Morální kreditka

Autor: Josef Mlejnek | Publikováno: 22.10.2006 | Rubrika: Polemika
Volby

Posledně jsem si postěžoval, že u nás chybí osobnost, která by nazývala veřejné věci pravými jmény. A nejen věci, ale také osoby - v domácí politice i té za hranicemi. Oriana Fallaciová, již jsem uvedl jako zářný příklad, mezitím minulý měsíc zemřela. Kdo v světě širém na její místo? Patrně nikdo, a to nejen „v tuto chvíli“.

V České republice se v polistopadové době mnozí tvářili, že do politiky vstupují jaksi mimochodem, neboť se vlastně obětovali. S oblibou se tehdy o nich říkalo, že dávají do hry celý svůj morální kredit.

Více než před čtrnácti lety se mi krátce před volbami roku 1992 jedna z podobných „obětí“ svěřila, že strana, již reprezentuje a která mezitím upadla v zasloužené zapomnění, získá vzhledem k morálnímu kreditu svých hlav nějakých čtrnáct patnáct procent hlasů – jen z vrozené skromnosti prý před veřejností uvažuje o deseti. Spojení s ODS, aby se síly na pravici netříštily? Ale ano, výborný nápad, my dodáme osobnosti s morálním kreditem, ODS voličský kanónenfutr.

Pozdějšího (dnes již dávno někdejšího) senátora jsem se tehdy zeptal, nechtělo-li by to v politice zavést něco jako karáty ve zlatnictví. Vícekarátoví občané by ve volbách mohli úměrně svému zlatnickému cejchu disponovat více hlasy a nejen to: dostávali by automaticky přednost v politickém postupu.

Kdo by rozhodoval o přidělování karátů? To jsem tehdy nevěděl, až za nějakých sedm let mi došlo, že přece občanská společnost. Zatímco elektronika pokročila v posledních patnácti letech mílovými kroky, politika se v podstatě nehnula z místa. Místo karátů, které se nakonec neujaly, mohly dávno i v oblasti morálky fungovat kreditní karty. Kdo by je dobíjel a vybavoval potřebnou intenzitou? To dnes už sedm let vím zcela bezpečně: občanská společnost přece.

Janu Rumlovi chybí pocit důležitosti spojený s politickou funkcí. Frustraci, kterou po neúspěšném pokusu stát se rezervním ombudsmanem v tuto chvíli patrně zakouší, se dalo snadno předejít právě morální kreditkou. Sváťa Karásek žehrá na svého křesťanského bratra ve víře Jana Litomiského, chartistu a člena někdejšího VONSu, který ho vystřídal ve funkci vládního zmocněnce pro lidská práva. I zde by morální kreditka zabránila nejhoršímu. Někdejší evangelický duchovní už ani nečeká, až to o něm eventuelně řeknou druzí, ale o svém morálním kreditu sám hovoří. Do větru, marně. Navíc ministerstvo informatiky, které mohlo na tvorbě odpovídajících karet začít urychleně pracovat, bylo kazisvětem nr. 2 Langerem zrušeno.

autor je publicista a překladatel

publikováno s laskavým svolením autora

psáno pro 51PRO

4106 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Takovéto děsivé věci se opravdu dějí v českém zdravotnictví... Čtěte příběhy konkrétních lidíTragédie antických rozměrů: Lidový vůdce Salvini zradou odstaven od moci. Conteho vláda dosazena z Bruselu. Přístavy se migrantům opět otevírají. Kdy italský kotel vybuchne?

Eurabia.cz

Poslanec SPD a zkušený ex-diplomat Kobza analyzuje krizi kolem útoků na saúdskoarabskou rafineriíDnešní Londýn - dav v černém zahalených muslimek oslavuje multikulturalismus

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Horší než Esmeralda! Výbuch ČT se show o ,,fake news": Trošku jde o Zdeňka TroškuPrů*er. Asi dojde na Zemanova slova. Šichtařová odhaluje skrytý problém
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění