Kosovo ať je raději rozdělené. Jinak totiž bude jen islámské

Autor: Jiří Karas | Publikováno: 21.3.2006 | Rubrika: Politika
Evropa

Není divu, že při nedávném vídeňském jednání o budoucím statusu Kosova se k ničemu nedospělo. Proces sjednocování vůle dvou znepřátelených kosovských etnik pod záštitou OSN dávno zamrzl a nikde ani známka tání.

Jednání nebylo dobře připraveno a podle většiny pozorovatelů se konalo v nejnevhodnější době.

Albánci neplní nic!

Postoje některých členů tzv. kontaktní skupiny naznačují, že zvítězí zájem jedné strany - albánských nacionalistů. Hrozí, že nebude respektován základní požadavek rezoluce Rady bezpečnosti č. 1244 z června 1999 na řešení krize v rámci široké autonomie při »zachování suverenity a územní integrity« tehdejší Jugoslávie. Takový vývoj už otevřeně připouštějí vlivné země jako Velká Británie a Francie, jež nevylučují úplnou nezávislost Kosova.

Pro jednání o budoucím statusu nebyly splněny ani ty nejzákladnější předpoklady. Ty vytyčila mise OSN pověřená provizorní správou Kosova v roce 2002 ve formě osmi »standardů«. Ani jeden z nich se uspokojivě neplní.

Především jde o návrat a integraci 160 tisíc uprchlíků, prakticky výhradně kosovských Srbů. Hlavní příčinou je nevůle albánské většiny zajistit navrátilcům bezpečné prostředí.

Nedodržují se ani další standardy - například fungování demokratických institucí. Neadekvátní zastoupení kosovských Srbů se týká všech samosprávných úřadů, proto se v srbských enklávách vytvořily paralelní srbské instituce závislé na Bělehradu. Nepodařilo se transformovat policejní složky ani respektovat vlastnické vztahy, ani vytvořit solidní základ pro tržní ekonomiku. Požadovaný seriózní dialog s Bělehradem zůstává jen zbožným přáním.

Přijde islámská expanze

Místo snahy o dodržování zásady »standardy před statusem« se novou strategií stále neschopnější OSN stala zásada »standardy a status«.

Toto ustupování albánským a islámským radikálům, jejichž jediným cílem je vyhnání všech Srbů a islamizace pravoslavného Kosova, oprávněně navozuje dojem počátku balkánské kapitulace.

Vyvrcholením této zbabělé politiky se může stát nezávislost Kosova, která dokořán otevře dveře islámské expanzi. Je dobře, že si to někteří - dokonce i čeští - politici uvědomují. Návrh na rozdělení Kosova podle etnických principů je proto jednou z posledních nadějí na spravedlivé řešení. A to i přesto, že kontaktní skupina tuto možnost preventivně vyloučila.

Jiří Karas, poslanec KDU-ČSL

Vyšlo v Hospodářských novinách 3. 3. 2006. Otištěno s laskavým svolením autora.

5203 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Studenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva DecroixDlouholetý člen ODS se naštval po vyloučení VK ml. Tohle napsal v rezignačním dopisu šéfovi Oblastního sdružení Česká LípaEvropský parlament včera narychlo přijal dva zákony, které se týkají slovenských prezidentských voleb. Slušní lidé budou potěšeniV ODS začal hon na čarodějnice. Příznivci umučeného Mistra VK ml. jsou hromadně upalováni na hranici. S poslankyní Majerovou Zahradníkovou bude zahájen monstrprocesAť se Petr Fiala omlouvá sám za sebe

euPortal.cz

Australan povraždil lidi v mešitě. Ovšem media již neřeknou, že v této mešitě verbovali muslimy pro džihád proti nevěřícímVáclav Klaus mladší už nebude spojován s pokryteckou neomarxistickou skupinou, která mu špinila jméno. Pro ODS se otevírá daleko snadnější cesta k faktické integraci s TOP 09 a Piráty

Eurabia.cz

Šéf pražských muslimů vyzval české muslimy, aby se ozbrojili. Máme se bát teroristických útoků ze strany českých muslimů?Teroristický útok v nizozemské tramvaji - několik mrtvých. Jde o muslimskou pomstu za vystřílení mešity na Novem Zélandu?

FreeGlobe.cz

Bílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)Každý druhý mladý Němec se bojí vyjádřit svoje politické názory. Tomu se říká svobodná společnost!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Fialovi tečou nervy. Kvůli průzkumu, ve kterém prohrál s Klausem, došlo na tykačku a slova, která byste od profesora nečekaliČeská média vždycky nenáviděla ODS, ta se teď sama porazila a zapřela. Prořízlá komentátorka Stonjeková nakládá po odstranění Klause juniora brutálně všem
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění