Wall Street Journal o Pinochetovi

Autor: Redakce | Publikováno: 29.12.2006 | Rubrika: Politika
Pinochet

Pinochet se zmocnil vlády v roce 1973, ale posléze vytvořil systém, ve kterém demokratické instituce mohly nakonec převážit. Je odpovědný za smrt a mučení svých odpůrců. Ale kdyby Salvador Allene uspěl ve svém cíli vytvořit z Chile další Kubu, zemřelo by mnohem více lidí.

V pozdějších letech Pinochetova života se zjistilo, že pravděpodobně na svá osobní konta převedl miliony dolarů. Ale zároveň podporoval tržní reformy, které z Chile udělaly prosperující zemi, které závidí její sousedé. A konečně, jeho dědictvím je i to, že Chile je dnes demokratickou zemí, že skutečně patří chilskému lidu. V příkrém kontrastu k pěti desetiletím osobní vlády Fidela Castra na Kubě.

Pinochet je důkazem pravdivosti teze Jane Kirkpatrickové o rozdělení na totalitní a autoritativní režimy. Rozdělení, ve kterém ty druhé režimy (autoritativní) mají mnohem větší šanci postupně se přeměnit ve svobodnější a svobodnější. Pro demokraty na celém světě by měl být obdiv mezinárodní levice k Fidelu Castrovi důvodem k zamyšlení. Populární představa, že Spojené státy připravily Pinochetův puč a přehlížely mučení Pinochetových odpůrců, také neobstojí před historickým bádáním. Především ale nelze pochopit Pinochetovo chování bez toho, abychom se podívali na chování Allendeho vlády.

V přímém protikladu s obvyklou mytologií, nebyl Allende v Chile populární postavou. Ve volbách v roce 1970 získal jen 36 procent hlasů. K prezidentskému křeslu ho nakonec musel protlačit parlament. A to až poté, co křesťanským demokratům slíbil dodržovat vládu práva a nebude měnit společenský systém v zemi. Jakmile se ale dostal do úřadu, zahájil rychlý posun do leva.

Výhružky, že uvězní opoziční novináře mu v roce 1972 vynesly odsouzení Ibero-Amerického svazu novinářů i Mezinárodního svazu novinářů. Nedostatek základního zboží a inflace dovedla do ulic chilské hospodyňky s (prázdnými) hrnci a pánvemi. V prvních dnech roku 1973 zavedl Allene přídělový systém. V březnu ještě více zrychlil tempo znárodňování. V květnu 14 členů Nejvyššího soudu odsoudilo „otevřené a svéhlavé opovrhování soudními rozhodnutími ze strany vlády, což hrozí bezprostředním kolapsem legálního právního státu.“ Během roku 1973 eskalovalo pouliční násilí. V září přišel puč.

Oficiální počet mrtvých během Pinochetovy diktatury je 3 197. Z toho 2 796 z nich zemřelo během prvních dvou týdnů bojů mezi armádou a Allendeho milicemi. Zbytek zahynul během následujících 17ti let. Pinochetova diktatura byla plná bezpráví. Občanské svobody byly ztraceny, oponenti režimu byli mučeni. Ale postupně došlo k navrácení soukromého majetku , k vládě práva a volnější ekonomice a vracely se demokratické instituce. Ekonomická krize roku 1982 pak vedla k ještě větší ekonomické liberalizaci.

Není žádného sporu o tom, že pro lidi z mnoha národů byly časy studené války temnými časy. Stejně jako Franco ve Španělsku, i Pinochet byl autoritativním vládcem, který oponoval komunismus a vytvořil základy pro postupnou demokratickou transformaci. To, co máme dnes, je Chile – země s nejzdravější ekonomikou v Latinské Americe, země se svobodným tiskem a standardním politickým systémem, který nakonec umožnil socialistům dostat se k moci.

Převzato z www.obcinst.cz

3113 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Tohle je opravdu brutal. Tato velmi, velmi nehezká věc se stala Angele Merkelové. Podívejte se a sdílejte, než to smažou...To je hlína. Takhle se sluníčkáři zachovali, když si měli vzít k sobě domů imigranty. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvodHrubost a arogance Sommerové! Většinu voličů má za debily a nebyla by asi proti, aby byli zbaveni hlasovacího práva. Petr Žantovský je ohromen mediálním vystoupením režisérky
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění