Nová kniha: Štěpánek pokřtí Štěpánka

Autor: Petr Štěpánek | Publikováno: 26.5.2006 | Rubrika: Ostatní
Plnou ParouBack

V pondělí 22. května 2006 vyšla nová kniha Petra Štěpánka nazvaná Plnou ParouBack. Má podtitul Levá, kupředu ni krok! a obsahuje 60 politických komentářů o osmi letech vlády ČSSD a skvělé satirické obrázky z dílny www.aTeo.cz. Předmluvu ke knížce napsal místopředseda Poslanecké sněmovny a ODS Ivan Langer a vydává ji CEVRO – Liberálně konzervativní akademie.

Slavnostní křest knížky se v prostorách CEVRO v Praze na Letenském náměstí 4 uskuteční o týden později v pondělí 29. května ve 13,30. Role kmotra se ujme Martin Štěpánek, herec a novinář z někdejšího rádia Svobodná Evropa.

Zde je ukázka z nové knihy:

Moje prababička, Zápotocký a socani

Plnou ParouBack „Kudy chodil, tudy krad, sociální demokrat,“ říkávala moje prababička, vzácná, noblesní a také praktická to žena. Narodila se v 19. století, konkrétně v roce 1878, a svoje nejkrásnější léta prožila ještě za císaře pána. Brzy však ovdověla a starost o rodinu zůstala na jejích bedrech. Naše životy se protnuly jen krátce, na sklonku její životní pouti jsem byl ještě malý kluk. Přesto si na její vzpomínky docela dobře pamatuju.

Vyprávěla třeba, jak mladý Antonín Zápotocký se opilý vracíval z hospody – asi ze schůze –, potácel se po náměstí, slušné občany budil zpěvem a do toho vykřikoval: „Tyhlety ručičky nikdy pracovat nebudou!“ Podařilo se mu to. Nejprve v sociální demokracii a odborech, pak u komunistů a nakonec na Hradě. „Žádná měnová reforma nebude,“ sliboval večer a ráno lidé přišli o všechny své úspory. Také moje prababička.

Pro duši desetiletého kluka bylo tehdy v šedesátých letech slovní spojení sociální demokracie abstraktním pojmem. Neuměl jsem si pod tím nic představit. Teprve teď, o pár desítek let později, a především se zkušeností z posledních roků už vím, o čem to tenkrát moje prababička vlastně mluvila. Respektive o kom, o jakém typu lidí.

Ohlédněme se jen kousek zpátky a připomeňme si, kdo jsou – také – sociální demokraté. Je to vskutku impresivní řada. Ministr financí Ivo Svoboda skončil ve vězení, prakticky jako jediná větší ryba z velkohubé socanské akce Čisté ruce. Jeho spolupracovnice Barbora Snopková zamířila do ženské části kriminálu. Ministryně zdravotnictví, místopředsedkyně ČSSD a svého času pravá ruka Vladimíra Špidly Marie Součková je obžalována za porušování povinnosti při správě cizího majetku a za zneužívání pravomoci veřejného činitele a hrozí jí tři až deset let vězení. Ministři zemědělství Jaroslav Palas a Petr Zgarba se museli pakovat, neboť se zapletli do rozsáhlých pozemkových spekulací. Palase pro jistotu ještě exemplárně vyškrtli z kandidátky. Co kdyby ze skříně vypadl nádavkem ještě nějaký ten setuzácký kostlivec.

Stanislav Gross musel s ostudou rezignovat na post předsedy vlády. Víme, že oficiálně kvůli nevysvětlenému financování svého bytu a podivným podnikatelským aktivitám své ženy. Tušíme, že skutečnost bude daleko barvitější a že zdaleka nejde pouze o nevysvětlený milion za byt, nýbrž o privatizační miliardy, třeba za Unipetrol. Z nezřízeného klientelismu Grosse obviňuje sám jeho předchůdce v předsednickém křesle Miloš Zeman. Problémem je, že to byl právě Zeman, kdo v počátku Grossovi klestil cestu vzhůru.

A propos – kauza Unipetrol. Zdeněk Doležel je také sociální demokrat. Coby šéf kanceláře předsedy vlády Jiřího Paroubka proslul korupční aférou „pět v českých na stole u lesa“. To předseda poslaneckého klubu ČSSD a politický turista Michal Kraus to nebral od lesa, nýbrž přes kakaovou Afriku. Špinavé peníze, zřejmě z úplatků, pral přes účet své matky. I on je ale veselý chlapík. Tvrdí, že pod podezřelý obchod v Ghaně se jako direktor prý podepsal pouze z euforie.

Také ministru zahraničí Janu Kavanovi přebývaly v ministerském trezoru nějaké ty miliony. Ani se nenamáhal to nějak věrohodně vysvětlit. Není se co divit. Když tenhle komik v opilosti naboural několik aut, také policistům stačila pohádka, že si maže krk francovkou. Kam se ovšem Kavan hrabe na Karla Srbu, kterého si přivedl na ministerstvo. U toho se v garáži našel onačejší balík. Sociální demokrat Srba, odsouzený za objednávku vraždy, toho času dlí v arestu.

Do party rychle zapadnul i pražský volební lídr ČSSD ministr zdravotnictví David Rath. Do sociální demokracie ještě nestihl ani vstoupit a už má stole obvinění, že ještě jako prezident lékařské komory si spolu se svými spolupracovníky přilepšoval prostřednictvím reklamy ve stavovském časopise. Korupce provází i šachy okolo dodávek léků do zadlužených státních nemocnic. Nejnověji policie pozatýkala korupčnickou sociálně demokratickou buňku na ministerstvu dopravy.

Ne, netvrdím, že v jiných stranách se žádní podobní týpci vůbec nevyskytují. Ani netvrdím, že v ČSSD nejsou také slušní lidé. Ale moje prababička rovněž říkávala, že je lepší, když starostou (politikem) je nějaký bohatý člověk, který už něco dokázal. To aby si nepotřeboval přikrádat z veřejného. Kdo v roce 1996 spatřil tu socanskou hordu ve flanelových košilích, která tehdy poprvé ve větší míře vtrhla do parlamentních lavic, nemůže se divit, že staré prvorepublikové heslo „kudy chodil, tudy krad, sociální demokrat“ došlo po desetiletích dalšího naplnění.

Je dobré naslouchat prababičkám.

5046 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Dnes je NATO paktem, který svou agresivní politikou, prosazovanou zejména americkými prezidenty, destabilizoval v podstatě celý světPutin dal příklad: jak se může Německo a Evropa stát finančně svrchovanými za pomoci zlata. Co má Putin společného s de Gaullem?

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Kemr“ do tváře. Jsi fašista! Strkanice, Milion chvilek, urážky. Na akci klimaaktivistů dorazilo i několik odpůrců. Takhle dopadliExtremista Konvička nesmí vzdělávat mládež. Už dávno měl být vyhozen, zaznělo od Pavla Šafra
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění