Znalosti nebo voodoo

Autor: Vavřinec Kryzánek | Publikováno: 10.5.2004 | Rubrika: Zamyšlení
Ekonomie

Většina poznatků z makroekonomie a mikroekonomie, se kterými jsem se seznámil na Vysoké škole ekonomické, má status voodoo. Neříkám, že vyučované principy nebo teorie jsou chybné a nepravdivé, říkám pouze nebo dokonce, že jsou arbitrární. Při jejich výuce mi totiž přednášející téměř nikdy nepředvedl, jaký má daná teorie vztah k systematickému pozorování ekonomické historie a k předchozím dokázaným poznatkům. Nemám tedy žádný důvod, proč předložené principy pokládat za pravdivé. Jsou pro mě sadou vět, které je třeba občas zarecitovat jako básničku při zkoušení na cestě za vysokoškolským titulem, ale rozhodně nepoužívat v reálném světě.

Řekněme si to narovinu – keynesiánská ekonomie mě ani moje spolužáky nevybavila schopností předpovídat ekonomickou budoucnost. Vždyť i ti nejlepší keynesiánští ekonomové odhadují budoucnost se stejnou přesností jako slečna Cleo, ale zato s podstatně většími náklady. Jen velmi málo z nás opustilo naší globální makro třídu s dojmem, že získali lepší pochopení fungování ekonomiky nebo cenné profesionální dovednosti, pokud se mezi ně nepočítá schopnost předstírat porozumění keynesiánské analýze. (1)

Jistě, ekonomická teorie se od básně liší mimo jiné tím, že mezi jednotlivými větami nebo slokami, chcete-li, existují přesné logické vazby. To na její arbitrárnosti ale nic nemění. Vnitřně logických systémů lze vymyslet nekonečně mnoho jako např. tuto sérii výroků: „Jablka jsou ostrá a tvrdá jako ocelová čepel nože“, „Houska je houska“, „Z těchto předpokladů vyplývá, že si jablkem mohu rozkrojit housku“.

Nemyslím si ale, že by vysokoškolské studium ekonomie bylo zcela neužitečné. Ekonomie, která je dnes velmi matematická, umožňuje celkem zábavnou formou dobré procvičení matematiky a logického myšlení. Třeba lineární algebra se hned stane srozumitelnější, když si člověk uvědomí, že vektor jako uspořádaná n-tice může představovat třeba n peněžních toků, které v čase přinese nějaké aktivum svému majiteli. Pokud lze např. vektor peněžních toků určitého aktiva vyjádřit jako lineární kombinaci vektorů peněžních toků ostatních aktiv, pak by se cena tohoto aktiva měla podobat ceně kombinace ostatních aktiv, jinak by zde mohla být příležitost k arbitráži. Ekonomie se nedá naučit hraním si s algebrou nebo analýzou, ale na druhou stranu se díky blízkosti moderní ekonomie a matematiky či statistiky může její student snáze přiblížit těmto disciplínám, jež jsou zase užitečné v řadě aplikovaných ekonomických oborů, jako jsou podnikové finance nebo investování.

Moderní ekonomie je dále užitečná také tím, že umožňuje pochopit vývoj důležitých tržních cen. Samozřejmě ne v důsledku své pravdivosti, ale protože na jejím základě jednají v dnešním světě smíšených ekonomik občas vlády a často centrální banky. Třeba představitelé amerického Federálního rezervního systému věří, že slabý trh práce snižuje nebezpečí zrychlení inflace, proto dluhopisy a měnové trhy v současné době prudce reagují na zprávy z trhu práce.

Pokud jde o racionální ekonomické pozntaky, ty se dají získat z řady jiných pramenů, než jsou standardní učebnice. Kde tedy hledat? Profesionální a akademické žurnály nabízejí tisíce studií, které někdy obsahují užitečné poznatky, jež jsou alespoň částečně podložené pozorováním reality. Klíčová je znalost ekonomické historie, která je „laboratoří“ ekonomie. Určitě se hodí i pochopení racionální filozofie. Pokud např. filozofie učí o fundamentální nutnosti svobody a ochrany vlastnických práv pro šťasný a produktivní život člověka, tak by se ekonom neměl snažit vysvětlit rozdíl v životní úrovni obyvatel zemí severní Afriky a Hongkongu v důsledku rozdílné míry úspor. Určitě stojí za to přečíst si klasické ekonomy.

Zatímco géniové, kteří zůstávají v líhni akademického světa, mohou odvodit některé velmi logické a lákavé teorie, nižší váhy, které musejí pracovat a uspět v rušném prostředí trhů, mají jasnější a mnohem použitelnější obrázek o tom, jak věci skutečně fungují. (2)

Jedním z nejlepších zdrojů jsou však publikace firem, které dlouhodobě radí institucionálním investorům, a pro které představuje tato služba hlavní zdroj příjmů. Takové firmy mají totiž daleko náročnější publikum, než jsou studenti, a protože na pravdivosti a užitečnosti jejich rad závisí i jejich živobytí, tak mají motivaci k co největší objektivitě.

1/ West, Andrew: Modern Keynesian Macroeconomics – An Assault on Human Mind. Článek je dostupný na adrese www.capitalism.org.
2/ Ranson, David: Market Data, Contrarian Conclusion and the Economy, www.hcwe.com.

Vyšlo v Portálu 2/2004

3687 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Africký imigrant chtěl upálit děti v autobuse. Podívejte se na videoMultikulturní obohacení v Praze na náplavce. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Další prů*er Vondráčka? Přišel s ním Kalousek. Prý je to ostuda„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění