V Luži na Chrudimsku to funguje na jedničku. Tak proč ne i jinde?

Autor: Tomáš Zdechovský | Publikováno: 8.4.2015 | Rubrika: Ostatní
cikanska vlajka

Na středu 8. dubna připadl Den Romů. Česká republika byla několikrát v Evropské unii kritizována za svůj přístup k romské menšině. Nicméně je potřeba také ukázat, že situace se mění k lepšímu a hledáme možnosti, jak začlenit Romy do naší společnosti, nikoliv je jen kritizovat. 

Prvně je potřeba otevřeně říci, že díky dřívější státní podpoře se řada Romů odnaučila pracovat, někteří dokonce nikdy nebyli zaměstnaní. A to není problém pouze jedné generace. Dlouho nikým neřešený problém nezaměstnanosti Romů ve spojení s nízkým vzděláním a finanční gramotností vedl k obrovským sociálním problémům, kdy lidem zůstalo po zaplacení všech dluhů 200 korun měsíčně.

Navíc stát nechal na Romech úspěšně parazitovat některé podvodníky. Ti jim například pronajímají nevyhovující byty za astronomické nájemné (dříve běžně proplácené přes Úřady práce) nebo půjčují peníze za lichvářských podmínek. Ty vedly k tomu, že řada Romů se dostala do celoživotní dluhové pasti.

Jak na to reagoval stát? Jako vždy hodně zvláštně. Přestal platit astronomické částky za nájemné v rozpadlých domech a začal Romy vzdělávat. Ale v tom je další problém. Státem financované neziskové organizace namísto skutečného řešení problému zajímaly podpisy účastníků různých školení v českém jazyce bez ohledu na to, že dotyční nerozuměli česky a často měli problémy i se čtením rychle přeskakujících slidů 150ti stránkové prezentace.

 

V Luži to funguje i bez populistických řešení

Modelem řešení problémů se sociálně slabými rodinami, který vymysleli a úspěšně zavedli v Luži na Chrudimsku, se mohou inspirovat další státy Evropské unie. Před několika měsíc nabídl osvícený starosta města Radek Zeman (Nestraníci) práci Romům, aby si odpracovali své dluhy vůči městu. Problém neplatičů je totiž daleko větší, než „jen“ to, že dluží městu peníze.

A světe, div se! Romové měli a mají o práci veliký zájem. Model v Luži funguje tak, že k jednomu řemeslníkovi, který se stává zároveň lektorem, jsou přiřazeni tři až čtyři lidé. Pod jeho vedením se učí pracovat a vykonávají potřebnou práci pro město. Postupně opravují jednu městskou budovu za druhou a pomáhají s dalšími úpravami tohoto lázeňského města. A radnice je s nimi spokojená.

V Luži žijí Romové od nepaměti a podobné komunity jsou i v dalších městech. To, co funguje ve východních Čechách, je smysluplné a navíc to má mezi lidmi v Luži i mezi Romy velmi příznivý ohlas. Radikální a populistická řešení, která chtějí někoho vyhánět z místa na místo, problémy nevyřeší. V Luži se vydali správným směrem a pevně věřím, že jeho příkladu budou další města následovat.

Přeji hezký den a veselou!  

Čtěte také: 

Neúspěchy multikulturalismu v ČR: Cikáni

 

Klíčová slova: romové  | pozitivní diskriminace
3374 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Moudrá ekonomická politika ruského prezidenta Vladimira Putina přináší své ovoce a tím bychom se měli inspirovatPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...Kalouska už nikdo normální nebere vážně. Chvilkaři by udělali nejlépe, kdyby konečně dali pokoj... Ivo Strejček sundal rukavice, odnesla to i Čaputová s Jourovou
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění