Rovná daň je cesta k prosperitě i svobodě

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 1.6.2006 | Rubrika: Politika
ODS

S jakou vehemencí premiér i ministr financí zatracují samotnou ideu jednotné plošné výše zdanění jako nesmyslnou, neproveditelnou a nelogickou. Protože se Mirkovi Topolánkovi – v jinak tentokrát mistrném utkání se sebeztrapňujícím premiérem – nepodařilo vysvětlit podrobně, čím je plošné zdanění atraktivní pro všechny daňové poplatníky, pokusím se mu pomoci několika detaily z historie.

Jak se můžeme dočíst v Bibli a ve fiskální historii Řecka a Říma, jednotná daň – obvykle desetina čili desátky – byla kdysi jediná daňová sazba pokládaná za spravedlivou, ekonomicky povzbudivou a snadno vybíratelnou. Díky ní taky na správu fiskální politiky celého římského impéria od Británie po Syrii stačilo několik tisíc daňových výběrčích. Ze snadno vybraných nízkých daní si Řím stačil udržovat několikamilionové legie a civilní infrastrukturu, která mu stačila na tehdy nejdokonalejší komunikace, obecní služby, zavlažování, kanalizace a nepočetné ale efektivní státní úřednictvo. Byla snadno vybíratelná proto, že ji většina obyvatel impéria mohla přijímat jako snesitelnou a fair.

Vysoké a stupňované zdaňování je produktem jednak chamtivosti vládnoucích, jednak rostoucí byrokratizace a regulace ekonomické činnosti občanů. A vychází z lidské malosti, závisti a nenávisti k úspěchu a potřebě úspěch trestat a neúspěch odměňovat – a tím okrádat o motivaci ty úspěšné i ty neúspěšné. Nemůže mít dlouhodobý ekonomický úspěch, protože popírá základní a první zákon ekonomiky: Motivace je pro ekonomickou činnost jednotlivců tou hlavní hnací silou a jestliže je o motivaci připravíme, nutíme je k nečinnosti a tím ekonomiku k neproduktivnosti.

V celém světě se zabydlela víra – znějící logicky – že když místo 10% procent těm nejúspěšnějším nasadíme 50% čí víc, vybereme od nich na daních víc. Praktická zkušenost je ale taková, že zvýšením daňových sazeb se zmenšují státní příjmy a naopak. Zde několik případů z nedávné ekonomické historie.

Když Ronald Reagan v roce 1980 srazil nejvyšší sazbu ze 70% na 28%, reálné státní příjmy z daní se zvedly v následném desetiletí o 54%. Jak Clinton daně opět postupně zvyšoval, příjmy začaly klesat. Bush nejvyšší sazbu opět srazil na 35% a státní příjmy se mu rok od roku zvyšují o 15%.

Nejdramatičtější snižování daní provedlo Irsko, když od 90. let zčtyřnásobilo příjem z podnikatelské daně jejím snížením z 50% na 12,5%, tedy na čtvrtinu. Jednou z nejúspěšnějších ekonomik světa má Hong Kong, který už několik desítek let běží na jednotnou daň 16%. V Rusku se po zavedení plošné daně v roce 2001 daňové příjmy státu zvedají každoročně v průměru o 20%. Plošná rovná daň už běží i v Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Slovensku, Gruzii, Rumunsku a Srbsku. A uvažuje o ní Bush pro Spojené státy. Že se její samotné ideji čeští politici tak sveřepě brání, ukazuje, jak slepě se zamkli do zkostnatělého a sklerotického systému, který z Evropské unie udělal dnes nejpomaleji rostoucí ekonomiku světa s nejrychleji rostoucí nezaměstnaností.

Rovnou daní samy od sebe odpadnou obrovské státní i podnikatelské výdaje na propočty, výpočty, odpočty a navracení daní, jak bude čím dál snadnější bez najímání drahých účetních za pár hodin daň z příjmu spočítat a zaplatit bankovním nebo internetovým převodem nebo telefonicky kreditní kartou. Neproduktivního státního sektor ušetří miliony a uvolní desetitísíce zaměstnanců na produktivní podnikání.

Potřebuje to jen spočítat si fakta a přehodit intelektuální výhybku. A najednou to bude tak logické, jako ve starém Izraeli a starém Římě.

7541 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

A tak zme se opět stali pitomcama, jako už mnohokrat, tentokrat ovšem před očima celeho světa...Ale aji ta prostytutka, kera prodava sama sebe, za to dostane jakusik protihodnotuChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Akce Vrbětice vzešla spíše z USA než s EUArgentina spouští výrobu Sputniku

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u násNátlak z žumpy ČT. Xaverovi bouchly saze a vyhlásil válku
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění