Byly to vskutku užitečné volby

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 7.6.2006 | Rubrika: Politika
Bolsnac04

Na každé nehodě se má prý hledat něco užitečného, či přinejmenším poučného, říkají nenapravitelní optimisté. Zkusme si tedy spočítat některá pozitiva těchto nešťastných voleb.

Prvním pozitivem je jasné prozření, že pan Paroubek už skutečně vnímá sociální demokracii a komunisty jako jednotnou levici, jak dal najevo ve svém povolebním projevu. A že tudíž rozhodné vítězství této levice by bylo nade všechny pochybnosti návratem ke komunismu.

Druhým je potvrzení - rovněž z jeho projevu - že tato jednotná levice pod jeho velením zatočí se svobodnými médii, jen co k tomu bude mít příležitost.

Třetím je veřejné odhalení myšlenkové perverzity, s jakou Paroubek dokáže k únoru 1948 přirovnat těsnou volební prohru právě těch dvou stran, které únorový puč provedly. Čtvrtým je projevení sprostoty, s jakou Jiří Paroubek dokáže politicky jinak smýšlející spoluobčany označovat za agenty, přisluhovače a lháře.

Pátým je konečně jasné a průhledné ujištění, že uražení pravicoví narcisové typu Kasl, Zieleniec, Železný či Cibulka, kteří svá ega nedokážou uklidit na chvilku do šuplíku ani ve chvíli národní krize, mrzačí šance demokratické pravice a pomáhají tak vrátit zemi do komunismu. A s nimi každý, kdo volil je a všechny ostatní pidistrany, o nichž věděl, že se nemohou dostat do parlamentu. Šestým je jednoznačná sebeidentifikace zelených jako součásti pravého spektra, či přinejmenším spektra důsledně protikomunistického -třebaže není stoprocentně jisté, že se s předsedou strany Bursíkem takto ztotožňují všichni zvolení zelení noví poslanci.

No, dobře, tak co se teď s tím dá dělat?

Na vládu, která by mohla skutečně vládnout - pravicovou nebo levicovou - to v tomto rozložení sil nevypadá. Takže zbývají asi jen dvě možnosti.

Buď přijmout Paroubkovu žádost o zneplatnění voleb a ihned uspořádat nové. Nebo sestavit velkou koalici, ale ne jen ze dvou hlavních stran, nýbrž složenou proporčně ze všech stran kromě komunistů, jejímž prvním úkolem by byla změna nesmyslného volebního systému, který převádí pravicové hlasy komunistům. Taková koalice by mohla dát sociálním demokratům šanci opět se jasně přihlásit k opravdové demokracii bez laškování s komunismem, budou-li o to stát. Jestliže o to stát nebudou, rozptýlí tím veškeré iluze svých voličů, že jsou tou „moderní evropskou sociální demokracií“, za jakou je Paroubkova rétorika vydává.

Třetí možnost by byla všechno vzdát a nechat Paroubkovu „neporaženou“ vládu s komunisty dotáhnout do konce opětný komunistický „nenásilný převrat“, na němž zcela viditelně pracují už několikátý měsíc.

MF Dnes 6.6.2006

8664 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Gretenismus dneška: Stačí málo a lze rozvrátit celý svět. Blažené doby, kdy nebyli idioti online. Zdroje na zničení našeho národa jsouMigrant v Německu vzal kojence jako rukojmí, aby zůstal v EU

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Omlouvejte dětem stávkové pátky a ještě více učte o zelených tématech. Z dopisu pražského radního školám se některým učitelů dělá nevolnoZločiny státních zastupitelství. Prezident má právo zasáhnout proti nekalostem páchaným v talárech, vzkazuje bouřící opozici ústavní právník
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění