Pokoj lidem dobré vůle v plnosti Kristovy zvěsti

Autor: Michal Semín | Publikováno: 22.12.2006 | Rubrika: Zamyšlení
Ježíš

Symbolika vánoc zdobí výkladní skříně obchodních domů již od dušiček, po celou dobu adventní zní vánoční koledy, sloužící coby prostředek k ještě většímu obratu a zisku. Kritika je samozřejmě na místě, neboť duch kapitalistických vánoc má od skutečných vánoc stejně tak daleko, jako komunistický pokus nahradit Ježíška dědou Mrázem.

Není na škodu připomenout si, proč se vlastně Vánoce slaví. Ví to sice téměř každý, přesto se mi zdá, jakoby to mělo význam jen pro malý počet lidí. Podoba vánočních oslav se přirozeně odvíjí od toho, koho či co oslavujeme. Ten, jehož narození slavíme, nebyl ani židovským národním buditelem, ani hlasatelem humanismu, nahrazujícího starověké „oko za oko, zub za zub“, ale vtělenou druhou božskou Osobou, jež se stala člověkem. Tím se Ježišovy narozeniny přestávají, navzdory tomu, že byl také plně člověkem, podobat ostatním narozeninám, jež si v průběhu roku připomínáme. Nebyl-li Ježíš také Bohem, jak sám o sobě vícekrát tvrdil, nebylo by poněkud zvrácené slavit narození člověka, který podlehl takto závažnému sebeklamu?

Smysl Vánoc je uchopitelný jen tehdy, věříme-li tomu, co zvěstoval archanděl Gabriel Panně Marii a co svými postoji a skutky doložili betlémští pastýři, mudrci z východu či prorokyně Anna a Simeon, že totiž Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi. Andělovo svatonoční zvolání „na zemi pokoj lidem dobré vůle“ zpřítomňuje jiný pohled na událost, jež zvěstuje, než je pohled toho, komu tato slova slouží jako heslo, v jehož jménu buduje pozemské štěstí, založené na myšlence všesvětového bratrství a rovnosti. Pryč se všemi spory o pravdu, o to, které náboženství je pravé a která jsou falešná, sjednoťme se v tom, co nás všechny spojuje, utvořme svět, kde lidé různých vyznání a přesvědčení budou žít v jednotě nejmenšího společného jmenovatele – to je prý vlastní poslání Vánoc, obsažené v pojmu „pokoj lidem dobré vůle“.

Ve skutečnosti však Ježíš Kristus přinesl na zem meč, neboť jednota v Kristu vylučuje jednotu se vším, co brání jednoznačnému přiznání, že jen On je „cesta, pravda a život“, že mimo Něj není spásy. V tomto smyslu nejsou Vánoce událostí, ohlašující pokoj těm, jež zůstávají lhostejní k Ježíšovu poselství, ale spíše povoláním k boji a k přijetí kříže nenávisti od těch, kteří toto výlučně rozhodnutí pro Krista vnímají jako projev bigotní netolerance a popření dnes adorované světonázorové plurality.

Je vůbec možné slavit Vánoce a přitom nechtít se ve svém životě vést tím, jehož narození slavím? Ostatně, není nic nového pod sluncem. Židovský národ také horečně očekával Mesiáše a pak, když se měl narodit, nenašla těhotná Bohorodička jiné místo k porodu než ve chlévě. Do hluku světa přišel v tichosti mezi své Král králů, ale ti jej nepřijali. A tak je to skoro každé Vánoce.

Aby mi bylo rozuměno, neprotestuji proti vánočním kaprům, prskavkám, umývání oken a nadělování dárků pod stromeček. To vše k pravým Vánocům může patřit. Pokud však forma ztratí svůj obsah, stává se i ona čímsi nesmyslným.

Proto si říkám, zda by nebylo lepší, kdyby si ti, co zvěst o narození Vykupitele považují za pohádku, určili pro svoje „šťastné a veselé“ jiné kalendářní datum a netvářili se pak kysele, když jim křesťané vyčítají zpohanštění oslav Kristova narození.

Požehnané svátky Kristova narození všem čtenářům Portálu!

5248 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Africký imigrant chtěl upálit děti v autobuse. Podívejte se na videoMultikulturní obohacení v Praze na náplavce. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Kdo zná celý můj repertoár, ví předem mou odpověď.“ Tomáš Ortel se pro PL vyjádřil k útoku na mešity v Christchurch„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění