Hledá se okouzlující prodavač!

Autor: Tomáš Cikrt | Publikováno: 6.11.2013 | Rubrika: Politika
Vlajka - Česká Republika

Průšvihem výsledků voleb do sněmovny není ani tak propad pravice, jako neúspěch demokracie. Jsou-li svobodné volby svátkem, pak ho drtivá většina našich spoluobčanů neslavila, nebo znesvětila. Téměř sedmdesáti procentům Čechů nestojí demokratické politické strany za to, aby jim dali svůj hlas. Přes 40 procent lidí rovnou zůstalo doma. Zhruba stejné procento, z těch co volit šli, vybralo tři uskupení, pro něž je současná podoba liberální demokracie jenom trpěnou komplikací.

Neofašistické hnutí vedené bývalým komunistou a pravděpodobně agentem STB chce stát řídit jako firmu a namísto politiků-prý nemehel - dosadit geniální manažery, kteří se osvědčili asi hlavně v dojení evropských dotací. Komunistická strana dál hlásá zločineckou ideologii a také jí vede bývalý agent STB, jenž je k tomu na svou minulost hrdý. 

A konečně ryze populistickou partu založil upovídaný muž, který doporučuje Romům, aby se odstěhovali do Indie. Je celkových 40 procent pro taková individua hodně nebo málo? Když vezeme v úvahu všechny potenciální voliče, není to ani jejich čtvrtina. Jenže o osudu státu nerozhodují ti, co volit nešli.

V roce 1930 získali nacisté v Německu 17,5 procenta hlasů a skončili druzí. O dva roky později už to bylo dvakrát tolik, nejvíce ze všech stran, přesto nikdy nezískali v parlamentu většinu. Nijak to nepřekáželo pozdějšímu absolutnímu uchvácení moci.

Nestrašme však tím nejhorším. Jiný příklad máme z nedávné historie od našich nejbližších sousedů. V roce 1992 získalo Hnutí za demokratické Slovensko přes 37 procent hlasů a Vladimír Mečiar na několik let zatáhl zemi do ekonomického, politického i mravního úpadku. Někdy prostě stačí relativně málo, a když jsou demokraté oslabeni a nejednotní, moc leží na zemi a lze jí snadno uzmout.

V době, kdy píši tento text, to však vypadá na dohodu o toleranci vlády ČSSD a lidovců ze strany Babišovců, případně komunistů. Mohu jen doufat, že se nechá ANO zatáhnout do přímé odpovědnosti za vládu, nejlépe podporovanou komunisty. Tím by mohlo ztratit svůj panenský pel a snad by příští volby nevyhrálo.

Sociální demokraté jsou ale příliš vyhladovělí opoziční rolí a mám obavy, že půjdou do vlády za každou cenu. Tedy i za cenu, že nechají agenta Bureše žít v klidu závětří. On pak nevstoupí do vlády, ale pouze jí podrží pod krkem (spolu s kolegou agentem Falmerem). Tím mu socialisté umetou cestu k budoucímu vítězství. Uvidíme, jak to všechno dohodne muž v zákulisí právník Radek Pokorný, který je spojen jak s ČSSD, tak s Andrejem Babišem.

Co s tím vším mohou dělat politické strany pravého spektra? Hlavně se přestat zabývat Babišem, rozkolem u socialistů a vůbec dalšími soupeři a začít u sebe. Chápat drtivou porážku jako příležitost. Otevřít se novým tvářím i příznivcům, kteří nemusejí být členy, ale mohou přispět svoji erudicí a ochotou podílet se třeba na tvorbě programových dokumentů.

Měly by vzniknout otevřené think-tanky ke konkrétním okruhům – ekonomika, sociální péče, zdravotnictví… Velice důležité je neustrnout v ideologických teoriích a vystavit programové teze testu realizovatelnosti. Mimořádné volby teď byly vyprázdněné a vůbec v nich nešlo o programy. To je třeba alespoň částečně změnit a znovu obrátit pozornost rozumné části veřejnosti k obsahu politiky.

Myslím, že bude nezbytné najít také přiměřenou platformu pro vzájemnou komunikaci. Ano, čtete správně, i když jednotlivé subjekty spolu budou soupeřit, musejí zároveň spolupracovat. Možná, že se dokážou současné pravicové strany zmátožit a očistit. Možná budeme muset zapomenout na všechno, na co jsme byli dosud zvyklí a začít úplně znovu.

Liberálně-konzervativní hodnoty u nás vyrůstají z mělkých kořenů. Pokud ale nedojde k předčasným volbám, musí se během čtyř let utvořit blok, který půjde do řádných voleb společně. Každý se musí něčeho vzdát ve prospěch celkového vítězství. Parlamentní ODS a TOP 09 by měly přizvat do holportu mimoparlamentní subjekty i některé zběhlé jednotlivce. Chtějí-li v tomto rámci uspět Svobodní, musí se vzdát nerealistického plánu na vystoupení z Evropské unie a vyvarovat chyb jako byla podpora Miloše Zemana.

Společný volební program sice má mít konzervativní základ, ale měl by být i dostatečně vstřícný vůči městským liberálům, má-li mít vůbec šanci prorazit. A zcela je třeba zapomenout, kdo je „Klausovec“ a kdo „Havloman“ a přestat s dalšími hloupými nálepkami jako je „pravdoláska“ nebo „kmotr“.

Odpracovaný program, spolupráce, potlačení extrémů a vnímání reality může pravici pomoci. Bez nabídky kvalitního zboží, nemá smysl se do ničeho pouštět. Pravicový volič je v tomto ohledu mnohem přísnější, než levicový. Ale ani to v dnešní společnosti konzumu a permanentní živé zábavy („live“, „on line“, „reality show“) nestačí.

Pravice vyhraje volby jenom tehdy, když najde také schopného prodavače. Češi si žijí dobře, jako nikdy předtím. Prosperita a blahobyt obalily jejich instinkty tukem. Proto sedí v klidu doma, nebo v hospodě a říkají si: politici stojí za houby, ale pořád tu máme svobodu. Vytrhnout je může snad jenom opravdu velký průšvih, nebo někdo hodně okouzlující.

Bez prodavače s notnou dávkou charismatu, zjednodušeně řečeno osobní přitažlivosti, nemá pravice žádnou naději. Její osud je závislý na jeho nalezení. Hledá se ON nebo ONA. Zn: Prodavač na plný úvazek.

převzato se souhlasem autora z http://www.divnejsvet.cz

Čtěte také: 

„Bude to znít asi provokativně, ale jsem přesvědčen, že by mělo dojít ke smíření mezi tzv. klausovci a pravdoláskaři. Jinak převezme otěže moci Babiš a bude zle“, říká Tomáš Cikrt

 

Tak tento dopis jsem dostat do schránky opravdu nechtěl...

 

Vést zemi jako firmu? OK. Ale nikoliv jako firmu A. Babiše.

Klíčová slova: pravice  | ODS  | Babiš
4642 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosuPokud diskreditace kohokoli, kdo bezvýhradně nesouhlasí s rozhodnutími Prymuly, Hamáčka či Babiše, měla být cílem celé policejní akce, pak se nelze vyhnout spekulacím o vyprovokování střetů policiíMylná tolerance obřích dluhůVláda nás vrhá do chudoby pod záminkou covidu

euPortal.cz

Francouzský prezident oznámil, že se nadále snaží pofrancouzštit migranty. Slíbil přijmout tvrdé zákony, aby potřel „islámský separatismus“To jsou ale náhodičky... Jak to doopravdy bylo s koronavirem...

Eurabia.cz

Rakouská armáda vyhodila vojenského imámaMuslimka na nádraží v Lyonu hrozila bombou

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

eOdborar.cz

Sorosovi poskoci v Arménií vedou národ k sebezničení. Západ Arménií opustil a jedinou záchranou je RuskoMiláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...

ParlamentniListy.cz

Komárek o Fridrichové: Ať si promítne, jak sama občas mluví o svých kolezích a řediteli ČT. Debil? Padají asi horší slova!Primář: Staromák? Lůza dělala brajgl. Nechat je tam ležet zraněné, hovada. Zbyteční lidé
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění