Legalizace měkkých drog: Pohled právníka

Autor: Antonín Kazda | Publikováno: 22.8.2004 | Rubrika: Zamyšlení
Drogy

Byl jsem požádán o právní pohled na problematiku legalizace měkkých drog. Tzv. měkkých drog. Téma má jeden háček – debata kolem měkkých drog a jejich legalizace je debata politická, nikoliv právní.

O tom, zda se Česko rozhodne některé návykové látky legalizovat, rozhodují politici. Právníci-legislativci politickou vůli promítnou do návrhu právních předpisů. Tomu musí předcházet několik kroků. Vláda nebo některý člen parlamentu si musí vzít téma legalizace drog za své a při přípravě návrhu právních změn zapojit do debaty odbornou veřejnost – lékaře, psychology, policii, spolky pomáhající narkomanům. Argumenty se následně musí snažit přesvědčit zákonodárce o správnosti navrhované úpravy.

Právně jde upravit všechno. Právo umí říci ”Měkké drogy jsou neškodné”, ”Měkké drogy jsou povolené k léčebným účelům” i ”Měkké drogy jsou nebezpečné a návykové.” A politik se umí rozhodnout kteroukoliv z daných tezí přijmout za svou.

Ve skutečnosti už v jeho mozku některá z tezí sedí. Drogy považuje obecně za špatné a chce je potírat, jak to půjde. Nebo si slastně vzpomene na poslední narozeninový večírek a na drogy má úplně jiný názor. Názor na to, co s nimi, v obecné rovině budují informace sedící někde mělko nebo hluboko v politikově hlavě, přesvědčení na základě informací sedících někde hluboko v jeho mozku. Tyto informace v sobe skrývají trochu faktu a mnoho pocitů. S takovým pocitem přijme politik nápad svůj nebo ministerského úředníka na legalizaci nebo zvýšenou represi v oblasti drog. Do práce legislativce, především standardního loajálního legislativce, pocity nepatří. Ty zůstávají v jeho hlavě nebo ve vzduchu při rozhovoru s kolegy, ale do úhozu na klávesnici počítače se při koncipovaní ustanovení zákona nebo nařízení nepromítnou.

Právní pohled na legalizaci měkkých drog, nebo drog vůbec, ale nemusí být nestranný vždy. Právník se samozřejmě může stát politikem, ať si o tom myslíme, co chceme. (Nebo se politik může stát právníkem – viz jistý český premiér. O tom si myslí své především jeho spolustudenti a premiér sám. Pokud své studium zaregistroval.)

Právník – advokát, statní zástupce, vyšetřovatel – může mít pohled na měkké drogy a jejich (i)legalitu dán více či méně bohatou zkušeností s výrobci, distributory nebo konzumenty drog. Právník může být výrobcem, distributorem nebo konzumentem drog i rodičem takového konzumenta. A jeho názor na drogy je hned posunut o kus dál. A občas zazní nahlas na straně odpůrců nebo příznivců změn v oblasti právní úpravy. A na takového právníka pozor – pozitivní pozor, protože o věcech dost ví, a přestože se může mýlit – jeho pohled je omezeny pravě zkušeností, může být při legislativních změnách nápomocen. Nejaktivnější z takových právníků se zapojí do tlaku na politické rozhodnutí o změně, nebo mohou být použiti pro podporu setrvání současného stavu.

A na konec dvě upozornění. Jednak upozornění politicky korektní – slovo ”politik” je v tomto zamyšlení užíváno v mužském rodě jen a pouze pro jednoduchost vět. V každém případě se jím myslí i politička. A upozorněni politicky neméně korektní – autor tohoto článku si své názory na legalizaci měkkých drog nechal pro sebe stejně jako legislativci, o nichž píše.

autor působí jako advokát

11281 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Tohle je opravdu brutal. Tato velmi, velmi nehezká věc se stala Angele Merkelové. Podívejte se a sdílejte, než to smažou...To je hlína. Takhle se sluníčkáři zachovali, když si měli vzít k sobě domů imigranty. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvodHrubost a arogance Sommerové! Většinu voličů má za debily a nebyla by asi proti, aby byli zbaveni hlasovacího práva. Petr Žantovský je ohromen mediálním vystoupením režisérky
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění