Kosovo ať je raději rozdělené. Jinak totiž bude jen islámské

Autor: Jiří Karas | Publikováno: 21.3.2006 | Rubrika: Politika
Evropa

Není divu, že při nedávném vídeňském jednání o budoucím statusu Kosova se k ničemu nedospělo. Proces sjednocování vůle dvou znepřátelených kosovských etnik pod záštitou OSN dávno zamrzl a nikde ani známka tání.

Jednání nebylo dobře připraveno a podle většiny pozorovatelů se konalo v nejnevhodnější době.

Albánci neplní nic!

Postoje některých členů tzv. kontaktní skupiny naznačují, že zvítězí zájem jedné strany - albánských nacionalistů. Hrozí, že nebude respektován základní požadavek rezoluce Rady bezpečnosti č. 1244 z června 1999 na řešení krize v rámci široké autonomie při »zachování suverenity a územní integrity« tehdejší Jugoslávie. Takový vývoj už otevřeně připouštějí vlivné země jako Velká Británie a Francie, jež nevylučují úplnou nezávislost Kosova.

Pro jednání o budoucím statusu nebyly splněny ani ty nejzákladnější předpoklady. Ty vytyčila mise OSN pověřená provizorní správou Kosova v roce 2002 ve formě osmi »standardů«. Ani jeden z nich se uspokojivě neplní.

Především jde o návrat a integraci 160 tisíc uprchlíků, prakticky výhradně kosovských Srbů. Hlavní příčinou je nevůle albánské většiny zajistit navrátilcům bezpečné prostředí.

Nedodržují se ani další standardy - například fungování demokratických institucí. Neadekvátní zastoupení kosovských Srbů se týká všech samosprávných úřadů, proto se v srbských enklávách vytvořily paralelní srbské instituce závislé na Bělehradu. Nepodařilo se transformovat policejní složky ani respektovat vlastnické vztahy, ani vytvořit solidní základ pro tržní ekonomiku. Požadovaný seriózní dialog s Bělehradem zůstává jen zbožným přáním.

Přijde islámská expanze

Místo snahy o dodržování zásady »standardy před statusem« se novou strategií stále neschopnější OSN stala zásada »standardy a status«.

Toto ustupování albánským a islámským radikálům, jejichž jediným cílem je vyhnání všech Srbů a islamizace pravoslavného Kosova, oprávněně navozuje dojem počátku balkánské kapitulace.

Vyvrcholením této zbabělé politiky se může stát nezávislost Kosova, která dokořán otevře dveře islámské expanzi. Je dobře, že si to někteří - dokonce i čeští - politici uvědomují. Návrh na rozdělení Kosova podle etnických principů je proto jednou z posledních nadějí na spravedlivé řešení. A to i přesto, že kontaktní skupina tuto možnost preventivně vyloučila.

Jiří Karas, poslanec KDU-ČSL

Vyšlo v Hospodářských novinách 3. 3. 2006. Otištěno s laskavým svolením autora.

5352 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

To je fakt padlé na hlavu, k čemu vede zvrácená genderová teorie. V anglickém východním Sussexu přikázali dívkám chodit do školy v kalhotáchPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Nepříjemný moment pro Babiše. Rok starý dopis. Jak se zachová?Hovado, kokoti! Milion chvilek jde do zbraně. Něco se chystá. Chvilkaři mají pro Zemana různá přání
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění