Astma nebo jádro

Autor: Lukáš Kovanda | Publikováno: 16.11.2006 | Rubrika: Zamyšlení
Ekologie

Nový Zéland - věčně zelené souostroví, které Středoevropana láká nádhernou přírodou, která snoubí ledovce a fjordy s dlouhými plážemi i hustými lesy.

Vše je navíc haleno se svěžího vzduchu mixovaného z neznečištěných mořských větrů. Takto se tato země jeví hlavně z prospektů a fotografií. Skutečnost však není tak průzračná.

Ovzduší Aucklandu, největšího novozélandského města, je vysoce znečisteno. Prim hraje znečištění zapříčiněné automobilovým provozem, ale značně negativně se podílí kupříkladu i vlastní vytápění domů. Z vládních materiálů týkajících se životního prostředí vyplývá, že co se týče oxidu dusičitého a oxidu uhelnatého - dvou hlavních emisních plynů, které vznikají při automobilovém provozu - , byl na tom Auckland v letech 1998 až 2004 dokonce hůře než Londýn.

Nezdravé ovzduší se podepisuje na lidském zdraví. Celý aucklandský region se tak neslavně pyšní nejvyššími mírami v počtu astmatiků na světě. Dle oficiálních vládních odhadů zde touto chorobou trpí 12 až 23 procent obyvatel. Celý Nový Zéland pak obsazuje páté místo na světě v podílu obyvatel nemocných chronickou obstrukční plicní chorobou, přičemž maorská menšina zde má vůbec nejvyšší procenta takto nemocných na světě. Nezáviděníhodné jsou i čísla týkající se kardiovaskulárních onemocnění a dalších chorob dýchací soustavy.

Navzdory nepochybně krásné krajině je Nový Zéland místem s poměrně velmi zkaženým ovzduším.

Novozélanďané přesto razí tzv. "nuclear-free" politiku, když si zakládají na tom, že musí užívat jen tu energii, jež nebyla zrozena z jádra. Tato politika však implikuje také to, že novozélandské domácnosti se musí kompletně obejít bez centrálního vytápění. Takový stav otevírá cestu termostatům a domácím krbům, které ovšem zpětně dále ovzduší poškozují. Chlad v obydlích pak přispívá ke zhoršování prognóz astmatiků a jinak nemocných a stává se jednou z příčin propukání chorob u dosud zdravých.

Vskutku rozporně působí politika bez špetky nukleární energie tváří v tvář vysoce znečištěnému ovzduší. Odhaluje, že "nuclear-free" prostředí není spásnou cestou k panensky zdravému životnímu prostředí.

Současná civilizace potřebuje ve svém shonu silné zdroje energie. Mnoho zemí sází na energii jadernou, jiné odkazují na bolavé černobylské stigma. Existují však také jiná, mnohem méně citelná i čitelná stigmata - třeba "aucklandské".

Je nesnadné odpovědět na otázku, o kolik méně lidí by zde umíralo na srdeční či dýchací choroby, kdyby byla v zemi kupříkladu zprovozněna jedna jediná bezpečná jaderná elektrárna a v domácnostech zavedeno centrální vytápění. Na takovou otázku se vyplatí hledat odpověď, a to i v kontextu české debaty o jaderné energii obecně či o další nukleární elektrárně konkrétně.

I "nuclear-free" prostředí má své oběti. A sebemalebnější příroda není nezničitelná. Astma nebo jádro?

Lukáš Kovanda, demograf, Auckland

psáno pro Aktuálně.cz

4693 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Vědci přišli na to, že ti, kteří uprchlíky nechtějí, nejsou xenofobové, ale svědomití a pečliví lidé používající rozum. Emoční centra, a tedy ani strach, se totiž v postojích odmítačů nezapojujíVíce než polovina Poláků (58 %) si myslí, že Německo by jejich zemi mělo vyplatit odškodnění za škody napáchané za druhé světové války. České republice Německo dluží až patnáct tisíc miliard korun

Eurabia.cz

Muslimové ve Skotsku usiluji zákeřný způsobem o zrušeni zákazu ženské obřízkyNěmecka vláda utratila zhruba 125 milionu korun, aby zaměstnala dva syrské uprchlíky ...

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Odstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Babiš se vysmál Milionu chvilek. A vyprášil ministra ČSSD Debilové. Přepište listopad, ČT! Šméčko, Babiši. Čapí hnízdo rozpálilo umělce
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění