Pokoj lidem dobré vůle v plnosti Kristovy zvěsti

Autor: Michal Semín | Publikováno: 22.12.2006 | Rubrika: Zamyšlení
Ježíš

Symbolika vánoc zdobí výkladní skříně obchodních domů již od dušiček, po celou dobu adventní zní vánoční koledy, sloužící coby prostředek k ještě většímu obratu a zisku. Kritika je samozřejmě na místě, neboť duch kapitalistických vánoc má od skutečných vánoc stejně tak daleko, jako komunistický pokus nahradit Ježíška dědou Mrázem.

Není na škodu připomenout si, proč se vlastně Vánoce slaví. Ví to sice téměř každý, přesto se mi zdá, jakoby to mělo význam jen pro malý počet lidí. Podoba vánočních oslav se přirozeně odvíjí od toho, koho či co oslavujeme. Ten, jehož narození slavíme, nebyl ani židovským národním buditelem, ani hlasatelem humanismu, nahrazujícího starověké „oko za oko, zub za zub“, ale vtělenou druhou božskou Osobou, jež se stala člověkem. Tím se Ježišovy narozeniny přestávají, navzdory tomu, že byl také plně člověkem, podobat ostatním narozeninám, jež si v průběhu roku připomínáme. Nebyl-li Ježíš také Bohem, jak sám o sobě vícekrát tvrdil, nebylo by poněkud zvrácené slavit narození člověka, který podlehl takto závažnému sebeklamu?

Smysl Vánoc je uchopitelný jen tehdy, věříme-li tomu, co zvěstoval archanděl Gabriel Panně Marii a co svými postoji a skutky doložili betlémští pastýři, mudrci z východu či prorokyně Anna a Simeon, že totiž Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi. Andělovo svatonoční zvolání „na zemi pokoj lidem dobré vůle“ zpřítomňuje jiný pohled na událost, jež zvěstuje, než je pohled toho, komu tato slova slouží jako heslo, v jehož jménu buduje pozemské štěstí, založené na myšlence všesvětového bratrství a rovnosti. Pryč se všemi spory o pravdu, o to, které náboženství je pravé a která jsou falešná, sjednoťme se v tom, co nás všechny spojuje, utvořme svět, kde lidé různých vyznání a přesvědčení budou žít v jednotě nejmenšího společného jmenovatele – to je prý vlastní poslání Vánoc, obsažené v pojmu „pokoj lidem dobré vůle“.

Ve skutečnosti však Ježíš Kristus přinesl na zem meč, neboť jednota v Kristu vylučuje jednotu se vším, co brání jednoznačnému přiznání, že jen On je „cesta, pravda a život“, že mimo Něj není spásy. V tomto smyslu nejsou Vánoce událostí, ohlašující pokoj těm, jež zůstávají lhostejní k Ježíšovu poselství, ale spíše povoláním k boji a k přijetí kříže nenávisti od těch, kteří toto výlučně rozhodnutí pro Krista vnímají jako projev bigotní netolerance a popření dnes adorované světonázorové plurality.

Je vůbec možné slavit Vánoce a přitom nechtít se ve svém životě vést tím, jehož narození slavím? Ostatně, není nic nového pod sluncem. Židovský národ také horečně očekával Mesiáše a pak, když se měl narodit, nenašla těhotná Bohorodička jiné místo k porodu než ve chlévě. Do hluku světa přišel v tichosti mezi své Král králů, ale ti jej nepřijali. A tak je to skoro každé Vánoce.

Aby mi bylo rozuměno, neprotestuji proti vánočním kaprům, prskavkám, umývání oken a nadělování dárků pod stromeček. To vše k pravým Vánocům může patřit. Pokud však forma ztratí svůj obsah, stává se i ona čímsi nesmyslným.

Proto si říkám, zda by nebylo lepší, kdyby si ti, co zvěst o narození Vykupitele považují za pohádku, určili pro svoje „šťastné a veselé“ jiné kalendářní datum a netvářili se pak kysele, když jim křesťané vyčítají zpohanštění oslav Kristova narození.

Požehnané svátky Kristova narození všem čtenářům Portálu!

5375 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Moudrá ekonomická politika ruského prezidenta Vladimira Putina přináší své ovoce a tím bychom se měli inspirovatPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...Kalouska už nikdo normální nebere vážně. Chvilkaři by udělali nejlépe, kdyby konečně dali pokoj... Ivo Strejček sundal rukavice, odnesla to i Čaputová s Jourovou
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění