Aféra Redeker je urážkou svobody

Autor: Josef Mlejnek | Publikováno: 27.12.2006 | Rubrika: Kulturní válka
Svoboda slova

Alain Finkielkraut, 27. listopadu 2006 :

Francie bývala zemí Voltaira potírajícího církev coby ztělesněnou hanebnost s velkým H. „Ecrassez l´Infâme!“ jinými slovy a necenzurovaně: Zničte tu děvku! Naštěstí tu Francie nebyla jenom pro Voltaira, ale bylo v ní místo i pro něho. V posledních týdnech si však s velkými obavami kladu otázku, jestli se Francie nestala zemí, v níž může Hanebnost Voltaira zničit. Téměř jako by se nic nestalo nebo přinejmenším za (pro ni) velice polehčujících okolností.

Všichni nebo téměř všichni opakovali, že svoboda projevu je nezadatelným právem, ale první reakcí ministra národního vzdělávání, k němuž se záhy připojil i ministr kultury, bylo, že tomuto pobouřenému učiteli coby státnímu zaměstnanci připomenul jeho povinnost chovat se zdrženlivě. Liga lidských práv shledala jeho myšlenky „ohavnými“, utrhl se na něho i satirický týdeník Le Canard enchaîné a islamolog Olivier Roy do revue Esprit napsal, že „není možné odlišovat špatný rasismus (tj. antisemitismus „humoristy“ Dieudonného) od údajně dobrého rasismu Redekerova,“ což v deníku Libération rozšířil o prohlášení, že „ti, kdo se baví tím, že si vědomě a záměrně zahrávají s fatvou“, se nemohou podivovat nad reakcemi vyvolanými jejich hloupou provokací.

Novinář a spisovatel Gilles Martin-Chauffier dal průchod své znechucenosti těmito slovy: „K tomu, aby člověk sepsal podobně hanebnou řeč jako Robert Redeker, je nezbytně třeba mít ve vínku notnou dávku intelektuální nepoctivosti. A je také plivnutím do tváře svobody myšlení, jestliže někdo bere v ochranu podobného prosťáčka, jemuž jde pouze o to, aby se stal slavným a otevřel si tak dveře velkých nakladatelství.“ Aby se nepřiléval olej do ohně, rozpoutali proti člověku, který způsobil obtíže, diskreditační kampaň.

Necelý rok po aféře s karikaturami nedokázali přijít na nic lepšího než mu vyčíst, že karikuje, zkresluje. Je tedy na čase, pokud není pozdě, osvobodit „ano“ Redekerovi od jakéhokoliv „ale“, které by náš souhlas brzdilo a dusilo a které by mu nakonec nasadilo roubík. Jestliže nechceme dopustit, aby veřejný prostor ovládla autocenzura, musí být naše podpora nepodmíněná. Neexistuje žádné omezující „ale“, neboť něco takového by zítra vedlo k odstraňování z hlediska islámu velice nekorektních děl, jako jsou například Beyond Belief (K samému konci víry) z pera nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 2001 V.S. Naipaula nebo Smutné tropy od Clauda Levi-Strausse, z knihkupectví a knihoven.

Je kritika islámu, s níž přišel Redeker, relevantní? Nejde o její vyvrácení, ale v každém případě o snahu jménem koránu potrestat smrtí toho, kdo tvrdí, že korán je násilnický. Avšak i kdyby se Redeker nakrásně mýlil, jeho argumentace není rasistická, vzdor tomu, co tvrdí Olivier Roy, současné vedení protirasistického střediska MRAP nebo ozbrojená „bdělostní“ hnutí, která by nás v rámci boje proti islamofobii chtěla pomocí obušků učit správnému myšlení. Redeker nenapadá žádné společenství; odhaluje pouze to, co u určité doktríny považuje za nesnášenlivost a válkychtivost. Lidem zahleděným do sociální spravedlnosti, které pohoršuje Redekerova tvrdost, neboť zmíněná doktrína je pro ně náboženstvím chudých, můžeme připomenout, že stejná soucitná logika dovedla Jeana-Paula Sartra v době vrcholícího stalinistického zledovění k tomu, že napsal: „Každý antikomunista je pes.“ Máme-li zabránit Hanebnosti v jejím vítězství, je třeba rovněž skoncovat s myšlenkou, že ti, kdo mají nálepku pokorných, ovládaných, zavržených, jsou nevinní i tehdy, když se proviňují, a že ti „vládnoucí“ se proviňují i tehdy, jsou-li nevinní.

Také se velice často zapomíná, že svoboda projevu není žádná sinekura. Toto lidské právo není výlučně a pouze mým právem. Člověk, to jsem já, ale nejsem to jenom já. Člověk, to jsou také ostatní lidé s jejich nesnesitelným právem říkat věci, které nemám chuť poslouchat, věci, které mi jdou na nervy, které mě děsí, které mě zraňují, které na mě doléhají, které ze mě dřou kůži zaživa, ze kterých je mi zle. V otevřené společnosti nemá žádné přesvědčení výsostné postavení, což má za následek, že jsou vesměs všechna hněvivě naježená. „Moje svoboda nemá poslední slovo, já nejsem sám,“ napsal Emmanuel Lévinas.

To je nepochybně důvod, proč je svoboda vyjadřování tak křehká. Jsou lidé, kteří mají chuť být sami, přesněji řečeno být sami k bytí. Je na nás, abychom podobnému přání bránili, abychom podobné přání v nás i mimo nás přemáhali. Je to zjevně otázka života a smrti.

Alain Finkielkraut (1949) je současný francouzský filozof.

Zdroj: http://www.desinfos.com - la revue des infos

Z francouzštiny přeložil Josef Mlejnek

Vyšlo v 51PRO

3860 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Orbán: Nikdy nesmíme akceptovat výměnu obyvatel Nepřipusťme, aby migrace řešila demografické problémy!Moudrá ekonomická politika ruského prezidenta Vladimira Putina přináší své ovoce a tím bychom se měli inspirovat

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Zeman nám odhalil svou strupatou p*del, vys*al se uprostřed místnosti. Opozice v amoku, tečou sprostá slova, šíří se VIDEOBanánová republika, rozpálil se senátor Hilšer. V normální zemi už by Babiš dávno odstoupil
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění