U těch všech musel včera prezident nepochybně bodovat, těm všem musela jeho včerejší slova znít krásněji než rajská hudba.

Dokonce by se dalo říct, že pan prezident svoje slova na adresu tzv. politických náměstků vůbec nemyslel vážně. Jinak by se v době, když byl premiérem asi choval jinak. Na pronesených slovech nebylo důležité co bylo řečeno, ale kdo je řekl. A jejich významem bylo především zaujmout, vzbudit pozornost. A hlavně posílit význam prvního lidového prezidenta.

Demokracie v níž žijeme (stejně jako obyvatelé všech ostatních civilizovaných států) je demokracií zastupitelskou. Ta funguje na tom principu, že občané svoji ústavou danou moc, přenášejí na jimi (zatím svobodně) zvolené zástupce. Strana či koalice, která získá na základě voleb většinu, potom vládne. A pokud chce vládnout v zájmu svých voličů a svého programu, musí si na rozhodující místa dosadit své lidi. S ohledem na to, že máme poměrný volební systém, což má za důsledek koaliční vládnutí, bývá zvykem, že koaliční partneři dostávají místa náměstků na ministerstvech.


V současné době, při daném volebním systému je tedy volání po zrušení politických náměstků stejná blbost, jako chtít ve jménu zvýšení transparentnosti, zrušit institut tajných voleb. (Ne, že by se nenašli blbci, kteří by byli ochotni s takovým nápadem přijít)

Tolik asi k oněm politickým náměstkům.

Sám Zeman ať už jako premiér, nebo později jako prezident, rozdával svým nohsledům a podržtaškům trafiky jak na běžícím pásu. A co bylo ještě horší, jeho obě vlády se přímo hemžily komunisty.

Včerejším projevem, plným planých a jalových výhružek, prošpikovaným lacinými „bonmoty“ možná oslovil laciné pisálky našich bulvárních médií a výše uvedený lumpenproletariát, nicméně neřekl nic státnického, převratného, co by jakkoli mělo ovlivnit současné politické dění

P.S. Jak se ukázalo, v tomto primitivním populismu si prezident dobře rozumí s nekorunovaným premiérem Andrejem STB Babišem