Znalosti nebo voodoo

Autor: Vavřinec Kryzánek | Publikováno: 10.5.2004 | Rubrika: Zamyšlení
Ekonomie

Většina poznatků z makroekonomie a mikroekonomie, se kterými jsem se seznámil na Vysoké škole ekonomické, má status voodoo. Neříkám, že vyučované principy nebo teorie jsou chybné a nepravdivé, říkám pouze nebo dokonce, že jsou arbitrární. Při jejich výuce mi totiž přednášející téměř nikdy nepředvedl, jaký má daná teorie vztah k systematickému pozorování ekonomické historie a k předchozím dokázaným poznatkům. Nemám tedy žádný důvod, proč předložené principy pokládat za pravdivé. Jsou pro mě sadou vět, které je třeba občas zarecitovat jako básničku při zkoušení na cestě za vysokoškolským titulem, ale rozhodně nepoužívat v reálném světě.

Řekněme si to narovinu – keynesiánská ekonomie mě ani moje spolužáky nevybavila schopností předpovídat ekonomickou budoucnost. Vždyť i ti nejlepší keynesiánští ekonomové odhadují budoucnost se stejnou přesností jako slečna Cleo, ale zato s podstatně většími náklady. Jen velmi málo z nás opustilo naší globální makro třídu s dojmem, že získali lepší pochopení fungování ekonomiky nebo cenné profesionální dovednosti, pokud se mezi ně nepočítá schopnost předstírat porozumění keynesiánské analýze. (1)

Jistě, ekonomická teorie se od básně liší mimo jiné tím, že mezi jednotlivými větami nebo slokami, chcete-li, existují přesné logické vazby. To na její arbitrárnosti ale nic nemění. Vnitřně logických systémů lze vymyslet nekonečně mnoho jako např. tuto sérii výroků: „Jablka jsou ostrá a tvrdá jako ocelová čepel nože“, „Houska je houska“, „Z těchto předpokladů vyplývá, že si jablkem mohu rozkrojit housku“.

Nemyslím si ale, že by vysokoškolské studium ekonomie bylo zcela neužitečné. Ekonomie, která je dnes velmi matematická, umožňuje celkem zábavnou formou dobré procvičení matematiky a logického myšlení. Třeba lineární algebra se hned stane srozumitelnější, když si člověk uvědomí, že vektor jako uspořádaná n-tice může představovat třeba n peněžních toků, které v čase přinese nějaké aktivum svému majiteli. Pokud lze např. vektor peněžních toků určitého aktiva vyjádřit jako lineární kombinaci vektorů peněžních toků ostatních aktiv, pak by se cena tohoto aktiva měla podobat ceně kombinace ostatních aktiv, jinak by zde mohla být příležitost k arbitráži. Ekonomie se nedá naučit hraním si s algebrou nebo analýzou, ale na druhou stranu se díky blízkosti moderní ekonomie a matematiky či statistiky může její student snáze přiblížit těmto disciplínám, jež jsou zase užitečné v řadě aplikovaných ekonomických oborů, jako jsou podnikové finance nebo investování.

Moderní ekonomie je dále užitečná také tím, že umožňuje pochopit vývoj důležitých tržních cen. Samozřejmě ne v důsledku své pravdivosti, ale protože na jejím základě jednají v dnešním světě smíšených ekonomik občas vlády a často centrální banky. Třeba představitelé amerického Federálního rezervního systému věří, že slabý trh práce snižuje nebezpečí zrychlení inflace, proto dluhopisy a měnové trhy v současné době prudce reagují na zprávy z trhu práce.

Pokud jde o racionální ekonomické pozntaky, ty se dají získat z řady jiných pramenů, než jsou standardní učebnice. Kde tedy hledat? Profesionální a akademické žurnály nabízejí tisíce studií, které někdy obsahují užitečné poznatky, jež jsou alespoň částečně podložené pozorováním reality. Klíčová je znalost ekonomické historie, která je „laboratoří“ ekonomie. Určitě se hodí i pochopení racionální filozofie. Pokud např. filozofie učí o fundamentální nutnosti svobody a ochrany vlastnických práv pro šťasný a produktivní život člověka, tak by se ekonom neměl snažit vysvětlit rozdíl v životní úrovni obyvatel zemí severní Afriky a Hongkongu v důsledku rozdílné míry úspor. Určitě stojí za to přečíst si klasické ekonomy.

Zatímco géniové, kteří zůstávají v líhni akademického světa, mohou odvodit některé velmi logické a lákavé teorie, nižší váhy, které musejí pracovat a uspět v rušném prostředí trhů, mají jasnější a mnohem použitelnější obrázek o tom, jak věci skutečně fungují. (2)

Jedním z nejlepších zdrojů jsou však publikace firem, které dlouhodobě radí institucionálním investorům, a pro které představuje tato služba hlavní zdroj příjmů. Takové firmy mají totiž daleko náročnější publikum, než jsou studenti, a protože na pravdivosti a užitečnosti jejich rad závisí i jejich živobytí, tak mají motivaci k co největší objektivitě.

1/ West, Andrew: Modern Keynesian Macroeconomics – An Assault on Human Mind. Článek je dostupný na adrese www.capitalism.org.
2/ Ranson, David: Market Data, Contrarian Conclusion and the Economy, www.hcwe.com.

Vyšlo v Portálu 2/2004

3829 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Gretenismus dneška: Stačí málo a lze rozvrátit celý svět. Blažené doby, kdy nebyli idioti online. Zdroje na zničení našeho národa jsouMigrant v Německu vzal kojence jako rukojmí, aby zůstal v EU

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Omlouvejte dětem stávkové pátky a ještě více učte o zelených tématech. Z dopisu pražského radního školám se některým učitelů dělá nevolnoZločiny státních zastupitelství. Prezident má právo zasáhnout proti nekalostem páchaným v talárech, vzkazuje bouřící opozici ústavní právník
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění