Byly to vskutku užitečné volby

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 7.6.2006 | Rubrika: Politika
Bolsnac04

Na každé nehodě se má prý hledat něco užitečného, či přinejmenším poučného, říkají nenapravitelní optimisté. Zkusme si tedy spočítat některá pozitiva těchto nešťastných voleb.

Prvním pozitivem je jasné prozření, že pan Paroubek už skutečně vnímá sociální demokracii a komunisty jako jednotnou levici, jak dal najevo ve svém povolebním projevu. A že tudíž rozhodné vítězství této levice by bylo nade všechny pochybnosti návratem ke komunismu.

Druhým je potvrzení - rovněž z jeho projevu - že tato jednotná levice pod jeho velením zatočí se svobodnými médii, jen co k tomu bude mít příležitost.

Třetím je veřejné odhalení myšlenkové perverzity, s jakou Paroubek dokáže k únoru 1948 přirovnat těsnou volební prohru právě těch dvou stran, které únorový puč provedly. Čtvrtým je projevení sprostoty, s jakou Jiří Paroubek dokáže politicky jinak smýšlející spoluobčany označovat za agenty, přisluhovače a lháře.

Pátým je konečně jasné a průhledné ujištění, že uražení pravicoví narcisové typu Kasl, Zieleniec, Železný či Cibulka, kteří svá ega nedokážou uklidit na chvilku do šuplíku ani ve chvíli národní krize, mrzačí šance demokratické pravice a pomáhají tak vrátit zemi do komunismu. A s nimi každý, kdo volil je a všechny ostatní pidistrany, o nichž věděl, že se nemohou dostat do parlamentu. Šestým je jednoznačná sebeidentifikace zelených jako součásti pravého spektra, či přinejmenším spektra důsledně protikomunistického -třebaže není stoprocentně jisté, že se s předsedou strany Bursíkem takto ztotožňují všichni zvolení zelení noví poslanci.

No, dobře, tak co se teď s tím dá dělat?

Na vládu, která by mohla skutečně vládnout - pravicovou nebo levicovou - to v tomto rozložení sil nevypadá. Takže zbývají asi jen dvě možnosti.

Buď přijmout Paroubkovu žádost o zneplatnění voleb a ihned uspořádat nové. Nebo sestavit velkou koalici, ale ne jen ze dvou hlavních stran, nýbrž složenou proporčně ze všech stran kromě komunistů, jejímž prvním úkolem by byla změna nesmyslného volebního systému, který převádí pravicové hlasy komunistům. Taková koalice by mohla dát sociálním demokratům šanci opět se jasně přihlásit k opravdové demokracii bez laškování s komunismem, budou-li o to stát. Jestliže o to stát nebudou, rozptýlí tím veškeré iluze svých voličů, že jsou tou „moderní evropskou sociální demokracií“, za jakou je Paroubkova rétorika vydává.

Třetí možnost by byla všechno vzdát a nechat Paroubkovu „neporaženou“ vládu s komunisty dotáhnout do konce opětný komunistický „nenásilný převrat“, na němž zcela viditelně pracují už několikátý měsíc.

MF Dnes 6.6.2006

8531 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Tohle je opravdu brutal. Tato velmi, velmi nehezká věc se stala Angele Merkelové. Podívejte se a sdílejte, než to smažou...To je hlína. Takhle se sluníčkáři zachovali, když si měli vzít k sobě domů imigranty. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Až vám budou v nedělním Newsroomu vysvětlovat, proč „nepustili“ video z útoku na Novém Zélandu... Takto to bylo doopravdyStrach z migrace a nemocí, málo peněz, zničená krajina, cikáni... Z malé obce, kterou navštívil Zeman. Toto trápí místní
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění