Ušklíbáte se nad Polskem jako Babiš? Tady je pádný důvod, proč tuto zemi naopak obdivovat

Autor: Odjinud | Publikováno: 16.12.2015 | Rubrika: Politika
Vlajka - Polsko

Napětí mezi nedávno zvolenou polskou vládou a Evropskou unií se stupňuje. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz prohlásil, že dění v Polsku připomíná převrat. Premiérka Szydlová požaduje omluvu. A obyčejní Poláci se mezitím baví vymítáním ďábla z redakce deníku Gazeta Wyborcza.

Právo a spravedlnost s Evropskou unii "nekamarádí"

Za vlády proevropské Občanské platformy byly vztahy mezi Polskem a EU takřka ideální, což se ovšem s nástupem Kaczyńského strany Právo a spravedlnost (PiS) razantně změnilo. Samotný spoluzakladatel strany a bývalý premiér Jaroslaw Kaczyński sice nemá v jednobarevné vládě oficiálně žádnou vyšší funkci, ale přesto patří mezi hlavní strůjce jejího směřování. Britský deník The Guardian jej nedávno popisoval jako „nedůtklivého, euroskeptického a antiněmeckého nacionalistu, pro kterého je názorová polarizace základní strategií“. Kaczyński a jeho PiS si skutečně při kritice kroků Evropské unie neberou žádné servítky.

Na rozdíl od minulé vlády Právo a spravedlnost, například, vehementně kritizuje kvóty pro přerozdělování uprchlíků a ještě před volbami avizovala, že se pokusí dosáhnout jejich zrušení. Trnem v oku opozici i Evropské unii je také údajná snaha PiS ovládnout ústavní soud; bylo totiž zrušeno jmenování pěti soudců, které do jejich funkcí „dosadil“ ještě minulý parlament. Právo a spravedlnost také údajně provádí čistky v bezpečnostních službách a dosazuje tam své příznivce do vysokých řídících funkcí. Nejenom Kaczyński, ale i premiérka Beata Szydlová a spol. vyjadřují své sympatie k vlastenectví a na rozdíl od Bruselu poukazují na důležitost existence národních států.

Přeseda EP Schulz blábolil o státním převratu

Když k tomu přičteme silný akcent PiS na katolické náboženství, nesouhlas s homosexuálními sňatky a prosazování zákazu potratů, je zřejmé, že třecích ploch existuje mezi polskou vládou a Evropskou unií skutečně mnoho. Svůj euroskeptický postoj před pár dny vyjádřila Szydlová také tím, že nechala z tiskového sálu na úřadu vlády odnést vlajku EU. Mnozí politologové předpovídají, že Polsko se patrně vydává „maďarskou cestou“ a cílem PiS je vytvořit podobný politický systém, který v Maďarsku nastolil premiér a předseda Fidesz Viktor Orbán. Snad pouze s tím rozdílem, že Kaczyński zastává negativní postoje nejenom vůči Evropské unii či Německu, ale v neposlední řadě také vůči Rusku.

Vývoj v Polsku vedl dokonce předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze k neobvykle tvrdému vyjádření, jež může být bezpochyby považováno za vměšování se do vnitřních záležitostí Polska. „To, co se nyní v Polsku děje, má charakter státního převratu,“ uvedl Schulz v rozhovoru pro německou rozhlasovou stanici Deutschlandfunk. Jeho slova nezůstala bez odezvy a premiérka Szydlová požaduje okamžitou omluvu. „Pokud bude šéf Evropského parlamentu hovořit tímto způsobem o členském státu EU, k ničemu dobrému to nepovede. Podobná prohlášení jsou neakceptovatelná. Schulz by se měl Polsku omluvit,“ uvedla premiérka dle serveru The News.pl. Podle svých slov také pověřila ministra zahraničí Waszczykowského, aby se Schulzem o celé záležitosti osobně promluvil.

Vymítání ďábla před redakcí Gazeta Wyborcza

V Polsku mezitím probíhá celá řada demonstrací, při kterých jejich účastníci odmítají příchod muslimských uprchlíků, jak navrhla Evropská komise a těsně před svým odchodem schválila minulá vláda premiérky Kopaczové. Demonstrací se pravidelně účastní desítky tisíc Poláků, jejichž názor na migrační krizi je, stejně jako například v České republice, v přímém rozporu s postoji celostátních deníků a televizí. Poláci mainstreamová média obviňují z neobjektivity a snahy zamlčet fakta související s hrozbami, které s sebou přináší masivní migrace muslimů. Reportéři přítomní na demonstracích jsou často terčem urážek a mnohdy jim rozzlobení lidé přímo brání v jejich práci.

Nesoulad s médii se nyní několik desítek demonstrantů rozhodlo řešit vskutku originálním způsobem. Vydali se směrem k budově, kde sídlí redakce deníku Gazeta Wyborcza, a pověřili vybraného kněze, aby se zde pokusil „vymítat ďábla“. Deník demonstranti všeobecně obviňovali ze zamlčování pravdy. Konkrétně si také účastníci stěžovali na články publikované celostátním deníkem, podle kterého Poláci v době druhé světové války hromadě vraždili své židovské spoluobčany. Demonstrace trvala do večerních hodin a stal se z ní v podstatě happening, na kterém se diskutovalo a třeba také zpívalo při kytaře a provolávala se různá hesla. „Hanba, hanba, hanba“ či „dost bylo lží“ ozývalo se z davu nejvíce. Nad hlavami účastníků demonstrace vlály vlajky a na transparentech se nejčastěji objevoval požadavek svobody slova.

převzato ze serveru ParlamentníListy.cz

 

Čtěte také: 

Poláci se s tím moc nepářou. Podívejte se, co se dělo o víkendu ve Varšavě

Kterak Barroso v Polsku ostrouhal...

Zúčastnil jsem se ve Varšavě demonstrace proti islamizaci a Evropské unii. Tady jsou podrobnosti

Klíčová slova: EU  | vlastenectví  | potraty  | národní stát  | Babiš  | Evropský parlament
5802 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Obrana hotovostiSluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneForum 24 a Hlídací pes. Dva dezinformační weby, které si hrají na arbitra pravdy, peskují ty druhé a jiný názor než svůj označují za fake news. Sami ale fake news pilně šíříČerný scénář pro Ameriku. Reálně hrozí rozpad USA Náhle však tito naivnější občané nevěřícně zírají, že na zbožštěném Západě, kam jsme si zvykli obdivně vzhlížet, se kácejí další sochy. Už neobstojí ani Kryštof Kolumbus či dokonce ani Winston Churchill...

euPortal.cz

‚Kaju se,‘ omlouvá se na sebe-pokořujícím videu princ Harry za ‚institucionální rasismus‘...Ministr spravedlnosti Skotska si stěžuje na ‚rasistickou odezvu‘ poté, co prohlásil, že příliš mnoho vrcholných jobů mají bílí

Eurabia.cz

Black Lives Matter jsou nové náboženské hnutí plné fanatismuTrump: V USA se objevil nový krajně levicový fašizmus!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Koněvobijci a churchillobijci vyvolávají dojem fašistů. Na které straně stály za okupace a protektorátu rodiny pana Hřiba, Koláře a Novotného?Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedáme

eOdborar.cz

Byl zprovozněn nový most mezi Ruskem a ČínouTakže když potřebují zničit Trumpa, tak kvůli tomu zničí i USA?

ParlamentniListy.cz

Než začala sněmovna: Okamura se vrhl na Německo. Žádá akciA visel na špagátě. „Zrůda.“ Vrah Marečka: Po pláči na TV Nova řekl Kajínek, jak to prý bylo
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění