Bojovnice až na smrt

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 27.6.2006 | Rubrika: Zamyšlení
Horáková

„Neplačte! Neteskněte moc! Je to takhle lepší než pozvolna umírat. Dlouhou nesvobodu už by mé srdce nevydrželo. Ptáci se už probouzí. Začíná svítat. Jděte na louky a do lesů. Žijte! Žijte!“

Těmito slovy se loučila na smrt odsouzená Milada Horáková se svojí sestrou. 27. června 1950 byla ve vykonstruovaném procesu zločinným komunistickým režimem zavražděna. Na její počest byl tento den v roce 2004 prohlášen za Den památky obětí komunismu.

Nepohodlná za každého režimu

Milada Horáková Komunistický systém nebyl první, který Miladu Horákovou krutě pronásledoval, byť v důsledku se k ní zachoval mnohem hůře, než režim nacistický, který tuto ženu od roku 1940 věznil za její odbojovou činnost během nacistické okupace.

Když se po osvobození vrátila do vlasti, dala se tato žena do boje opět. Začínala si uvědomovat, že vyhráno zdaleka není a že se pouze jedna totalitní ideologie snaží nahradit totalitní ideologii druhou. V době poválečné už sice byly náznaky této komunistické rozpínavosti a tendence si obnovenou republiku podmanit až nebezpečně silné, stále ale ještě bylo možno vývoj zvrátit. Milada Horáková tomu věřila a vzala boj za upevnění demokracie a svobody vážně.

Obnovila své dřívější členství v národně socialistické straně, stala se poslankyní Prozatímního shromáždění a začala pracovat v Radě československých žen a ve Svazu osvobozených politických vězňů. Svojí věcnou a logickou argumentací, kterou bojovala proti účelovým lžím a nedemokratickým postupům tehdejších komunistických exponentů se jim brzy stala trnem v oku.

Jako jedna z mála si totiž prozíravě uvědomovala nebezpečí hrozící ze strany KSČ, ovládané a naváděné z Moskvy k tomu, aby rozvracela demokratické zřízení v Československu. Nebezpečí, které mnozí podceňovali a zlehčovali. Tím si nad sebou zároveň vyslovila ortel – komunistům brzy došla trpělivost a když se jim nepodařilo ji přemluvit ke spolupráci, zařadili ji na seznam nepohodlných osob. Nyní se již čekalo jen na tu nejvhodnější příležitost.

Ta přišla poměrně záhy. Po únorovém komunistickém puči roku 1948 byla Horáková zbavena všech svých funkcí. I přesto si i nadále počínala odvážně a apelovala na přední demokratické politiky, aby komunistickému tlaku neustupovali. Když však zemřel Jan Masaryk, na svůj poslanecký mandát rezignovala a – již podruhé – se rozhodla pro ilegální podzemní činnost.

Mezitím přijížděli do Československa sovětští poradci, aby české StB pomáhali vyrábět jeden vykonstruovaný soudní proces za druhým. Těmito fraškami, které s opravdovým soudem měly zbla společného, sledovali jediný cíl – zastrašit zbytky demokratické opozice a demonstrovat svoji pokoutně nabitou moc.

Ve službách amerického imperialismu

Milada Horáková Jako všechny ostatní, byl i proces s Miladou Horákovou jedním velkým divadlem, ačkoli byl zároveň nejděsivějším z nich. Věznění byli mučeni a psychicky týráni, nuceni zpaměti se učit komunisty předem vymyšlená a sepsaná přiznání. Mnozí tlaku nedokázali odolat a v soudní síni se pak – ačkoli zcela nevinní – dobrovolně přiznávali k tomu, co nikdy neudělali.

8. června se tragédie přehoupla do dalšího dějství – předem připravené rozsudky poslaly osm lidí na desítky let do vězení, zbývající čtyři pak na popraviště. Mezi nimi i Miladu Horákovou. Důvod? Velezrada, špionáž, snaha násilně odstranit lidově-demokratické zřízení. To vše prý ve službách imperialistických Spojených států.

Nic nepomohla žádost o milost ze strany jejího otce a dcery, nic nepomohly ani žádosti o milost od mezinárodních ženských hnutí či význačných politiků a osobností z celého světa. Klement Gottwald byl pevně rozhodnut dotáhnout hrůzný čin až do konce. Chvíli sice zaváhal, to když protestovaly i takové významné postavy jako Albert Einstein, Bertrand Russell či Winston Churchill. Rozsudek však nakonec přesto podepsal.

JUDr. Milada Horáková byla zavražděna 27. června 1950 v 5:35 hodin ráno na šibenici pankrácké věznice. Komunistický režim si její popravu náležitě vychutnal a provedl ji s mimořádnou brutalitou – z nejnovějších poznatků vyplývá, že odsouzená byla ponechána, aby se několik dlouhých minut dusila s provazem kolem krku. V hrozivých chvílích, jako byla tato, odkryl komunismus svoji pravou tvář a ani obecné, údajně omluvné, výroky současných komunistických špiček nikdy tyto děsivé události neodčiní.

Já jsem už mnohé přemyslila – řadu hodnot přeřadila – co mně však zůstalo jako hodnota nepomíjitelná, bez níž já si svůj život nedovedu představit, je: svoboda mého svědomí!
(JUDr. Milada Horáková)


autor je členem VV o.s. Mladá pravice

5964 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Jsme kolonií západuTři měsíce po nástupu Bidena do úřadu hrozí v Evropě válka. NATO si zaslouží, aby se ztratilo ze světa

Eurabia.cz

Doporučujeme: Jak novináři oficiálních medií manipulujíLituje, že Rusko porazilo Hitlera. Hayato Okamura lituje porážky nadřazených Němců

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Pochybní lidé kolem premiéra. Mezi odborníky o nich až do pandemie nikdo neslyšel. A další ostrá slova, která právník Dostál řekl i ministroviRuská ambasáda vydala stanovisko na americkém Facebooku. Orkán reakcí by srovnal panelák se zemí
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění