Rozhovor s polskou patrioticky-konzervativní kapelou „Twierdza“

Autor: Marek Skřipský | Publikováno: 16.12.2006 | Rubrika: Rozhovor
Vlajka - Polsko

Mohl bys mi říci něco o historii vaší kapely a o jejích členech ?
Naše sestava začala hrát roku 1999 v Lehnici a jednu dobu měla až osm členů. Teď už hrají jen tři osoby : Já (kytara, vokály a někdy klávesy), Tomek ( perkuse) a Marcin ( basa ). Za dobu existence jsme nahráli dvě alba – „Lot orla“ a „Nasza tozsamosc“. A pak máme ještě takové „mini CD“ nazvané Jutro znów. Také jsme se podíleli na dvou nebo třech kompilacích s jinými interprety.

Kolik koncertů jste už odehráli a který považujete za nejvydařenější ?
Okolo deseti Nejúspěšnější byl roku 2002 v Lešnu – přímo u trhu na Starém Městě. Ani nevíme, kolik lidí tam tehdy vlastně bylo! Téhož roku jsme pak měli úspěšný koncert ve Wroclawi a o rok později ve Varšavě.

Orientace vaší kapely je vlastenecká a konzervativní. Jakou roli hrají tyto hodnoty ve vašich vlastních životech ?
Vlastenectví, konzervatismus a také náboženství jsou pro každého z nás velice důležité. Ponechám – li stranou naše hraní a studium, snažíme se rovněž nějak zlepšit situaci v naší zemi, zejména mezi mladými lidmi a v kulturní oblasti.

V souvislosti s vašimi názory se musím zeptat – Existuje jedna teorie, která tvrdí, že v současném světě probíhá kulturní válka o duše a mysli lidí. Na jedné straně stojí zastánci „normálních“ tradičních hodnot, přičemž jejich odpůrci jsou multikulturalisté a nihilisté. Co o tom soudíte ?
Zajímavé tvrzení... a má velmi blízko k pravdě. I když si myslíme, že hranice mezi těmi dvěma tábory není příliš zřetelná. Každopádně my jsme pochopitelně obhájci těch „normálních“ tradičních postojů.


Scarabeus je český časopis, takže bych se rád zeptal, jestli znáte nějakou osobnost české rockové nebo populární hudby.
Z vaší hudební arény známe jenom Daniela Landu – mezi některými lidmi je v Polsku docela oblíbený.

Kdybych se vás zeptal na českou „veřejnou arénu“ jako takovou… Znáte české spisovatele, sportovce…?
Víme, že máte velmi dobré hokejisty a fotbalisty, těch známe mnoho. A z literatury bychom určitě jmenovali Hrabala nebo Haška.

Tradiční česká otázka pro všechny cizince : Máte rádi české pivo ?
Ano, ale mě se zdá, že dříve bylo ještě mnohem lepší. Když jsme v prosinci 2004 naposled navštívili Prahu, ochutnali jsme hned několik druhů. Například…Kozel ( ? )

Jste polští patrioti… Možná by bylo zajímavé znát váš názor na Českou republiku a Čechy vůbec. Říká se, že máme podobné zájmy a nejen ty…
Jednoznačně ano. Máme podobnou historii a oba naše národy se potýkaly se stejnými problémy – ohrožením z Německa, potížemi s identitou kvůli komunismu a nyní zejména liberalismu a libertinismu, Evropské unii... a tak podobně. Existuje stereotypní představa, že naše národy se mezi sebou nesnáší, ale my si myslíme, že tomu tak není. Měli bychom držet spolu při hájení společných zájmů. Jinou volbu v podstatě ani nemáme.

Co váš každodenní život ? Co vlastně děláte ?
Všichni studujeme a někteří přitom čas od času pracují. Například hrají v různých kapelách anebo se zabývají tvorbou webových stránek.

Je v Polsku pro mladou „nemainstreamovou“ skupinu těžké vydat vlastní CD? Vím, že v mojí zemi s tím mají mladé kapely docela problémy.
Je to problém. Všechna naše alba jsme nahráli za vlastní peníze a s velkou nezištnou pomocí našich kamarádů, kteří nám pomáhají po celou dobu. Pokud se dnes chce někdo dostat do rádií, musí mít buď styky nebo nějakou jinou podporu. My jsme však příliš nezávislí a alternativní pro komerční rádia a promotéry.

Jaké máte další koníčky kromě muziky ?
Víceméně všichni stejné. Fotbal, politiku, kvalitní knihy... A taky rádi chodíme do kina.

A vaši oblíbení hudební interpreti ? Jaký druh muziky upřednostňujete ?
Hlavně takovou tu kytarovou hudbu, především soft rock nebo klasický rock. Pokud bych měl jmenovat konkrétně, tak v kapele se hodně poslouchá Bryan Adams, Cranberries, Vae Victis, Lady Pank….

Jaký mají na vaši hudební tvorbu názor rodinní příslušníci ?
Uznávají nás a tedy i naši muziku. Hodně nám pomáhají, bez jejich pomoci by to všechno možná bylo celkem těžké.

Některé vaše texty jsou „politicky nekorektní“ Byly nějaké reakce ze strany „správně uvažujících“ médií ?
Vyskytly se určité negativní názory ohledně činnosti Twierdzy, ale paradoxně od lidí, kteří se s naší hudbou ani texty nikdy přímo nesetkali. Tito lidé píší podle svých vlastních předsudků a podle mě nedělají profesionální novinařinu. Jak o nás mohou psát, když si nás nikdy neposlechli! Stačí, když v souvislosti s námi slyší pojmy jako např. Polsko, vlastenectví nebo národ a hned proti nám začínají bojovat. Dokonce jsme jednou byli obviněni z fascinace polským fašismem. Prý hrajeme pro nacionalisty a extremisty. ALE... Je zvláštní, že když někdy vystupujeme pod jiným názvem, ovšem se stejným repertoárem, najednou na festivalech získáváme ceny, jsme zváni do rádií a média po nás chtějí rozhovor. Je to jistý druh cenzury a totalitarismu!

V některých písních používáte křesťanské motivy. Věříte v Boha ? A pokud ano, jak důležitá je pro vás víra?
Všichni jsme katolíci a proto tedy zpíváme i o našem náboženství, které nám pomáhá v běžném životě. Představuje pro nás smysl života a skutečný cíl. Snažíme se křesťanství zpopularizovat, ale také zesílit jeho pozice a prohloubit jeho vnímání mezi lidmi.

Můžeš čtenářům prozradit něco o plánech Twierdzy do budoucna ?
V létě bychom chtěli nahrát další materiál a uspořádat pár koncertů.

Hodně štěstí a díky za rozhovor
Není zač. Měj se !

4045 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI? Pane Fialo, že se nestydíteODS zTOPkovatěla a likviduje poslední stopy své pravicovostiStudenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva Decroix

euPortal.cz

Andrej Babiš: Euro musí být klíčové téma pro jakoukoliv budoucí vládu. Nechápu, proč to politici konečně nepochopíAustralan povraždil lidi v mešitě. Ovšem media již neřeknou, že v této mešitě verbovali muslimy pro džihád proti nevěřícím

Eurabia.cz

Rvou se čeští muslimové o peníze původně určené islámským teroristům v Sýrií??!Okamura vyzval českou pilicií, aby nevydávala muslimům povolení vlastnit zbraně. Okamura opět i upozornil na radikalismus českých muslimů

FreeGlobe.cz

Teroristický útok v pražském metru: Hřib naštěstí nebyl atomovýBílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Docent Ševčík: EU je někdy totalitnější než Čína. Co chce NATO? Nesouhlasím. Na Havlova slova naše firmy doplatilyVyloučení z ODS jako záměr. A v pravý čas úder na Babiše... Známá advokátka předkládá dosud nevídaný scénář kolem Klause juniora
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění