Pat Buchanan: Nechte Pinocheta jít!

Autor: Pat Buchanan | Publikováno: 16.11.2006 | Rubrika: Politika

Pozn. redakce: S ohledem na nehoráznosti v procesu proti generálu Pinochetovi (více zde a zde), uveřejňujeme na jeho podporu starší, však v mnohém stále aktuální, článek vlivného amerického konzervativního myslitele Pata Buchanana, který napsal po Pinochetově zatčení. Augusta Pinocheta se mimo jiné v této době zastala i Margaret Thatcherová, protože Pinochet byl věrným spojencem Ronalda Reagana a Margaret Thatcherové v boji proti komunismu.

Generál Pinochet je v současnosti terčem justičního únosu a hrozícího demonstrativního soudního řízení nikoliv proto, že by jeho hříchy byly nějak podstatně horší než u jiných vůdců, nýbrž z toho důvodu, že je mužem pravice, který nese přímou odpovědnost za historickou a drtivou porážku marxismu.

Sledujíc, jak jeho země sklouzává do vražedného sevření leninistů, nařídil roku 1973 armádě, aby ji zachránila. Vojáci tak nemilosrdně učinili a Pinochetova vláda zanechala Chile svobodnou, prosperující a proamerickou. To je zločin, který mu levice nemůže nikdy zapomenout…

Uvalením domácího vězní na generála Pinocheta Velká Británie může sklidit zuřivý potlesk ze strany levicových kruhů, ale tento aplaus přichází za cenu ztráty anglické reputace jako země, která jedná čestně.

Tento únos a následné zadržování jsou nehodné velkého národa.

Třiaosmdesátiletý chilský exprezident přijel do Anglie s diplomatickým pasem, aby se podrobil chirurgickému zákroku. Londýn navštěvoval již po léta, často zde sjednával nákupy zbraní. Ale tentokrát Britové zareagovali na objednávku španělského soudce, který chce Pinocheta poslat do Madridu, aby tam bylo souzen za genocidu mučení a vraždy. Jak rozhodla Sněmovna lordů, Pinochet nemá nárok na imunitu, kterou britské právo chrání bývalé hlavy států a o Pinochetově osudu rozhodne ministr vnitra Jack Straw. Úžasné na tom všem je chování britského premiéra Tonyho Blaira, který deklaroval svou neutralitu v této záležitosti. Takováto neutralita však trhá na kusy přátelství obou zemí, trvající již sto sedmdesát pět let.

A když si uvědomíme, že během několika dní této soudní tahanice Španělsko hostilo Fidela Castra, můžeme z toho všeho silně cítit iberské pokrytectví.Generál Pinochet, více než kdokoliv jiný, se totiž postavil castrismu v latinské Americe a nasměroval kontinent k demokracii a volným trhům.

Jakých zločinů se Pinochet vlastně dopustil ? Říká se, že během jeho opatření, která svrhla marxistu Salvadora Allendeho, zemřelo nebo „zmizelo“ asi 3200 lidí. Ale i kdyby to byla pravda, toto ještě nepředstavuje genocidu.

Pokud by tomu tak bylo, ať svět ihned vydá zatykače na čínské vládce, kteří podporovali Maovu kulturní revoluci, během níž umíraly statisíce. A nechť jeho zrakům neujde generál Suharto, jenž díky genocidě vládl Východnímu Timoru.

Co udělá Blair jestliže Panama požádá britského soudce o vydání George Bushe, až navštíví Británii, aby byl souzen za smrt nevinných obyvatel Panamy při americké invazi?

Mělo by Rusko vydat Michaila Gorbačova, který v letech 1985 –87 vedl útočnou válku proti Afghánistánu, před soud do Kábulu, anebo do Litvy či Lotyšska, kam Gorbačov roku 1991 vyslal jednotky Specnazu a kde byly zmařeny nevinné lidské životy?

Mnoho prozápadních režimů bylo násilně svrženo, přičemž poražení zde byli vražděni vítězi : Československo roku 1948, Kuba v roce 1959, Vietnam, Kambodža a Etiopie roku 1975, Irán v roce 1979. Tehdy nikdo o žádné vydání nežádal.

„Špinavá válka“ proti marxistickým guerillám v Argentině byla daleko divočejší než události v Chile. Měli by být argentinští generálové a admirálové, kteří se jí účastnili, zapsáni na mezinárodní seznam hledaných ?

Během válek proti evropskému imperialismu v Africe, Asii a na Blízkém východě, mnoho tamějších revolučních vůdců – včetně Nelsona Mandely z Afrického národního kongresu – patřilo k organizacím, jejichž činnost spočívala v teroru. Deklaroval by snad Blair svou neutralitu, kdyby do Londýna přijel Jitschak Šamir a soudce by požádal o jeho zadržení kvůli vraždě, které se jeho Stern dopustil roku 1944 na lordu Moyneovi v Káhiře, anebo na hraběti Bernadottem v roce 1948 ?

Ugandský Idi Amin, bývalý haitský diktátor Duvalier nebo etiopský plukovník Mengistu se dnes těší politickému azylu a Jásir Arafat, jehož Fatah zabíjel americké diplomaty, má nyní podle své osoby pojmenováno letiště v Gaze, kterou se ještě tento měsíc chystá navštívit Bill Clinton.

Ze strany Španělska je nám dnes tvrzeno, že místní soudci mají právo provádět zatčení a souzení vůdců jednotlivých národních států. Toto je zároveň velké vykročení směrem k jakémusi celosvětovému trestnímu soudu, který má být povýšen nad národy.

Jakkoliv je tedy Amerika nejúžasnějším národem a státem, naši vojáci a političtí vůdcové budou platit za svá rozhodnutí vysokou cenu, pokud britská mravní ustrašenost ustaví takovýto precedens.

Tony Blair by měl zanechat svého „dívání se jinam“, začít se chovat jako muž a nechat generála Pinocheta odjet domů. A Bill Clinton by ho v tom měl podpořit.

Pat Buchanan

Z originálu Let Pinochet go ! (prosinec 1998)

přeložil Marek Skřipský

zdroj: www.buchanan.org

3767 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Africký imigrant chtěl upálit děti v autobuse. Podívejte se na videoMultikulturní obohacení v Praze na náplavce. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvodDalší prů*er Vondráčka? Přišel s ním Kalousek. Prý je to ostuda
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění