Tak tohle byste do Vietnamců rozhodně neřekli!

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 25.10.2014 | Rubrika: Ostatní
Vietnam

Po tom, co byla objevena radioaktivita vědecký svět si uvědomil, že v jádru atomu se skrývá energie mnohonásobně převyšující množství energie získávané z běžného organického paliva – ropy, plynu a uhlí.

 

Vědci se domnívali, že díky osvojení atomové energie nastane zlatý věk naší civilizace. Avšak stejně jako mnoha jiným věcem, zabránila i mírovému rozvoji atomové energetiky druhá světová válka.

 

Vědci v čele s Einsteinem se obrátili na Roosevelta s požadavkem urychleného vyvinutí jaderné zbraně, protože v nacistickém Německu se už podobné práce začaly. A tak začal bouřlivý rozvoj využívání jaderné energie pro vojenské účely.

 

První jaderný reaktor (Chicago Pile-1) byl spuštěn 2. prosince 1942 na univerzitě v Chicagu (USA). Zasloužil se o to tým italského vědce Enrica Fermiho, který tak rozběhl historicky první řízenou štěpnou (řetězovou) jadernou reakci.

 

Roku 1954 byl spuštěn reaktor Obninské jaderné elektrárny (40 km na jihozápad od Moskvy).I jaderná elektrárna v Obninsku, která byla první průmyslovou elektrárnou na světě, měla zpočátku kromě výroby elektřiny ještě jedno, výhradně vojenské zaměření – byla současně i tréninkovým prostorem pro operátory jaderných energetických zařízení na ponorkách.

 

Obninská jaderná elektrárna sloužila vědě a energetice celých 48 let. V roce 2002 29. dubna, byl její reaktor zastaven. Z elektrárny se stalo muzeum ruského atomového odvětví.

 

V současné době atomová energetika prožívá nejisté časy. Na území Ukrajiny v roce 1986 došlo k černobylské havárii, největší havárii jaderné elektrárny na světě. K explozi nedošlo během běžného provozu, ale v rámci experimentu, který měl paradoxně prověřit bezpečnostní systémy elektrárny.

 

Černobyl byl utajovanou katastrofou. Počáteční důkazy, že se stala velká jaderná havárie, nepřinesly sovětské zdroje, ale pocházely ze Švédska, kde 27. dubna 1986 pracovníci Forsmarkské jaderné elektrárny (ležící přibližně 1100 km od Černobylu) nalezli radioaktivní částice na svém oblečení.

 

Po tragických událostech ve Fukušimě 1 dosáhly panické nálady svého vrcholu. Stačí říci, že Japonsko, kde ještě před rokem fungovalo 54 jaderných energetických bloků, zastavilo všechny své reaktory. Některé země, mj. Německo a Švýcarsko, se vůbec vzdaly jaderné energetiky.

 

V Japonsku byla schválena nová pravidla provozu atomových elektráren. Rádius bezpečnostního pásma kolem elektráren je prodloužen z 10 na 30 km. V případě havárie se tam budou vykonávat práce pro likvidaci následků.

 

Lze konstatovat, že svět i za této situace nepřestal si objednávat a stavět atomové elektrárny. Podle slov ruských odborníků budou práce na zdokonalování bezpečnostních systémů v atomových elektrárnách pokračovat. V příštím roce rozpracují vědci jedinečný systém ochrany reaktoru před eventuálním zemětřesením. Seizmické snímače budou instalovány ve vzdálenosti desítek kilometrů kolem atomových elektráren. Když dostane systém nouzový signál, zastaví reaktor automaticky, ještě než zasáhnou podzemní otřesy okolí stanice.

 

Obavy, že se tento trh zhroutí po havárii v japonské atomové elektrárně Fukušima, se nesplnily a atomová energetika se dále rozvíjí. V roce 2013 bylo uvedeno do provozu sedm atomových bloků – o dva více než v r. 2010.

 

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) odhaduje světový trh výstavby nových atomových elektráren na 350 energetických bloků. A to i za situace , že tragédie v japonské atomové elektrárně Fukušima 1 vzbudila v řadě zemí pochyby o budoucnosti atomové energetiky. Nehledě na to bude podle názoru expertů konkurence na tomto trhu i nadále vysoká.

 

Rusko staví v současné době v zahraničí 12 energetických bloků, a na dalších sedm má podepsané smlouvy. Ruská státní korporace pro jadernou energii Rosatom sdružuje více než 250 podniků, v nichž pracuje přibližně 190 tisíc lidí. Struktura společnosti je tvořena čtyřmi výzkumnými a výrobními komplexy: podniky jaderně-palivového cyklu, jaderné energetiky, vědeckovýzkumnými ústavy, flotilou jaderných ledoborců, jedinou svého druhu na světě a dalšími podniky. Rosatom je vlastníkem a operátorem deseti jaderných elektráren v Rusku, na nichž je v provozu celkem 33 bloků, které vyrábějí 16 procent z celkové produkce elektřiny v Ruské federaci. Rosatom zaujímá na světových trzích s jadernými technologiemi pozici lídra. V současné době se uskutečňují projekty výstavby 33 bloků jaderných elektráren, z nichž 19 staví se za hranicemi Ruska .

 

Finský premiér Alexander Stubb prohlásil, že Finsko bude pokračovat ve spolupráci s RF v projektu výstavby atomové elektrárny nehledě na sankce. Podle jeho slov je projekt tak závažný, že se nesmí míchat s politikou.Nová finská atomová elektrárna bude mít ruský reaktor VVER-1200, a výrobu elektrické energie se v ní plánuje zahájit v r. 2024.

 

Dohody bylo dosaženo letos v lednu v průběhu návštěvy ministerského předsedy Maďarska Viktora Orbána v Moskvě. Předpokládá výstavbu dvou nových energetických bloků o výkonu 1000 až 1200 MW. Atomová elektrárna Paks je jedinou fungující atomovou elektrárnou v Maďarsku, a byla postavena podle sovětského projektu. Vyrábí přes 40% elektřiny vyráběné v Maďarsku.

 

Vietnamská atomová elektrárna Ninh Thian 1 se bude skládat ze dvou energetických bloků s reaktory typu VVER každý o výkonu 1,2 GW, podobných těm, které fungují v atomových elektrárnách postavených podle ruských projektů v Maďarsku, Číně, Česku a na Slovensku. První energetický blok se plánuje odevzdat do provozu v r. 2020, jeho výstavba začne letos.

 

Ve Spojených státech stojí 64 jaderných elektráren, dohromady se 104 reaktory. Polovina z nich je starší třiceti let. Z jádra USA získávají asi 18 procent elektřiny.

 

USA schválily strategický plán rozvoje atomové energetiky až do r. 2025 Podle některých údajů však předpokládá růst podílu energie vyráběné všemi atomovými elektrárnami USA na 25% do r. 2025. Američané výstavbu jaderných elektráren zastavili po havárii v zařízení Three Mile Island v roce 1979. Nyní úřady povolily dva reaktory, jejichž výstavba vyjde na 14 miliard dolarů. V provozu by mohly být od roku 2016 a 2017.

 

Nové reaktory AP 1000 navrhla společnost Westinghouse Electric a NRC je schválila loni v prosinci. Odpůrci jádra sice namítali, že jejich zdi nejsou dost silné, aby ustály teroristický útok, nicméně firma prý po 11. září 2001 upravila některé parametry a reaktory v simulacích útoků obstály. Měly by zvládnout i zemětřesení a tsunami, které udeřily na Fukušimu, a to díky prvkům pasivní bezpečnosti.

 

Kritici také poukazují na to, že USA stále nemají dlouhodobý plán, jak nakládat s jaderným odpadem. Dosud ho skladují elektrárny a federální vláda už několik desetiletí hledá vhodné místo pro úložiště.

 

Čtěte také: 

 

Toto tvrdí kritici Vladimíra Putina. Souhlasíte s nimi?

 

Tyto události vzbudily ve vystrašené EU obavy. Oprávněně!

9511 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnost Ti, kteří v této volbě prohráli, spustili spolu s Milionem chvilek na dr. Křečka a na výsledek této volby neskutečně agresivní útokVelký Bratr nám dýchá na krk. Celá Evropa se pomaličku mění na zónu, v níž se sleduje a eviduje všeEU je impérium. Británie opouští TitanicKorektní Miss Ohavnosti

euPortal.cz

Kdo veřejně, na shromáždění či demonstraci nebo distribucí písemností hanobí vlajku nebo hymnu Evropské unie, bude potrestán odnětím svobody až na tři roky nebo pokutouTrumpův skutečný dar Putinovi a Rusku

Eurabia.cz

USA povolaly na hranice proti imigrantům speciální jednotkyMísto protestního pochodu vzpoura imigrantů

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Nechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejeton

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Nám berou, posílají to množícím se Afričanům. Je to vykořisťování a genocida, přitvrdil Foldyna. Raději nečístUskromněte se, Češi! Buďte jako Greta, nejezte maso. Jinak budete trestáni, říká ekolog
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění