si tito levicově naladění lidé přáli kapitalismus a obdivovali pravicovou ODS a Václava Klause, protože existenční a materiální marasmus byl na ně prostě už příliš, a chtěli se konečně už mít dobře, jako tehdy naši západní sousedi. Ale to jim dlouho nevydrželo. Jakmile dostali co chtěli, a tehdejší pravice udělala obrovský kus práce, pomalu se podle svých dlouhodobých postojů zase obrátili doleva. Je to přirozené, a přičinou je filozofie která společnosti vládne, a na které politika sama o sobě nemůže nic změnit.

 

Kdo je Luboš Zálom?
Mgr. Luboš Zálom je lídrem koalice Svobodných a Soukromníků pro Středočeský kraj. Ke Svobodným vstoupil v roce 2013 a aktuálně se uchází o funkci místopředsedy strany. Rodák z Berouna patří mezi zastánce kapitalismu, volného trhu a je jedním z nejvýznamnějších propagátorů objektivismu v České republice. V občanském životě se živí coby živnostník v oblasti tvorby webových stránek. 

 

 

Takže toto téma vnímáte jaké v současnosti skutečně zásadní? 

Migrace a hrozba islámu je podle mého názoru opět pod pětadvaceti letech téma, které může na krátkou chvíli obrátit levicově naladěné občany doprava. Protože jde o jejich bezpečnost, o jejich kulturu, o podstatu jejich života a hlavně o budoucnost jejich dětí. Nikdo, ani ten největší levičák, nechce, aby se jeho děti museli bát v ulicích měst slavit Silvestra. Bezpečnost a kulturní integrita jsou pravicová témata. Levice je uchopit neumí, protože je založena na etice sebeobětování, a pokud staví na zásadě, že obětovat se je správné a morální, pak co už může být z tohoto pohledu morálnější, než obětovat svoji bezpečnost, kulturu a budoucnost svých dětí? Jakákoliv prohlášení levice, že nás ochrání, jsou neuvěřitelná a je vidět zoufalství levičáků, kteří tohle říkají, a musejí najednou bojovat se svými vlastními myšlenkovými principy, s občany, kteří říkají, že do takové míry se obětovat nehodlají, a navíc ještě s fanatiky uvnitř vlastních stran. S fanatiky a darebáky, jako je například současný ministr proti lidským právům.

V takové situaci by pro pravicovou stranu, která chce hájit svobodu jednotlivce, a vůbec veškeré hodnoty, na nichž staví pravice, mělo být logické, aby se začala k otázkám migrace a islámu vyjadřovat sebevědomě a nasadila daleko radikálnější rétoriku a ukázala voličům: naše levice vás hodí přes palubu, my ne. Když nám uvěří v tomhle, a my je nezklameme, možná nám na chvíli dovolí uskutečnit i něco z našeho ekonomického programu.

Co se týká "czexitu", tak jsou patrně všichni Svobodní za jedno. Existuje však vůbec shoda také v případě migrační krize? Co jsem měl možnost číst na sociálních sítích, tak mnoho členů a příznivců Svobodných vlastně žádný problém v soužití muslimské menšiny a většinové společnosti nevidí...

Rozhodně v tomto shoda nepanuje, a je to asi hlavní ideový spor uvnitř strany, což je na jednu stranu dobře, protože ideové spory mohou nastávat jen uvnitř stran, které mají nějaké ideje. Takže z tohoto pohledu je dobře, že si některá stanoviska vyjasňujeme a dříve nebo později si je určitě vyjasníme. Na druhou stranu je nebezpečí, že jako strana dojdeme ke špatnému závěru.

Islám jako politická ideologie má úžasnou výhodu: je zároveň náboženstvím, a proto požívá ochrany ve jménu tzv. svobody vyznání. To je první problém. Za druhé, stoupenců islámu je mnohem víc, než jakékoliv jiné ideologie, a velká část z nich se nijak aktivně politicky neprojevuje, jejich role je pouze pasivní, a tedy se může islám jako ideologie pohodlně schovat za falešné teze o nepřípustnosti kolektivní viny, podle které je každý stoupenec jakékoliv ideologie čistý, dokud se on sám nedopustí nějakého násilí. A za třetí, sluníčkářská představa, že jestliže v této zemi zatím islám není problémem, nemáme ho řešit. A za čtvrté, podobná sluníčkářská představa, že islámští fundamentalisté, fanatičtí kazatelé, a vražední násilníci vlastně praví muslimové nejsou.

 

Což občas člověk slýchá i u Svobodnch...

Bohužel ano. Toto jsou postoje, které se různě namixované objevují i mezi příznivci a členy Svobodných, především z řad libertariánů nebo lépe řečeno anarchokapitalistů, což není vlastně nic nepochopitelného, protože libertariáni odmítají státní násilí, chtějí svobodu za každou cenu a pro každého, bez ohledu na to, o koho jde, a jestli on sám vůbec něco jako svobodu přijímá. Proč tomu tak je, a co je na libertariánské ideologii špatně, a z čeho její chyby vyplývají, to by bylo asi na dlouhou přednášku. V kostce, princip nenásilí jako axiom, svoboda jako ve vzduchoprázdnu se vznášející abstrakce, žádné odvození z nějakých hlubších filozofických premis, disintegrace jako myšlenkový mód. Aby ale nedošlo k omylu, s libertariánskými postoji nemám v zásadě problém, a i přes chybnou filozofii docházejí nakonec často ke správnému závěru, a většinou se s nimi shodnu, pokud jde o ekonomické otázky. V otázce islámu a migrace se však hluboce mýlí. A znehodnocují bohužel vše, co je jinak na jejich postojích dobré.

 

V podzimních volbách hodlají Svobodní blíže spolupracovat se Stranou soukromníků. Proč vlastně k něčemu takovému došlo?

Svobodní mají dlouhodobě takovou nefér nálepku fundamentalistů, s nimiž se nelze na ničem domluvit. I z toho důvodu nás možná dlouho nebral nikdo příliš vážně. A je pravda, že skutečně nemáme s ostatními, více či méně socialistickými stranami příliš styčných bodů. A asi jediná možnost a jediná strana, kde nějaké zásadnější styčné body jsou, a dá se na nich stavět nějaká cílevědomá spolupráce, jsou Soukromníci. Oni jsou svým založením spíše praktici, cechovní strana zastupující především zájmy malých a středních podnikatelů, my si přejeme co nejčistší kapitalismus, což je ve své pravé podstatě také v zájmu malých a středních podnikatelů. Spojení dvou nebo několika stran ve volební koalici je zpravidla spíše na škodu, protože velká část voličů takové spojení odmítne a součet volebních hlasů není čistý. V případě koalice Svobodných a Soukromníků se úbytku voličů nebojím. V těchto volbách se Svobodní a Soukromníci perfektně doplňují a tvoří celek, který je dává smysl. A věřím, že příznivci nám budou rychle přibývat.

 

Vy sám jste lídr pro Středočeský kraj, ale tento týden se také ucházíte o pozici místopředsedy strany. Pokud uspějete, na co se chcete především soustředit?

Já jsem na to v podstatě odpověděl. Jde mi o zlepšení toho, jak působíme navenek a o to, abychom skutečně hájili svobodu proti jakékoliv hrozbě, třebaže se momentálně skrývá pod pláštíkem náboženství. Nechci samozřejmě, abychom si z migrace a islámu udělali naše jediné téma. Nechci, abychom se stali kopií Bloku proti islámu nebo jakéhokoliv podobného uskupení. My nejsme stranou proti něčemu, jsme stranou pro svobodu, to je náš hlavní zájem. A chci, abychom v tom byli zásadní. Máme skvělý ekonomický program, víme jak zeštíhlit stát, jak ulevit občanům, jak snížit nezaměstnanost, jak vystoupit z Evropské unie. Ale chybí nám uvěřitelnost. A jestliže před hrozbou svobody zavíráme oči, jednáme v rozporu s tím, co dlouhodobě chceme. A lidé to vycítí.

S tímhle postojem jsem vlastně kandidoval už v řádných volbách, na našem Republikovém sněmu, který se konal v listopadu. Od té doby jsem na svých postojích nezměnil vůbec nic. Spíš se mi potvrdilo, že mám pravdu, například v tom, že účelové slepence proti něčemu, tedy konkrétně proti islámu, se budou rozpadat, a jejich pravicoví členové, a já věřím, že jich tam je hodně, budou hledat nějakou platformu, která zároveň bude mít ucelený pravicový program, a zároveň bude vystupovat proti politice islámu.

Teď tedy kandiduji v doplňovací volbě, a ať už dopadnou jakkoliv, bude to pro mě alespoň barometr toho, kam jsme se od minulé volby posunuli.

 

Zkuste na závěr našeho krátkého rozhovoru "hodit na stůl" pár argumentů, proč by měli lidé na podzim dát hlas právě Svobodným a Soukromníkům?


Jak už jsem zmínil na tiskové konferenci, kterou jsme vlastně naši středočeskou kampaň zahájili, v této zemi probíhá něco, co se bez nadsázky dá nazvat třídním bojem. Vyvolala ho současná politická garnitura, které se za prvé hodí postavit proti sobě dvě skupiny lidí, tedy zaměstnance a malé podnikatele. Za druhé se tady setkávají dva politické cíle: socialisté potřebují mít pod sebou masy lidí závislých na jejich sociálním státu a nezávislí, aktivní a produktivní malí a střední podnikatelé jim do této vize společnosti příliš nepasují, protože jejich sociální stát nepotřebují. Druhý cíl ztělesňuje hnutí ANO, tedy vizi ekonomiky jako celku několika koncernových podniků, které fungují v součinnosti s nějakým vládním centrálním plánem, a zbytek společnosti jako jejich zaměstnanci.

 

O malé živnostníky a podnikatele hnutí ANO podle všeho vůbec nejde...

Samozřejmě. Do tohoto pohledu na ekonomiku malí a střední podnikatelé nepasují, protože je nelze jednoduše vměstnat do tabulek centrálních plánovačů. Jestli tento systém nazveme korporativismem nebo přímo fašismem je už celkem jedno. Chceme, aby si občané uvědomili, že pokud v této zemi bude zadupán malý a střední podnikatelský stav, v dlouhém období na tom proděláme všichni. Vidíme malé a střední podnikatele jako jediné skutečně přirozené a zdravé podhoubí, z něhož může společnost růst, z něhož vznikají skutečné elity, ať už podnikatelské, kulturní nebo intelektuální. A malí a střední podnikatelé tady nemají nikoho, kdo by se jich zastal a kdo by jim poskytl politickou ochranu. Strany a politici, kteří se falešně nazývají pravicovými, je vždycky hodili přes palubu jako první.

Zároveň bych ale chtěl zdůraznit, že nejsme koalicí, která by hleděla jen a pouze na zájmy malých a středních podnikatelů, a na ostatní zapomínala. Naše postoje jsou výhodné pro všechny aktivní a produktivní lidi. A nakonec, všichni jsme na stejné lodi, ať už podnikatelé nebo zaměstnanci. Tady nestojí malí podnikatelé proti zaměstnancům. Jsme to my všichni najednou, a proti nám stojí současná vláda.

 

Čtěte také: 

ROZHOVOR: Něco takového v České republice ještě nikdo nikdy neprobíral. Je to věc, která může změnit naši budoucnost

Rychle pryč z tohoto prohnilého klubu. Včera bylo pozdě!

Semleli nás tedy dokonale. Ještě ale nemají vyhráno. Ještě nás čeká rozhodující bitva!

Klíčová slova: Strana svobodných občanů
7778 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Co je vlastně Gay (a dnes už šedesát čtyři dalších) Pride? Komunisty prověřená filmařka a poslankyně Sommerová požaduje vyhazov kandidáta SPD z rady ČRoOrganizace pro pomoc uprchlíkům aneb jak se blahobytně živit na pomoci uprchlíkůmDědictví ISIS. Připomeňme si genocidu Jezídu spáchanou muslimy ...Litvu zaplavují muslimští ilegální imigranti. EU slibuje jejich přerozdělení po Evropě!

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czAmeričané se musí probudit a pochopit, že ztrácejí svoji zemi. Americké děti se učí nenávidět sebe, své rodiče a svou zemi

Eurabia.cz

O výhledu nových knih o islámu na následující měsíce. Pomozte nám vzdělávat český národ!Litva pokračuje v násilném vyhánění ilegálů: Jeden mrtvý

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“Politici a ČT. Zásadní zjištění. Hana Lipovská prozradila, co objevila po svém vstupu do Rady ČT
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění