Společně s dalšími 120 miliony jsem si přál, aby to všechno dopadlo úplně jinak. Škoda, velká škoda...

Autor: Alexander Tomský | Publikováno: 27.6.2015 | Rubrika: Citáty
EU - totalita

Tolik jsem si přál, a se mnou jistě i 120 milionů euroskeptiků, aby měla revoluční řecká vláda revoluční kuráž, odmítla diktát europolitiků a s trochou štěstí vypadla z eurozóny.

Pomohla by nejen svému národu, ale i celé Evropě! Konečně by padly dva mýty: jeden o nerozborném euru, absolutním jak pámbu a na věky věků, druhý ještě děsivější, protože popírá veškerou historickou zkušenost, hlásá totiž, že „sdílená” suverenita znamená vyšší prosperitu.

Tvořivý génius Evropy však stojí a padá s konkurencí různorodých států a státečků - v roce 1500 jich bylo 500. Byl to teprve moderní napoleonský a pozdější vilémovský pokus o evropské impérium, jež spustily dvě světové války a téměř zničily Západ. To integrační Unie (a nemylme se, nadnárodní byrokracie je technicky vzato imperiální) už více než 20 let těžce pokulhává za rozumnými obchodními spolky, jako jsou Asean, Mercosur nebo Nafta. Ty se o suverenitu nedělí, staví si jen společný trh bez integrace, bez hrátek na podivný parlament a soudní dvůr, bez stále objemnějšího harmonizačního nadnárodního „práva.”

Co nám federalisté slibovali v předvečer „Jednotného aktu”(1992) a před vznikem eura (1999)? Dynamický trh, prosperitu, vyrovnávání životní úrovně. Stal se opak. Ještě nikdy se evropské ekonomiky od sebe tak nevzdalovaly jako dnes.

Každá revoluce páchá škody, má však obyčejně alespoň jednu velkou pravdu. Ta řecká zní: k čemu nám byla vnitřní devalvace, brutální snížení platů (25%), když vyvolala tragickou nezaměstnanost (25%), sebevraždy a emigraci. K čemu ubohý strukturální přebytek? Na splácení nesplatitelného dluhu? Odkud přijdou investice, jež by mohly zaměstnat nečinnou polovinu mládeže?

Vládní Řekové odvahu na osvobozující tvořivou destrukci bankrotu a devalvace bohužel neměli. Měli při tom v ruce jeden trumf; přestat splácet. Z eurozóny by je ustrašená Unie nevyhodila, ale ekonomii by to příliš nepomohlo. Euro je pro Řeky stále příliš nadhodnocené. Místo toho spolkli hořkou medicínu Unie a navrhují zvýšit progresivní daně i výběr, DPH, pojištění na důchod a splácet, aby europolitici neztratili tvář. Splátky nevelké a dlouhodobé (1,5 % HDP), ale přece. Neteční byrokraté „institucí” budou opět lhát o záchraně Řecka.

Jistě, státní výdaje mají být v rovnováze s příjmy, rozsáhlá korupce hospodářství ničí, ale vleklou krizi zvyšování daní prohlubuje. Roztáčí další kolo řecké tragédie zmařených životů a čekání na katarzi, jež by osvobodila Řeky z jařma tuhé měny a protestantského kapitalistického katechismu, na který přísahají Němci: pracuj, šetři a investuj. Proto má Německo v zahraniční bilanci největší přebytek na světě. Řecko německý průmysl na ostrovech nepostaví a bez domácí spotřeby úvěr a investice nezíská. Takové je dilema současného tržního hospodářství - a nejen v Řecku.

Čtěte také: 

Podívejte se na následující seznam a pochopíte, o co tady kráčí

Nic než fantasmagorie. Co na to říci jiného?

Řecko žene do totální bídy Syriza, nikoli úsporná opatření

Klíčová slova: EU  | socialismus  | euroskepticismus  | eurozóna  | MMF
4718 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Co je vlastně Gay (a dnes už šedesát čtyři dalších) Pride? Komunisty prověřená filmařka a poslankyně Sommerová požaduje vyhazov kandidáta SPD z rady ČRoOrganizace pro pomoc uprchlíkům aneb jak se blahobytně živit na pomoci uprchlíkůmDědictví ISIS. Připomeňme si genocidu Jezídu spáchanou muslimy ...Litvu zaplavují muslimští ilegální imigranti. EU slibuje jejich přerozdělení po Evropě!

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czAmeričané se musí probudit a pochopit, že ztrácejí svoji zemi. Americké děti se učí nenávidět sebe, své rodiče a svou zemi

Eurabia.cz

O výhledu nových knih o islámu na následující měsíce. Pomozte nám vzdělávat český národ!Litva pokračuje v násilném vyhánění ilegálů: Jeden mrtvý

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“Politici a ČT. Zásadní zjištění. Hana Lipovská prozradila, co objevila po svém vstupu do Rady ČT
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění