Povolební zamyšlení

Autor: Dan Drápal | Publikováno: 24.8.2006 | Rubrika: Politika

Máme více než dva měsíce po volbách, vláda však stále v nedohlednu. Není to ovšem tragédie. Česká republika vcelku funguje, a kdyby existovala naděje, že budeme mít dobrou a funkční vládu třeba až za další dva měsíce, nelitoval bych onoho času čekání.

Během povolebního času se ovšem něco dálo a stojí to za zamyšlení.

Začnu pozitivně. Vedoucí představitelé tří stran – ODS, KDU-ČSL a SZ – nějakou dobu vyjednávali o trojkoaliční vládě. Mnozí už řekli, že to bylo zbytečné, že šlo o ztrátu času, protože tato vláda stejně neměla šanci na vy-slovení důvěry v rozpolcené sněmovně. Přesto na mne vyjednávání působila vcelku občerstvujícím dojmem. Jednalo se totiž o programu. Jednalo se věc-ně. Jednalo se tvrdě. Jednali jak předsedové stran, tak vyjednávací týmy. A – světe div se – důvěra mezi jednajícími partnery spíše rostla, než že by se vy-trácela. Snad to souviselo s tím, že se jednalo o programových myšlenkách. Jednání neurčovaly osobní animozity, naschvály a stará nepřátelství. I když nakonec trojkoaliční vláda nebude, něco z té atmosféry má šanci v české po-litice zůstat. Vidím to jako pozitivnější, než se může na první pohled zdát.

Ukázala se i určitá negativa. Za jedno velmi významné, i když téměř nepovšimnuté, vidím skutečnost, že pan prezident nejedná podle ústavy a celkem nikdo se nad tím nepozastavuje. Pozor – netvrdím, že pan prezident jedná PROTI ústavě! Jeho jednání není – alespoň dle mého názoru, který ovšem nesdílejí všichni – v rozporu s ústavou.

Jenže ústava předpokládá, že prezident vítěze voleb pověří sestavením vlády. Nepředpokládá, že ho nejprve pověří nějakým nezávazným jednáním a že se on, případně ostatní, teprve rozhodnou, jak dál, podle toho, zda se bu-de dařit, nebo ne. Máme tady ústavu, která stanoví, jaké kroky mají být podniknuty. Panu prezidentovi dávají značnou volnost. Nemusí pověřit se-stavováním vlády předsedu strany, která získala nejvíce hlasů. Může zkusit pověřit někoho jiného, má-li důvod se domnívat, že právě on sestaví vládu, která ve sněmovně získá většinu. Ústava ale předpokládá, že věci poběží podle předepsaného scénáře, ne, že se bude chytračit.

Tento přístup k ústavě je odrazem našeho přístupu k zákonům obec-ně. Zákony namnoze nechápeme jako férová pravidla, podle nichž se má odehrávat život. Kolikrát se různí tuneláři, šibalové a jim podobní hájili u soudu, že něco sice možná nebylo mravné, ale nebylo to nelegální! A bohužel to nejsou pouze tuneláři a šibalové, kdo se snaží zákon nějak „vožulit“. Jsou to i politici. Uvedu příklad, aby bylo jasné, o čem mluvím: Když byl stvořen nový mediální zákon, měly být např. v televizní radě osobnosti nezávislé na stranických sekretariátech. Všichni víme, jak to dopadlo. Nemáme úctu a důvěru k zákonům, nemáme důvěru ani k ústavě. Chceme věci držet ve vlastních rukou, nejsme ochotni spolehnout se na ústavou předepsané pro-cedury – nebo je alespoň vyzkoušet. Tento obecně rozšířený přístup vrhá dlouhý stín.

Druhá negativní věc, kterou chci zmínit, je na rozdíl od té první očivid-nější. V určité fázi jednání, když se ještě mluvilo o trojkoalici, ODS nabídla ČSSD, že si za základ vládního prohlášení vezme předvolební desatero ČSSD. ČSSD to okamžitě odmítla. O čem to vypovídá?

Můžeme to interpretovat třeba tak, že ČSSD své předvolební desatero vůbec nemyslela vážně. Nebudeme patrně daleko od pravdy. Předvolební de-satero nemělo žádnou praktickou hodnotu. Byl to jen reklamní slogan. Jinak by ČSSD krok ODS neměla striktně odmítnout, ale měla by žádat objasnění, jakými praktickými kroky bude trojkoaliční vláda toto desatero naplňovat.

Ale abychom ČSSD nekřivdili. Na rozdíl od lidovců a zelených používa-la ODS v předvolební kampani podobné triky, jako ČSSD. Rozdíl byl snad pouze v tom, že ČSSD se před volbami – domnívám se, že ke své vlastní ško-dě – rozhodla být velmi útočná a osobní.

„Finta“ s předvolebním desaterem je zjevná, ale její význam je hlubší, než se může na první pohled zdát. Občane, nevěští to pro tebe nic dobrého. Programy, předvolební slogany a různá ta desatera jsou jen takové vábničky na tebe. Nemají větší hodnotu než reklama na zubní pastu. Z přemýšlení o programu jsi prakticky vyloučen. Strany zajímá tvůj hlas, nikoli tvůj úsudek. Apelují na tvé podvědomí, nikoli na tvůj rozum. Neměl by sis to nechat líbit! Jak se ale bránit? Tady je dobrá rada drahá. Nějaké bych měl, dnes však zmíním jen tu nejjednodušší: Vol toho, kdo z tebe nejméně dělá blbce.

Na závěr ještě slůvko k roli médií. Není příliš slavná. Po nějakých za-svěcenějších rozborech programů by se člověk musel hodně pídit a v hlav-ních denících je vesměs nenajde. Tam se tak ještě dozví něco z Topolánkovic domácnosti nebo o tom, že Paroubek má panděro a potřebuje podstaveček. Jestli z toho podstavečku bude vyslovovat geniální nápady, nebude mi vadit ani podstaveček, ani panděro. Otázka je, kdo může za to, že se z novin doví-dáme vždy spíše ty věci podružné než podstatné. Občané, kteří se zasvěce-ných rozborů nedožadují, nebo média, která rozhodně občany příliš nevedou k tomu, aby se zajímali o to, na čem vlastně záleží?

autor je publicista

www.dan.drapal.org

3944 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Gretenismus dneška: Stačí málo a lze rozvrátit celý svět. Blažené doby, kdy nebyli idioti online. Zdroje na zničení našeho národa jsouMigrant v Německu vzal kojence jako rukojmí, aby zůstal v EU

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Omlouvejte dětem stávkové pátky a ještě více učte o zelených tématech. Z dopisu pražského radního školám se některým učitelů dělá nevolnoZločiny státních zastupitelství. Prezident má právo zasáhnout proti nekalostem páchaným v talárech, vzkazuje bouřící opozici ústavní právník
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění