Jak jsme zrušili návštěvu Židovského města v Praze

Autor: Marek Bartoš | Publikováno: 3.10.2006 | Rubrika: Zamyšlení
Izrael

Bývá tradicí, že studenti čtvrtého ročníku středních škol jezdívají na poslední „školní“ výlet do Prahy. Stejně tomu je i v mém případě. Jako student jedné soukromé ekonomické školy to však v tomto ohledu nemám vůbec jednoduché. Nejprve jsme si museli samotnou cestu do stověžaté Prahy tvrdě vybojovat, protože vedení školy usoudilo, že něco tak staromódního jako výlet do Prahy nepochybně je, je pro naši třídu zcela zbytečný a neužitečný. Nakonec jsme pokrokové vedení přiměli, aby naši třídu a dva učitele (nemáme profesory, ale učitele) na tři dny do Prahy skutečně pustili.

Přípravy finišují a seznam plánovaných zastávek se utěšeně plnil. Když už byl skoro hotový, vzpomněli jsme si na Židovské město. A tak jsme dopsali i Židovské město a to i přesto, že mají v pondělí zavřeno a nám to zpřeházelo celý program. A musím přiznat, že to byl můj nápad. Jistě, čekal jsem, že se ozvou nějací „antižidi“, ale kupodivu s tím všichni souhlasili bez větší dávky módního opovržení vším židovským. OK. Vše připraveno, už se jen těšit.

Jenomže pak přišel pátek a téměř válečný stav v Praze kvůli jakési nespecifikované hrozbě teroristického útoku v Praze. Prahu ovládl neznámý pocit strachu a hromada uniformovaných i tajných policistů. A stejná vlna strachu ovládla i naši třídu, byť jsme od Prahy dobrých 250 km. Je to zvláštní, ale jenom obyčejná hrozba, která není nijak blíže definovaná dokáže vyvolat strach i stovky kilometrů daleko. Jistě, je to hlavně způsobeno tím, že se chytáme právě do Prahy, ale i tak. Proč se bojíme? A čeho vlastně?

A to je právě to, proč vás zde obtěžuji problémy své třídy a tím, kamže se chystáme na výlet. Máme strach. Máme strach z obyčejné cesty do našeho hlavního města. Když se naše třídní učitelka dozvěděla, že mezi cíle teroristů patří hlavně židovské objekty v Praze, okamžitě nám škrtla návštěvu Židovského města. Budeme se mu zdaleka vyhýbat, poznamenala. Když jsem jí řekl, že si myslím, že to je přesně to, co bychom neměli udělat a jak bychom neměli zareagovat, uhranula mě svým odpudivým povýšeneckým pohledem. Ano, v ten moment jsem byl ten největší hazardér, pomatenec a šílenec pod sluncem. Nikoho ani nenapadlo, že přesně toto teroristé chtějí. Chtějí abychom kvůli nim začali měnit své životy a podřizovat se jejich vůli. My však nesmíme podlehnout pocitu strachu. Nesmíme si vsugerovat, že za každým rožkem a v každém tmavém koutě se skrývá terorista, který chce zabít zrovna mě.

A tak nepůjdeme do Židovského města v Praze. Podle mě je to jako bychom nenavštívili Karlův most. Hrozba (!) teroristického útoku nám to překazila. Co budeme dělat kdyby se, nedej bože, Praha stala skutečně terčem nějakého útoku? Přerušíme výuku, zavřeme se do sklepů a přestaneme vycházet ze svých obydlí? To přesně totiž chtějí ti, jichž se tak intenzivně všichni bojíme – teroristé.

A vrchol všeho byl, když jsem si dovolil poznamenat, že se chováme jak srabi a tak, jako by se už ten útok skutečně stal. Byl jsem brutálně pokárán a zkritizován. Taková je tedy reakce jedné maturitní třídy na Moravě. A myslím, že podobně reagují i další obyčejní čeští lidé. Rušíme návštěvy Židovských měst a se staženým zadkem se ve vlastní zemi a vlastním hlavním městě chováme úplně jinak. Bůh s námi!

7023 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Tři měsíce po nástupu Bidena do úřadu hrozí v Evropě válka. NATO si zaslouží, aby se ztratilo ze světaZvrácený pastýř papež František. Ničí Církev a fakticky kryje korupční a hospodářské zločiny i sexuálně zvrácené biskupy i kněží

Eurabia.cz

Americký rodič protestoval proti vymývání mozku neomarxismem a byl označen za rasistuVrbětice? Diletantismus, veřejné lhaní a obětování národních zájmů ze strany Babiše a ČSSD

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Vrbětice: 5 000 samopalů se tam ztratilo, slyšel Štěpán Kotrba. I jiné věciRusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění