Vítěz je předem jasný. Ještě máte, co jste chtěli?

Autor: Jan Koucký | Publikováno: 17.3.2014 | Rubrika: Politika
Vlajka - Česká Republika

První kolo slovenských prezidentských voleb je již minulostí. Známe vítěze i poražené. Postupující kandidáti sbírají síly pro velké finále, které se uskuteční za dva týdny. I bez křišťálové koule lze docela dobře odhadnout, že vítězem bude Andrej Kiska. Robert Fico má sice velmi slušnou podporu veřejnosti, ale budou to právě jeho voliči, kteří svého premiéra nepustí do prezidentského paláce. Voliči SMERu si přejí Ficovo setrvání v křesle předsedy vlády. A udělají všechno proto, aby se tak stalo. Z pohledu České republiky je vcelku druhotné, kdo se stane slovenským prezidentem. Na kvalitu vzájemných vztahů to nebude mít vliv. Nicméně díky našim východním sousedům se můžeme podívat do vlastní budoucnosti.

 

Na Slovensku probíhá už čtvrtá přímá volba prezidenta republiky. V roce 1999, kdy Slováci poprvé vybírali nového prezidenta, překročila volební účast v prvním kole 70%. Letošní první kolo přineslo účast zhruba o 30% nižší. A vinu nehledejme ve špatném počasí, jak se nám řada komentátorů snaží namluvit. Hlavním problémem je četnost voleb a určité vystřízlivění.

 

Pravomoce slovenského prezidenta jsou takřka stejné jako toho českého. Prezident je v parlamentní demokracii spíš takovým doplňkem než hlavním hráčem. Skutečná moc je v rukou parlamentní většiny a její vlády. To však nic nemění na faktu, že kandidáti na nejvyšší úřad se předhánějí ve slibech, které by mohli splnit jen v případě, že by se ucházeli o post předsedy vlády. A i tam by měli s jejich naplněním nejeden problém. Lidé tak přícházejí k prezidentským volbám s určitou nadějí a odcházejí se zklamáním. Proto se nelze divit tomu, že postupem času zájem o tyto volby upadá. Do parlamentní demokracie zkrátka přímá volba hlavy státu nepatří. Její zavedení má být doprovázeno zásadní změnou ústavy. A to se nestalo ani na Slovensku, ani v České republice. Přímo zvolený prezident tak vnáší do politiky chaos a neklid.

 

Dalším významným faktorem, který má zásadní vliv na klesající volební účast, je četnost voleb. Chodíme k volbám prezidentským, senátním, parlamentním, krajským, komunálním a evropským. Je zázrak, když prožijeme rok bez voleb. Jen letos nás čeká hned troje hlasování. Česká republika je tak v permanentní předvolební kampani. To má samozřejmě vliv na rozhodování vlády, která provádí jen udržovací politiku. Volič tak rok co rok chodí k volbám s nadějí na změnu. Postupem času naděje zmizí a dostaví se vystřízlivění doplněné o znechucení. To má za následek nezájem o volby (Senát), nebo útěk od tradičních stran k populistům a elitářům (SZ, VV, TOP 09, ANO, či Úsvit). Nabízí se tak otázka, jak z toho ven.

 

Poslední dobou jsme přesvědčováni, že všelékem je přímá demokracie. Řada populistů v čele s poslancem Okamurou se nám snaží vnutit myšlenku, že referenda, přímá volba starostů, hejtmanů či poslanců zajistí kvalitní správu věcí veřejných. Není tomu tak! Jsme parlamentní demokracie a podle toho bychom se také měli chovat. K čemu nám bude přímo zvolený hejtman, když většinu budou tvořit strany či hnutí z opačného tábora? K čemu nám bude přímo zvolený poslanec, když se bude při každém hlasování bát svého odvolání? Ani jeden z návrhů Tomia Okamury či Karla Janečka není v zájmu České republiky. Tito pánové mají jediný cíl. Zrušit politické strany a nastolit zde vládu tzv. elit a novodobých oligarchů. Tyto elity budou určovat, co je a není dobré. A aby iluze svobodné volby byla dokonalá, nechají si každé své rozhodnutí schválit v referendu. Zdánlivě svobodná média, fakticky tvořící veřejné mínění, vytvoří novému režimu tolik potřebnou kulisu. Ostatně to je také důvod, proč Andrej Babiš vstoupil na mediální trh. Dnes vlastní noviny, internetové servery a nejposlouchanější rádio. K plnému ovládnutí české mediální scény mu chybí už jen televize NOVA, jejíž pokleslé zpravodajství se těší nejvyšší sledovanosti. Českou televizi ovládne pomocí nové Rady. Martin Komárek už má jistě přesné instrukce.

 

Česká republika potřebuje renesanci pravicové politiky. Je v našem zájmu mít jasně vyprofilovanou pravici, která se nebude bát jít do střetu s dnešní sněmovní a mediální většinou. V dnešní Sněmovně je skutečnou opozicí pouze Občanská demokratická strana. Zbytek tvoří strany a hnutí, které se v základních parametrech shodnou. Je to více regulace, méně svobody jednotlivce, více Bruselu, zavedení eura a tím i zadlužená budoucnost. Boj to nebude snadný, ale lze jej vyhrát. Voliči musí vědět, že existuje kvalitní alternativa.

 

Po renesanci pravicové politiky musí příjít i renesance důvěry ve stát a jeho instituce. Není pravda, že pravice chce stát zrušit. Stát má být malý a efektivní. K tomu nepotřebuje nové úřady, armádu úředníků a krabici razítek. Debyrokratizace a deregulace je základem pro úspěšné vládnutí. Důvěru ve stát rovněž zvýšíme i tím, když zrušíme Senát a kraje. V tomto kroku vidím kvalitnější a levnější vládnutí. A v neposlední řadě nám zmizí i dvoje volby, díky čemuž se obnoví zájem o svátek demokracie.

 

Skutečně účinná řešení nelze provést přes noc. Ten, kdo něco takového tvrdí, je lhář. Nevěřme novodobým mesiášům, že naší jedinou spásou je podkopání základů tohoto státu.  

 

Čtěte také: 

Na Slovensku Fico, v Čechách Dluhoslav Sobotka. Oba plánují návrat k socialismu.

 

Ještě, že se tento člověk nedostal do Senátu. Nebo byste si ho tam dokázali představit?

Klíčová slova: pravice  | populismus  | Okamura  | Fico
4084 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Moudrá ekonomická politika ruského prezidenta Vladimira Putina přináší své ovoce a tím bychom se měli inspirovatPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...Kalouska už nikdo normální nebere vážně. Chvilkaři by udělali nejlépe, kdyby konečně dali pokoj... Ivo Strejček sundal rukavice, odnesla to i Čaputová s Jourovou
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění