Taková rozlehlá země s ekonomickým potenciálem a přesto má tento obrovský problém

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 22.10.2014 | Rubrika: Ostatní
Zeman

Prezident republiky Miloš Zeman uskuteční ve dnech 24. – 27. října 2014 na pozvání čínského prezidenta Xi Jinpinga státní návštěvu Čínské lidové republiky.

 

Prezident Miloš Zeman bude při letošní návštěvě Číny jednat především o ekonomických tématech. Kromě Pekingu by měl navštívit i čínské provincie, ve kterých má Česko důležité ekonomické zájmy.

 

O zintenzivnění spolupráce s Čínou jednal Zeman se svým čínským protějškem už letos v únoru v ruské Soči u příležitosti zimních olympijských her. Během své nadcházející návštěvy chce prezident podpořit některé konkrétní ekonomické projekty.

 

Rozvoj diplomatických a ekonomických vztahů s Čínou patří k zahraničněpolitickým prioritám vlády Bohuslava Sobotky. Asijskou velmoc letos už navštívil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, šéf zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek .

 

Šéf diplomacie při své dubnové návštěvě zveřejnil s čínskými partnery prohlášení, v němž Česko uznalo autonomní Tibet jako neoddělitelnou součást Číny a slíbilo nepodporovat jeho samostatnost v jakékoli podobě.

 

Západ a většina z nás nezná zevrubně ani čínskou historii, ani současný čínský pohled na svět. Protože v kontaktu se „západem“ jsou Číňané sice velmi zdvořilí, nicméně značně rezervovaní, uzavření.

 

Dnešní Čína je nejlidnatější zemí světa, má přibližně 1,3 miliardy lidí. Číňané tak tvoří celých dvacet procent z veškerého obyvatelstva země, neboli vyjádřeno jinak každý pátý člověk na zemi je Číňan. Rozlohou ovšem Čína úplně největší není, podle velikosti je v pořadí až čtvrtá, před ni se řadí Rusko, Kanada a USA.

 

Čínská zahraniční politika je koordinovaná a propracovaná. Čína navázala důležité obchodní styky s latinskoamerickými zeměmi. Stejně tak lze za relativně úspěšné pokládat její projekty v Africe a sílící působení Číny v postsovětské Střední Asii. Velmi významné obchodní kontrakty posílily rusko-čínské vztahy a nelze pominout ani vzájemné působení Evropské unie a Číny.

 

Rychle rostoucí ekonomika, vojenská síla i progresivní diplomacie dávají vzrůst nové supervelmoci. Země je od roku 1949 vedena Komunistickou stranou Číny. Čínská lidová republika si dělá nárok i na ostrov Tchaj-wan a několik dalších menších území.

 

Čína je jednou z oblastí s nejmenšími zásobami vody na světě. Sever Číny má kritický nedostatek vody a nedostatkem pitné vody trpí 2/3 čínských měst. Ekologickým problémem je kontaminace valné většiny řek. Kvalita vody je také ohrožována rizikovými průmyslovými provozy v blízkosti zdrojů pitné vody.

 

Čínská energetika je založena na všech typech zdrojů. Elektrická energie je zatím vyráběna především v tepelných elektrárnách. Z vodních elektráren je nejvýznamnější elektrárna Tři soutěsky, která je zároveň největší elektrárnou (nejen vodní) na světě. Čína má i velmi ambiciozní projekt výstavby jaderných elektráren. Do roku 2015 má být výkon zařízení tohoto typu dvojnásobný. Na výstavbě jaderných reaktorů v Číně pracují jak francouzské, tak americké a ruské společnosti.

 

Čína se stala jadernou velmocí, přičemž její zaostávání za Ruskem a USA není tak velké, jak se pokládalo. Soukromí investoři v Číně získají velké možnosti k investování prostředků do obranného průmyslu země.

 

Čína realizuje celou řadu velkých projektů, spojených s vytvořením nových bojových letadel, stavbou letadlových lodí a dalších plavidel, s rozvojem vesmírného programu či posílením možností armády v moderní informační válce s použitím počítačových sítí.

 

N? území ČLR se nacházejí obrovské zásoby zemního plynu z břidlicových ložisek na světě. Samotní Číňané jsou však zatím skromní: podle jejich odhadů tyto zásoby dosahují 25 bilionů m3 plynu. I to je ale 20% světových zásob této suroviny. Zásoby tohoto plynu na území ČLR tak jsou tak osmkrát větší, než zásoby klasického zemního plynu.

 

Mezinárodní agentura pro energii upozorňuje, že navzdory nadějnému startu bude mít Čína co dělat, aby naplnila své předsevzetí těžit v roce 2020 z břidlic 60 až 100 miliard kubíků ročně. Čínská ložiska jsou v geologicky složitějších podmínkách než naleziště v USA. Tamní firmy navíc potřebují západní vrtné technologie, aby se k plynu dostaly.

 

V podnikatelské delegaci, která do Číny bude doprovázet prezidenta Zemana, poletí i bývalý premiér Petr Nečas. V Číně bude Nečas nabízet projekty v oblasti energetiky, lesnictví a IT technologií.

 

Nečas působí ve společnosti Delta Capital jako ředitel strategických projektů. Číňanům bude nabízet například projekt na pěstování rychle rostoucích dřevin a stavbu energetického komplexu, v němž by se produkt spaloval.

 

Prezident Zeman v Číně zahájí mezinárodní veletrh, zúčastní se podnikatelského semináře a na závěr cesty bude v Pekingu přijat nejvyššími představiteli země. Čínský prezident na jeho počest uspořádá státní večeři. Do Pekingu podle mluvčího Zeman pojede rychlovlakem. Během návštěvy se plánuje podpis zhruba desítky dohod.

 

Čtěte také: 

6199 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Podle michprdů má uvědomělý lid vyjít do ulic a manifestovat své odhodlání nejít cestou našich kolegů z V4 Maďarska a PolskaV případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena Ti, kteří v této volbě prohráli, spustili spolu s Milionem chvilek na dr. Křečka a na výsledek této volby neskutečně agresivní útokVelký Bratr nám dýchá na krk. Celá Evropa se pomaličku mění na zónu, v níž se sleduje a eviduje všeEU je impérium. Británie opouští Titanic

euPortal.cz

Merkelová a s tím Novým Zeleným údělem už mají výsledky: Dohnaly Německo do recese, čísla jsou katastrofická!V Maďarsku není ani jeden muslimský imigrant, prohlašuje Orbán, a také, že s liberalismem je konec

Eurabia.cz

Objev Ameriky: Migranti jdou za vyššími dávkamiTohle je multikulturní Evropa. Uprchlíci znásilnili dítě a dostali jen podmínku ...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunistéNechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Havel přinesl do parlamentu obrázek od kamaráda, ať prý ho hned schválí jako státní znak. Všichni jen koukali. Vzpomínky profesora Jičínského na počátky demokracie„Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění