Astma nebo jádro

Autor: Lukáš Kovanda | Publikováno: 16.11.2006 | Rubrika: Zamyšlení
Ekologie

Nový Zéland - věčně zelené souostroví, které Středoevropana láká nádhernou přírodou, která snoubí ledovce a fjordy s dlouhými plážemi i hustými lesy.

Vše je navíc haleno se svěžího vzduchu mixovaného z neznečištěných mořských větrů. Takto se tato země jeví hlavně z prospektů a fotografií. Skutečnost však není tak průzračná.

Ovzduší Aucklandu, největšího novozélandského města, je vysoce znečisteno. Prim hraje znečištění zapříčiněné automobilovým provozem, ale značně negativně se podílí kupříkladu i vlastní vytápění domů. Z vládních materiálů týkajících se životního prostředí vyplývá, že co se týče oxidu dusičitého a oxidu uhelnatého - dvou hlavních emisních plynů, které vznikají při automobilovém provozu - , byl na tom Auckland v letech 1998 až 2004 dokonce hůře než Londýn.

Nezdravé ovzduší se podepisuje na lidském zdraví. Celý aucklandský region se tak neslavně pyšní nejvyššími mírami v počtu astmatiků na světě. Dle oficiálních vládních odhadů zde touto chorobou trpí 12 až 23 procent obyvatel. Celý Nový Zéland pak obsazuje páté místo na světě v podílu obyvatel nemocných chronickou obstrukční plicní chorobou, přičemž maorská menšina zde má vůbec nejvyšší procenta takto nemocných na světě. Nezáviděníhodné jsou i čísla týkající se kardiovaskulárních onemocnění a dalších chorob dýchací soustavy.

Navzdory nepochybně krásné krajině je Nový Zéland místem s poměrně velmi zkaženým ovzduším.

Novozélanďané přesto razí tzv. "nuclear-free" politiku, když si zakládají na tom, že musí užívat jen tu energii, jež nebyla zrozena z jádra. Tato politika však implikuje také to, že novozélandské domácnosti se musí kompletně obejít bez centrálního vytápění. Takový stav otevírá cestu termostatům a domácím krbům, které ovšem zpětně dále ovzduší poškozují. Chlad v obydlích pak přispívá ke zhoršování prognóz astmatiků a jinak nemocných a stává se jednou z příčin propukání chorob u dosud zdravých.

Vskutku rozporně působí politika bez špetky nukleární energie tváří v tvář vysoce znečištěnému ovzduší. Odhaluje, že "nuclear-free" prostředí není spásnou cestou k panensky zdravému životnímu prostředí.

Současná civilizace potřebuje ve svém shonu silné zdroje energie. Mnoho zemí sází na energii jadernou, jiné odkazují na bolavé černobylské stigma. Existují však také jiná, mnohem méně citelná i čitelná stigmata - třeba "aucklandské".

Je nesnadné odpovědět na otázku, o kolik méně lidí by zde umíralo na srdeční či dýchací choroby, kdyby byla v zemi kupříkladu zprovozněna jedna jediná bezpečná jaderná elektrárna a v domácnostech zavedeno centrální vytápění. Na takovou otázku se vyplatí hledat odpověď, a to i v kontextu české debaty o jaderné energii obecně či o další nukleární elektrárně konkrétně.

I "nuclear-free" prostředí má své oběti. A sebemalebnější příroda není nezničitelná. Astma nebo jádro?

Lukáš Kovanda, demograf, Auckland

psáno pro Aktuálně.cz

4289 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Klaus ml. se odklonil od ODS. Novotný vyzývající k "utrácení" lidí program reprezentuje? Sociální sítě zaplavily fotky nahaté Kateřiny Bursíkové Jacques. Hodlá se stát českou Cicciolinou a vrátit se do politikyKdyž revoluce začne požírat své dětiPatnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?

euPortal.cz

V roce 1999 se všelijací pragováci v čele s principálem Havlem předháněli ve schvalování útoku NATO na Jugoslávii. Někteří tak spláceli svůj dluh novému protektorovi a zajišťovali si pohodlnou budoucnost...Po přečtení článku vám bude jasnější, proč je Česká televize dlouhodobě nazývána Al Jazírou z Kavčích hor. Ideologický blábol hodný vojína Jasánka...

Eurabia.cz

Konvička: Čučkaři z BIS zatím bojují s "dezinformačními zdroji" a mezitím Muslimskou komunitu v Praze ovládli radikální muslimovéCenzura na internetu zesiluje. Česko-švédská spisovatelka je cenzurovaná kvůli Tommymu Robinsonovi

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Odvolat Moravce? Hovado, žvanilové. Zdeněk Zbořil ostře kritikům Zemana a Klause...Herec Županič: Zeman? Šestá cenová. Znám národ líp než KSČM a Okamura. Závidím Čaputovou
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění