Předvolební kulinární analýza politiky

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 17.5.2006 | Rubrika: Politika
Havel

„Kdo tvrdí, že není ani pravicový, ani levicový, je levicový.“

Nad tímto sloganem stojí za to se zamyslet, jednak proto, že s ním bude vehementně nesouhlasit početný nadstranický liberální český střed, který by nejraději měl Havla králem, aby si už stranickou politikou nemusel špinit duši a který by nejraději žil pravicovým životním stylem za levicovou práci. Levicovou prací rozumíme jakoukoli práci, kterou odměňuje (ať už ochotně či neochotně) daňový poplatník a jejíž odměna nijak nesouvisí s její reálnou užitečností, čili tržní hodnotou. A jednak proto, že autorem sloganu je vrchní český guru pravicového myšlení a životního stylu Miroslav Macek. On by taky byl jediným politikem, který by v českém kontextu odpovídal italskému konzervatismu Finiho strany Alleanza Nazionale, jejíž bohatý kulinární repertoár jsme si popsali minule v analýze politiky italské. Mohu potvrdit, že Mackův kulinární vkus je skutečně pravicový, neboť jsem s ním už jedl dvakrát. Poprvé to bylo před více než 40 lety v menze olomoucké univerzity, která byla tehdy na svou dobu a v rámci možností znatelně pravicová (menza, ne univerzita). Podruhé nedávněji při společné večeři redakční rady jednoho pravicového časopisu.

Nejhmatatelnějším symbolem pravicového životního stylu je pro Macka vůz Jaguar, jehož jeden exemplář vlastní. Jenže v britském kontextu, z něhož vzešel, ztratil Jaguar punc pravicovosti už před nějakými osmi lety. Nejznámějším a nejokázalejším majitelem ne jednoho, nýbrž hned dvou Jaguarů je totiž nejvulgárnější levicový politik naší doby (kam se na něho sere Jandák), Blairův vicepremiér John Prescott, o němž se přesně neví, co má na práci, ale zato se ví, že si z této práce naspořil půldruhého milionu liber. Udělalo to z něho politika pravicového? Ani náhodou. Pravicoví politici své Jaguáry honem prodali a jezdí do Parlamentu na bicyklu.

Jenže Macek už není politikem, nýbrž – slovy Mirka Topolánka - „téměř soukromá osoba, která si může říkat, co chce.“ Takže ho volit nemůžeme. Jediným dalším českým politikem, který by mohl odpovídat italské pravici (Fini a navíc křížený s Berlusconim) svým kulinárním i životním stylem, je Vladimír Železný. Jenže ten politiku své nezávislé (na čem vlastně?) strany už jednou označil za „levicově konzervativní“ – což znamená ani pravicovou ani levicovou, takže pro naši analýzu nepoužitelnou. K přesné klasifikaci, kteří z ostatních českých politiků jsou kulinárně pravicoví či levicoví nemáme dostatečné informace o jejich každodenních kulinárních preferencích, takže by bylo užitečné z nich o nich před volbami vyždímat co nejvíc informací, nebo ještě raději je špehovat při obědě a při večeři a sledovat, co si dávají, když věří, že je nikdo nesleduje. Do té doby bude spolehlivá kulinární analýza českého politického spektra tvrdou výzvou.

Bude to těžké i proto, že české kulinářství bylo tak těžce devastované komunismem a zredukované na všudypřítomné menu fix bolchévix, že ještě po sedmnácti letech se levicově stravují i mnozí z těch, kdo by rádi pravicově mysleli a cítili. Navíc se k tomu ještě levicově oblékají: baseballové kšiltovky, tepláky, kecky, trička a kraťasy kdekoli mimo tělovýchovný kontext jsou krajně levicové, třebaže přišly z Ameriky. Zvlášť když se nosí na pravicová jednání a do pravicových restaurací.

Takže se nejprve pokusíme definovat, co je pravicové a co levicové. A spolu s Mackem nacházíme tento velmi zjednodušený princip: pravicovost je individualistická, levicovost je kolektivistická. Čímž také můžeme hned dokázat, že všelijaké ty fašismy a nacismy nejsou extrémně pravicové, nýbrž extrémně levicové. To nám pomůže vidět, že ne vše na té prudké „westernizaci“ českého stravování bylo přesunem do prava. McDonald a KFC přinesli stravování nejlevicovější. Naopak pizza – což je v Itálii stravování levicové – vdechla české chuti nádech pravicovosti. Částečně proto, že se jí ujali pravicově cítící restauratéři, díky nimž najdete dnes lepší pizzu U Cesara v Olomouci než Da Cesare v Římě. Částečně proto, že v Česku se pizza jí pravicově: s pohodlným usednutím ke stolu a s pravicově svižnou obsluhou podávající čerstvě upečenou pizzu. To vše se ale možná změní, čím víc se i zde usídlí pizza předpečená a servírovaná přes pult na papírovém tácku. Pak se i pizza stane pokrmem levicovým.

Kromě rozlišování podle individualismu a kolektivismu si můžeme pravicovou a levicovou potravu rozdělit i podle následků, jaké mají na naše zdraví. A opět zjednodušeně:

Levicová potrava působí potíže žaludeční a střevní, jako pálení žáhy, říhání, zácpu, žaludeční a střevní vředy a nakonec rakovinu žaludku a střev. (To, že česko má největší výskyt rakoviny střev na světě, je důkazem, jak levicově se stále stravuje).

Pravicová potrava působí dnu a potíže spojené spíš s ledvinami a játry.

Upozornění pro ty, kdo hledají potravu stoprocentně zdravou: Ano, skutečně existuje. Jmenuje se půst. Tažte se lékaře.

4030 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI? Pane Fialo, že se nestydíteODS zTOPkovatěla a likviduje poslední stopy své pravicovostiStudenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva Decroix

euPortal.cz

Takovéto perverzní knihy pohádek pro děti doopravdy existujíAndrej Babiš: Euro musí být klíčové téma pro jakoukoliv budoucí vládu. Nechápu, proč to politici konečně nepochopí

Eurabia.cz

Okamura vyzval českou policií, aby nevydávala muslimům povolení vlastnit zbraně. Okamura opět i upozornil na radikalismus českých muslimůPrezident Zeman: „Proč útočí Turci na Kurdy? No protože jsou faktickými spojenci Islámského státu"

FreeGlobe.cz

Teroristický útok v pražském metru: Hřib naštěstí nebyl atomovýBílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Ukazoval jste jen uprchlíky a jednu stranu konfliktu. Jsem tady, abych vám to řekla do očí!“ Drsný střet zpravodaje ČT Jakuba Szántó a rozčílené Syřanky. Na veřejnostiGenerál Pavel, Štětina, Telička, Dvořák z ČT, Pithart... Publicista vrací úder Kocábovi
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění