Deregulace nájemného: Horký brambor české politiky
Václav Klaus coby tehdejší premiér označil před jedenácti lety českou transformaci za de facto ukončenou. Transformace trhu s byty však není hotova ani dnes. A ještě zřejmě dlouho nebude. Z ministra na ministra, z vlády na vládu putuje složka „Deregulace nájemného“. Žádná polistopadová garnitura nenašla odvahu píchnout do tohoto vosího hnízda. Vzhledem k tomu, že liberalizace trhu s byty nebyla ani zásadní položkou přístupových dohod s EU, bydlí řada „štastlivců“ stále za ceny blížící se těm z éry socialismu, menšina „nešťastlivců“ – jde často o mladé rodiny - pak platí reálné nájemné na úrovni vyspělých zemí a rozmáhající se černý trh v nemalé míře ochuzuje stát na daních.
To však není zdaleka vše. Deformovaný trh s byty způsobuje, že být řádným majitelem domu se nevyplácí. Nízké neliberalizované nájmy nepokryjí často nutné výdaje na údržbu nemovitostí, domy chátrají. Většina „šťastlivců“ má k dispozici nepotřebně velké byty s regulovaným nájemným. A nezřídka je také pronajímá, ovšem „neregulovaně“. Případné stěhování za prací ve větší míře zůstává fantazií, z „regulovaného“ bytu se chce málokomu. Pracovní imobilita vede k vyšší nezaměstnanosti.
Léčba je přitom nasnadě. Jenže z povahy věci musí být šoková. Mnoho nynějších „šťastlivců“ se bude muset přestěhovat do menších či hůře lokalizovaných bytů, na které již tito budou reálně mít. I proto je ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek, jenž právě nyní třímá onen horký brambor, uklidnil, že plná deregulace cen bydlení v příštích šesti letech nehrozí. „Šťastlivci“ na to při volbách určitě nezapomenou.