Aféra Redeker je urážkou svobody

Autor: Josef Mlejnek | Publikováno: 27.12.2006 | Rubrika: Kulturní válka
Svoboda slova

Alain Finkielkraut, 27. listopadu 2006 :

Francie bývala zemí Voltaira potírajícího církev coby ztělesněnou hanebnost s velkým H. „Ecrassez l´Infâme!“ jinými slovy a necenzurovaně: Zničte tu děvku! Naštěstí tu Francie nebyla jenom pro Voltaira, ale bylo v ní místo i pro něho. V posledních týdnech si však s velkými obavami kladu otázku, jestli se Francie nestala zemí, v níž může Hanebnost Voltaira zničit. Téměř jako by se nic nestalo nebo přinejmenším za (pro ni) velice polehčujících okolností.

Všichni nebo téměř všichni opakovali, že svoboda projevu je nezadatelným právem, ale první reakcí ministra národního vzdělávání, k němuž se záhy připojil i ministr kultury, bylo, že tomuto pobouřenému učiteli coby státnímu zaměstnanci připomenul jeho povinnost chovat se zdrženlivě. Liga lidských práv shledala jeho myšlenky „ohavnými“, utrhl se na něho i satirický týdeník Le Canard enchaîné a islamolog Olivier Roy do revue Esprit napsal, že „není možné odlišovat špatný rasismus (tj. antisemitismus „humoristy“ Dieudonného) od údajně dobrého rasismu Redekerova,“ což v deníku Libération rozšířil o prohlášení, že „ti, kdo se baví tím, že si vědomě a záměrně zahrávají s fatvou“, se nemohou podivovat nad reakcemi vyvolanými jejich hloupou provokací.

Novinář a spisovatel Gilles Martin-Chauffier dal průchod své znechucenosti těmito slovy: „K tomu, aby člověk sepsal podobně hanebnou řeč jako Robert Redeker, je nezbytně třeba mít ve vínku notnou dávku intelektuální nepoctivosti. A je také plivnutím do tváře svobody myšlení, jestliže někdo bere v ochranu podobného prosťáčka, jemuž jde pouze o to, aby se stal slavným a otevřel si tak dveře velkých nakladatelství.“ Aby se nepřiléval olej do ohně, rozpoutali proti člověku, který způsobil obtíže, diskreditační kampaň.

Necelý rok po aféře s karikaturami nedokázali přijít na nic lepšího než mu vyčíst, že karikuje, zkresluje. Je tedy na čase, pokud není pozdě, osvobodit „ano“ Redekerovi od jakéhokoliv „ale“, které by náš souhlas brzdilo a dusilo a které by mu nakonec nasadilo roubík. Jestliže nechceme dopustit, aby veřejný prostor ovládla autocenzura, musí být naše podpora nepodmíněná. Neexistuje žádné omezující „ale“, neboť něco takového by zítra vedlo k odstraňování z hlediska islámu velice nekorektních děl, jako jsou například Beyond Belief (K samému konci víry) z pera nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 2001 V.S. Naipaula nebo Smutné tropy od Clauda Levi-Strausse, z knihkupectví a knihoven.

Je kritika islámu, s níž přišel Redeker, relevantní? Nejde o její vyvrácení, ale v každém případě o snahu jménem koránu potrestat smrtí toho, kdo tvrdí, že korán je násilnický. Avšak i kdyby se Redeker nakrásně mýlil, jeho argumentace není rasistická, vzdor tomu, co tvrdí Olivier Roy, současné vedení protirasistického střediska MRAP nebo ozbrojená „bdělostní“ hnutí, která by nás v rámci boje proti islamofobii chtěla pomocí obušků učit správnému myšlení. Redeker nenapadá žádné společenství; odhaluje pouze to, co u určité doktríny považuje za nesnášenlivost a válkychtivost. Lidem zahleděným do sociální spravedlnosti, které pohoršuje Redekerova tvrdost, neboť zmíněná doktrína je pro ně náboženstvím chudých, můžeme připomenout, že stejná soucitná logika dovedla Jeana-Paula Sartra v době vrcholícího stalinistického zledovění k tomu, že napsal: „Každý antikomunista je pes.“ Máme-li zabránit Hanebnosti v jejím vítězství, je třeba rovněž skoncovat s myšlenkou, že ti, kdo mají nálepku pokorných, ovládaných, zavržených, jsou nevinní i tehdy, když se proviňují, a že ti „vládnoucí“ se proviňují i tehdy, jsou-li nevinní.

Také se velice často zapomíná, že svoboda projevu není žádná sinekura. Toto lidské právo není výlučně a pouze mým právem. Člověk, to jsem já, ale nejsem to jenom já. Člověk, to jsou také ostatní lidé s jejich nesnesitelným právem říkat věci, které nemám chuť poslouchat, věci, které mi jdou na nervy, které mě děsí, které mě zraňují, které na mě doléhají, které ze mě dřou kůži zaživa, ze kterých je mi zle. V otevřené společnosti nemá žádné přesvědčení výsostné postavení, což má za následek, že jsou vesměs všechna hněvivě naježená. „Moje svoboda nemá poslední slovo, já nejsem sám,“ napsal Emmanuel Lévinas.

To je nepochybně důvod, proč je svoboda vyjadřování tak křehká. Jsou lidé, kteří mají chuť být sami, přesněji řečeno být sami k bytí. Je na nás, abychom podobnému přání bránili, abychom podobné přání v nás i mimo nás přemáhali. Je to zjevně otázka života a smrti.

Alain Finkielkraut (1949) je současný francouzský filozof.

Zdroj: http://www.desinfos.com - la revue des infos

Z francouzštiny přeložil Josef Mlejnek

Vyšlo v 51PRO

3661 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Africký imigrant chtěl upálit děti v autobuse. Podívejte se na videoMultikulturní obohacení v Praze na náplavce. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvodDalší prů*er Vondráčka? Přišel s ním Kalousek. Prý je to ostuda
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění