Bylo obžalováno 12 učitelů. Ze skutečně vážného zločinu...

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 7.10.2014 | Rubrika: Politika
Vlajka - Česká Republika

V roce 1867 česká delegace na Slovanském sjezdu v Moskvě vedená Františkem Palackým a Františkem Riegrem dojednala s vládou Ruské říše možnost osídlení Volyně.

 

Volyň je historická oblast na území dnešní Ukrajiny, která dříve patřila k Polsku i ruské říši. Češi se tam stěhovali od druhé poloviny 19. století.

 

Vláda carského Ruska nabídla přistěhovalcům levně půdu, možnost zakládání výrobních podniků, právo na národní školství, samosprávu a náboženskou svobodu. Přistěhovalci byli na 20 let zproštěni povinnosti platit daně, nemuseli také vykonávat vojenskou službu (v Rakousku-Uhersku byla tehdy 3 letá povinná vojenská služba).

 

V obcích byly vybudovány školy, knihovny, kostely, probíhal zde bohatý společenský a kulturní život. Dá se říci, že přistěhovalci z českých zemí výrazně přispěli k zlepšení kulturní a hospodářské úrovně na osidlovaných územích.

 

Po sovětsko-polské válce, ve které byla v roce 1921 porážena Rudá armáda, byla Volyň rozdělena. Západní část připadla Polsku, východní zůstala Sovětskému svazu. České vesnice na polské straně se postupně obnovovaly a modernizovaly, obyvatelé vesnic na Ukrajině se stali obětí násilnické národnostní politiky sovětské vlády. Bylo omezováno české školství, kultura i náboženství, lidé přicházeli o majetek, byly násilně zakládány kolchozy.

 

Od druhé poloviny 30. let nastaly problémy i českým osadníkům polské části Volyně.

V roce 1939 SSSR obsadil polskou část Volyně. V roce 1941 sověty vystřídali němečtí okupanti. Nejtěžší období Čechy na Volyni čekalo poté, co její západní, polská část připadla v r. 1939 díky paktu Molotov - Ribbentrop Stalinovi.

 

K tomu je třeba přičíst noční přepady ukrajinských nacionalistů, jejichž vliv ještě vzrostl po r. 1941, kdy nacisté napadli Sovětský svaz. Banderovcům padly za oběť celé rodiny českých krajanů, nacisté pak rovnou vypalovali a vyvražďovali celé vesnice, jako například Český Malín. Volyňští Češi proto začali vytvářet domobranu, která později vedla k jejich vstupu do Svobodovy armády.

 

12.-14.června 1931 se konal v Charkově velký soudní proces, ve kterém bylo obžalováno 12 českých učitelů a 8 českých dělníků a rolníků, kteří hráli nějakou významnější úlohu v životě českých osad na Ukrajině. Obžalovaní neměli obhájce, nemohli se hájit a nebyli seznámeni s obžalobou. Soud vynesl 10 rozsudků smrti a 11 trestů těžkého žaláře.

 

Volyňští Češi se stali základem budoucí Svobodovy armády. S ní pak prošli i nejtěžšími boji u Dukly. Uvádí se, že asi deset tisíc Volyňských Čechů se stalo příslušníky 1. Čs. armádního sboru.

 

Špatné zkušenosti se stalinským Ruskem i ukrajinskými nacionalisty vedly příslušníky Svobodovy armády z řad Volyňských Čechů k tomu, že po r. 1945 zůstali už v Československu. A o dva roky později za nimi přijely i jejich rodiny. Jednalo se o repatriaci tisíce osob. Většinou šli do pohraničí, odkud byli krátce předtím odsunuti Němci.

 

Po únoru 1948 skončilo mnoho Volyňských Čechů ve vězení. O usedlosti, které si po návratu do Československa Volyňáci museli koupit, zase přišli v 50. letech při kolektivizaci zemědělství. Mnozí nemohli v Československu studovat, jiní zase měli jen špatně placená zaměstnání. Volyňští Češi dosud marně usilují o odškodnění za majetky, které na Volyni zanechali.

 

V  roce 2009 vstoupil v platnost zákon o odškodném pro navrátilce z Podkarpatské Rusi, kteří museli svůj majetek opustit po jejím zabrání maďarskou armádou v letech 1938 a 1939 nebo po odstoupení území Sovětskému svazu v roce 1945. Kompenzaci za půdu a majetek ale nyní také mohou požadovat Češi z Volyně, která stejně jako zakarpatská oblast leží na území dnešní Ukrajiny.

 

V březnu 2014 se prostřednictvím Spolku volyňských Čechů v Žitomirské oblasti obrátilo na české představitele 40 rodin s žádostí o pomoc s přesídlením do ČR kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v důsledku rusko-ukrajinského sporu o Krym, který Moskva mezitím anektovala. Česká vláda tehdy neviděla k repatriaci krajanů bezprostřední důvod.

 

Strach českých krajanů pramení především z obavy, že začne válka s Ruskem, které nedávno připojilo Krym. Krajané také vyjadřují obavu ze souvisejícího nárůstu kriminality a extremismu na obou stranách, který zbytkům fungujících ukrajinských složek nedovolí dostatečně ochránit jejich životy a zdraví v případě náhlého vyhrocení situace.

 

Šéf české diplomacie připustil že při návštěvě Ukrajiny u místních našich krajanů cítil strach a nejistotu z budoucnosti kvůli vývoji na nepokojném východě Ukrajiny.

 

Na Ukrajině žije údajně asi 20.000 Čechů. Ve Volyni žili Češi v 638 obcích. Z toho bylo 109 obcí výhradně českých, 152 smíšených a v 377 obcích byli Češi v menšině. V některých případech přistěhovalci zakládali zcela nové vesnice, jindy si v rámci stávajících sídel vytvořili místní části a k původnímu názvu pouze připojili přídomek „český“. Tak vznikl například Český Malín, Český Straklov, Český Boratín a další.

 

Bez Čechů by dnešní Volyň vypadala jinak. Češi zvedli úroveň místního obyvatelstva. Byli příkladem evropské kultury - už s nimi sem tehdy přišla Evropa. Přispěli nejen kulturou, vzděláváním nebo modernizací zemědělství, ale změnilo se i pivo - jeden z nejstarších pivovarů v Lucku stojí dodnes.

 

Čtěte také: 

8034 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Moudrá ekonomická politika ruského prezidenta Vladimira Putina přináší své ovoce a tím bychom se měli inspirovatPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...Kalouska už nikdo normální nebere vážně. Chvilkaři by udělali nejlépe, kdyby konečně dali pokoj... Ivo Strejček sundal rukavice, odnesla to i Čaputová s Jourovou
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění