Jak jsme zrušili návštěvu Židovského města v Praze

Autor: Marek Bartoš | Publikováno: 3.10.2006 | Rubrika: Zamyšlení
Izrael

Bývá tradicí, že studenti čtvrtého ročníku středních škol jezdívají na poslední „školní“ výlet do Prahy. Stejně tomu je i v mém případě. Jako student jedné soukromé ekonomické školy to však v tomto ohledu nemám vůbec jednoduché. Nejprve jsme si museli samotnou cestu do stověžaté Prahy tvrdě vybojovat, protože vedení školy usoudilo, že něco tak staromódního jako výlet do Prahy nepochybně je, je pro naši třídu zcela zbytečný a neužitečný. Nakonec jsme pokrokové vedení přiměli, aby naši třídu a dva učitele (nemáme profesory, ale učitele) na tři dny do Prahy skutečně pustili.

Přípravy finišují a seznam plánovaných zastávek se utěšeně plnil. Když už byl skoro hotový, vzpomněli jsme si na Židovské město. A tak jsme dopsali i Židovské město a to i přesto, že mají v pondělí zavřeno a nám to zpřeházelo celý program. A musím přiznat, že to byl můj nápad. Jistě, čekal jsem, že se ozvou nějací „antižidi“, ale kupodivu s tím všichni souhlasili bez větší dávky módního opovržení vším židovským. OK. Vše připraveno, už se jen těšit.

Jenomže pak přišel pátek a téměř válečný stav v Praze kvůli jakési nespecifikované hrozbě teroristického útoku v Praze. Prahu ovládl neznámý pocit strachu a hromada uniformovaných i tajných policistů. A stejná vlna strachu ovládla i naši třídu, byť jsme od Prahy dobrých 250 km. Je to zvláštní, ale jenom obyčejná hrozba, která není nijak blíže definovaná dokáže vyvolat strach i stovky kilometrů daleko. Jistě, je to hlavně způsobeno tím, že se chytáme právě do Prahy, ale i tak. Proč se bojíme? A čeho vlastně?

A to je právě to, proč vás zde obtěžuji problémy své třídy a tím, kamže se chystáme na výlet. Máme strach. Máme strach z obyčejné cesty do našeho hlavního města. Když se naše třídní učitelka dozvěděla, že mezi cíle teroristů patří hlavně židovské objekty v Praze, okamžitě nám škrtla návštěvu Židovského města. Budeme se mu zdaleka vyhýbat, poznamenala. Když jsem jí řekl, že si myslím, že to je přesně to, co bychom neměli udělat a jak bychom neměli zareagovat, uhranula mě svým odpudivým povýšeneckým pohledem. Ano, v ten moment jsem byl ten největší hazardér, pomatenec a šílenec pod sluncem. Nikoho ani nenapadlo, že přesně toto teroristé chtějí. Chtějí abychom kvůli nim začali měnit své životy a podřizovat se jejich vůli. My však nesmíme podlehnout pocitu strachu. Nesmíme si vsugerovat, že za každým rožkem a v každém tmavém koutě se skrývá terorista, který chce zabít zrovna mě.

A tak nepůjdeme do Židovského města v Praze. Podle mě je to jako bychom nenavštívili Karlův most. Hrozba (!) teroristického útoku nám to překazila. Co budeme dělat kdyby se, nedej bože, Praha stala skutečně terčem nějakého útoku? Přerušíme výuku, zavřeme se do sklepů a přestaneme vycházet ze svých obydlí? To přesně totiž chtějí ti, jichž se tak intenzivně všichni bojíme – teroristé.

A vrchol všeho byl, když jsem si dovolil poznamenat, že se chováme jak srabi a tak, jako by se už ten útok skutečně stal. Byl jsem brutálně pokárán a zkritizován. Taková je tedy reakce jedné maturitní třídy na Moravě. A myslím, že podobně reagují i další obyčejní čeští lidé. Rušíme návštěvy Židovských měst a se staženým zadkem se ve vlastní zemi a vlastním hlavním městě chováme úplně jinak. Bůh s námi!

6324 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Tohle je opravdu brutal. Tato velmi, velmi nehezká věc se stala Angele Merkelové. Podívejte se a sdílejte, než to smažou...To je hlína. Takhle se sluníčkáři zachovali, když si měli vzít k sobě domů imigranty. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Až vám budou v nedělním Newsroomu vysvětlovat, proč „nepustili“ video z útoku na Novém Zélandu... Takto to bylo doopravdyStrach z migrace a nemocí, málo peněz, zničená krajina, cikáni... Z malé obce, kterou navštívil Zeman. Toto trápí místní
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění