Sud prachu, u kterého byla zápalná šňůra již zapálena

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 11.10.2013 | Rubrika: Ostatní
Kadáfí

Podle informace médií, 10. října 2013 asi v 5 ráno přijelo k hotelu Corinthia v Tripolisu několik skříňových dodávek, v nichž se nacházelo asi 150 lidí se zbraněmi. Obklíčili budovu, a část z nich vystoupila výtahem do 21. poschodí, kde bydlel libyjský premiér Zeidan, vyvedli ho z hotelu spolu se dvěma strážci, a odvezli v jedné ze skříňových dodávek.

Údajně se zadržení zúčastnili příslušníci libyjského MV a Generální prokuratura Libye dala pokyn k zadržení ministerského předsedy země Alí Zeidana za obvinění spojená se státní bezpečnosti.

Téhož dne bylo oznámeno ,že ministerský předseda Libye Alí Zeidan je propuštěn na svobodu a jede do své kanceláře. Zprávu přinesla masmédia s odvoláním na prohlášení hlavy Nejvyšší bezpečnostní rady Libye Hašima Bašira.

Ozbrojené seskupení „Velitelské stanoviště libyjských revolucionářů“ převzalo odpovědnost za zadržení ministerského předsedy Libye Alí Zeidana. Představitelé „Velitelského stanoviště libyjských revolucionářů“ prohlásili, že zajali premiéra na pokyn generální prokuratury Libye. Kromě toho tvrdí, že takto se mstí za zajetí Američany jednoho z předpokládaných pohlavárů Al Káidy Abu Anase al Libi.

Údajně i ministr financí Libye Abdel Karim Kilaní byl zadržen a odvezen neznámým směrem, oznámily družicovému televiznímu kanálu Sky News Arabia prameny v Tripolisu.

Podle určité informace uskutečňuje MV Libye za podpory vojenských revolučních organizací zvláštní operaci v souvislosti s informaci o podílu některých významných politiků na zločinech spojených se státní bezpečností a korupcí.

Libye je dnes „zemí absolutního bezpráví“, jak to nazývají někteří arabští analytici, či je spíše sudem prachu, u kterého byla zápalná šňůra již zapálena. Podle názoru masmédií může zatýkání libyjských politiků znamenat znovurozdělení moci mezi seskupeními bývalých revolucionářů.

Ali Zeidan je libyjský premiér rok, co byl jmenován generálním národním kongresem loni v říjnu. Zeidanův kabinet byl schválen Kongresem 31. října 2012. Zeidan byl původně kariérní diplomat, bývalý mluvčí Národní prozatímní rady v Evropské unii a člen Libyjské ligy pro lidská práva - více než 30 let žil v exilu a byl považován za jednoho z nejvíce prominentních odpůrců bývalých orgánů.

Revoluce v Libyii byla založena na myšlence odtržení země od okolního světa a Kaddáfí, nevyzpytatelný státník, který se rád nechával doprovázet ženskou ochrankou, shrnul své ideály do takzvané Zelené knihy.

Jedním z jeho cílů bylo udělat z Libye, jejíž počátky sahají až do sedmého století před Kristem, nejvlivnější stát Černého kontinentu. Svou vládu založil na kultu osobnosti a silné síti rodinných a kmenových spojenectví podporovaných výnosy z ropy. Nastolil nový systém džamahíriji, což lze volně přeložit jako "stát mas". Oficiálně tak moc v rukou třímala nejrůznější lidová uskupení, zatímco ve skutečnosti byl neomezeným vládcem autokrat Kaddáfí, jenž zakázal všechny politické strany.

Libye je roztříštěna a může být, výhledově, rozdělena na dva či dokonce tři státy. Některá území ovládaná jistými kmenovými klany si vytyčila vlastní hranice. V této situaci ze zdají být pokusy tak zvané ústřední vlády přijmout celolibyjský zákon, ústavu akceptovanou všemi, za odsouzené k neúspěchu. Západ, který inicioval „arabské jaro“ v Libyi, nemůže nabídnout nic, vyjma použití síly.“Libye má ke stabilizaci daleko. Ve skutečnosti je ohniskem nestability pro celou severní Afriku. 

Čtěte také: 

Podporovali jsme arabské jaro, další generace Evropanů na to doplatí...

Ruce pryč od Libye

Co s chudákem Kaddáfím?

Klíčová slova: Islamismus  | Kaddáfi
5577 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosuPokud diskreditace kohokoli, kdo bezvýhradně nesouhlasí s rozhodnutími Prymuly, Hamáčka či Babiše, měla být cílem celé policejní akce, pak se nelze vyhnout spekulacím o vyprovokování střetů policiíMylná tolerance obřích dluhůVláda nás vrhá do chudoby pod záminkou covidu

euPortal.cz

Stigma ‚bílého privilegia‘ a ‚toxické maskulinity‘ poškozuje kluky z bílé pracující třídyProsím, pomozte

Eurabia.cz

Dienstbier: Česko dokáže přijmout až 15 tisíc uprchlíků. Může je aktivně oslovovat v zemích, odkud přicházejíKadyrov : Macron podněcuje k terorizmu !

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

eOdborar.cz

Sorosovi poskoci v Arménií vedou národ k sebezničení. Západ Arménií opustil a jedinou záchranou je RuskoMiláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...

ParlamentniListy.cz

„Nelegální noční srazy pejskařů. Dobře, že jim vláda zatla tipec!“ I toto zní ze Sněmovny„Ráno jsem ten virus vysra*a a už jsem dobrá," odzbrojila nakažená babička lékaře a odjela na kole pro vnoučata
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění