Bojovnice až na smrt

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 27.6.2006 | Rubrika: Zamyšlení
Horáková

„Neplačte! Neteskněte moc! Je to takhle lepší než pozvolna umírat. Dlouhou nesvobodu už by mé srdce nevydrželo. Ptáci se už probouzí. Začíná svítat. Jděte na louky a do lesů. Žijte! Žijte!“

Těmito slovy se loučila na smrt odsouzená Milada Horáková se svojí sestrou. 27. června 1950 byla ve vykonstruovaném procesu zločinným komunistickým režimem zavražděna. Na její počest byl tento den v roce 2004 prohlášen za Den památky obětí komunismu.

Nepohodlná za každého režimu

Milada Horáková Komunistický systém nebyl první, který Miladu Horákovou krutě pronásledoval, byť v důsledku se k ní zachoval mnohem hůře, než režim nacistický, který tuto ženu od roku 1940 věznil za její odbojovou činnost během nacistické okupace.

Když se po osvobození vrátila do vlasti, dala se tato žena do boje opět. Začínala si uvědomovat, že vyhráno zdaleka není a že se pouze jedna totalitní ideologie snaží nahradit totalitní ideologii druhou. V době poválečné už sice byly náznaky této komunistické rozpínavosti a tendence si obnovenou republiku podmanit až nebezpečně silné, stále ale ještě bylo možno vývoj zvrátit. Milada Horáková tomu věřila a vzala boj za upevnění demokracie a svobody vážně.

Obnovila své dřívější členství v národně socialistické straně, stala se poslankyní Prozatímního shromáždění a začala pracovat v Radě československých žen a ve Svazu osvobozených politických vězňů. Svojí věcnou a logickou argumentací, kterou bojovala proti účelovým lžím a nedemokratickým postupům tehdejších komunistických exponentů se jim brzy stala trnem v oku.

Jako jedna z mála si totiž prozíravě uvědomovala nebezpečí hrozící ze strany KSČ, ovládané a naváděné z Moskvy k tomu, aby rozvracela demokratické zřízení v Československu. Nebezpečí, které mnozí podceňovali a zlehčovali. Tím si nad sebou zároveň vyslovila ortel – komunistům brzy došla trpělivost a když se jim nepodařilo ji přemluvit ke spolupráci, zařadili ji na seznam nepohodlných osob. Nyní se již čekalo jen na tu nejvhodnější příležitost.

Ta přišla poměrně záhy. Po únorovém komunistickém puči roku 1948 byla Horáková zbavena všech svých funkcí. I přesto si i nadále počínala odvážně a apelovala na přední demokratické politiky, aby komunistickému tlaku neustupovali. Když však zemřel Jan Masaryk, na svůj poslanecký mandát rezignovala a – již podruhé – se rozhodla pro ilegální podzemní činnost.

Mezitím přijížděli do Československa sovětští poradci, aby české StB pomáhali vyrábět jeden vykonstruovaný soudní proces za druhým. Těmito fraškami, které s opravdovým soudem měly zbla společného, sledovali jediný cíl – zastrašit zbytky demokratické opozice a demonstrovat svoji pokoutně nabitou moc.

Ve službách amerického imperialismu

Milada Horáková Jako všechny ostatní, byl i proces s Miladou Horákovou jedním velkým divadlem, ačkoli byl zároveň nejděsivějším z nich. Věznění byli mučeni a psychicky týráni, nuceni zpaměti se učit komunisty předem vymyšlená a sepsaná přiznání. Mnozí tlaku nedokázali odolat a v soudní síni se pak – ačkoli zcela nevinní – dobrovolně přiznávali k tomu, co nikdy neudělali.

8. června se tragédie přehoupla do dalšího dějství – předem připravené rozsudky poslaly osm lidí na desítky let do vězení, zbývající čtyři pak na popraviště. Mezi nimi i Miladu Horákovou. Důvod? Velezrada, špionáž, snaha násilně odstranit lidově-demokratické zřízení. To vše prý ve službách imperialistických Spojených států.

Nic nepomohla žádost o milost ze strany jejího otce a dcery, nic nepomohly ani žádosti o milost od mezinárodních ženských hnutí či význačných politiků a osobností z celého světa. Klement Gottwald byl pevně rozhodnut dotáhnout hrůzný čin až do konce. Chvíli sice zaváhal, to když protestovaly i takové významné postavy jako Albert Einstein, Bertrand Russell či Winston Churchill. Rozsudek však nakonec přesto podepsal.

JUDr. Milada Horáková byla zavražděna 27. června 1950 v 5:35 hodin ráno na šibenici pankrácké věznice. Komunistický režim si její popravu náležitě vychutnal a provedl ji s mimořádnou brutalitou – z nejnovějších poznatků vyplývá, že odsouzená byla ponechána, aby se několik dlouhých minut dusila s provazem kolem krku. V hrozivých chvílích, jako byla tato, odkryl komunismus svoji pravou tvář a ani obecné, údajně omluvné, výroky současných komunistických špiček nikdy tyto děsivé události neodčiní.

Já jsem už mnohé přemyslila – řadu hodnot přeřadila – co mně však zůstalo jako hodnota nepomíjitelná, bez níž já si svůj život nedovedu představit, je: svoboda mého svědomí!
(JUDr. Milada Horáková)


autor je členem VV o.s. Mladá pravice

5468 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

To je fakt padlé na hlavu, k čemu vede zvrácená genderová teorie. V anglickém východním Sussexu přikázali dívkám chodit do školy v kalhotáchPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Nepříjemný moment pro Babiše. Rok starý dopis. Jak se zachová?Hovado, kokoti! Milion chvilek jde do zbraně. Něco se chystá. Chvilkaři mají pro Zemana různá přání
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění