Ruské velvyslanectví napadeno ozbrojenými muži. A takhle vše nakonec dopadlo

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 7.10.2013 | Rubrika: Ostatní
Vlajka - Rusko

V posledních dnech se u břehů sicilského ostrova Lampedusa potopila loď s africkými uprchlíky. Uvnitř a kolem vraku se nacházelo mnoho mrtvých, převážně šlo o ženy a děti. Podle svědectví z lodi, vypluli z libyjského přístavu Misurata.

 

Ve středu 2. 10. 2013 večer zaútočily neznámé osoby na ruské velvyslanectví v Tripolisu a pokusily se proniknout na jeho území. Podle údajů libyjského ministerstva vnitra stříleli útočníci na budovu velvyslanectví a podpálili zdejší vůz, po zásahu bezpečnostních sil z místa činu zmizeli. Diplomaté nebyli zraněni. Zástupci libyjských úřadů sami radili ruským diplomatům, aby opustili ambasádu v Tripolisu, protože nedokázali zaručit jejich bezpečnost, sdělil po příletu do Moskvy velvyslanec RF v Libyi Ivan Molotkov.

 

Americké elitní komando zajalo 6.10. 2013 v Libyi jednoho z vůdců teroristické sítě al-Kajda. Anas Libí byl na seznamu nejhledanějších osob FBI. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje z americké administrativy.

 

Libí se měl podílet na teroristických útocích na americké ambasády v Keni a Tanzanii v roce 1998, při kterých zemřelo 224 lidí. Podle příbuzných devětačtyřicetiletého muže byl Libí zadržen přímo v metropoli Tripolisu.

 

Jak uvedla agentura AP, na dopadení Libího byla vypsána odměna pět milionů dolarů (94 milionů korun). Libí byl považován za třetího nejhledanějšího muže Al-Káidy, působil mimo jiné jako její počítačový expert. Narodil se v Libyi a na začátku 90. let se údajně přesunul do Súdánu, kde tehdy pobýval i vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin. Vzhledem k tomu, že byl bin Ládinovi podobný, často ho využívali ke zmatení bezpečnostních složek, když teroristický vůdce někam cestoval.

 

V roce 1995 se přestěhoval do Británie, kde získal politický azyl a nějakou dobu žil v Manchesteru. Do Libye se údajně vrátil v roce 2011 během občanské války, které vedla ke svržení a smrti libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

 

V roce 1951 byla vyhlášena nezávislost Libye. Hlavní zlom však nastal až koncem 50. let, kdy byla nalezena bohatá ropná ložiska. Libye se stala strategicky významnou zemí. V roce 1969 provedl sedmadvacetiletý důstojník Muammar Kaddáfí vojenský převrat a postavil se do čela země. Pro Libyi to znamenalo nastoupení cesty radikálních změn.

 

Brzy po svém nástupu zrušil americké základny a znárodnil veškerý ropný průmysl. Začal razit ofenzivní politiku a dostal se do svárů s několika zeměmi.

 

V únoru 2011 se Libyi nevyhnula smršť nepokojů, jež se prohnala celým arabským světem. Kaddáfí proti vzbouřencům zakročil způsobem jemu vlastním, povolal armádu do zbraně a údajně nařídil bombardování civilistů.

 

Dnes je Libye je roztříštěna na jednotlivé regiony, které se nehodlají podřídit ústřední moci. Fragmentace probíhá dokonce i na mnohem nižší úrovni. Dění v zemi v podstatě řídí ozbrojené skupiny. Diktují své zákony v těch místech, kde se nacházejí, a tam také zřizují vlastní pořádek, neodvádějí příspěvky do federálního rozpočtu.

 

Současná bezpečnostní situace v Libyi je však stále nestabilní. Mezi obyvatelstvem je mnoho zbraní, zatím se pouze vytváří funkční státní aparát, policie a armáda. Tato situace vede k nárůstu kriminality. Trvalým problémem jsou různé milice, které odmítají složit zbraně a zapojit se do oficiálních složek. Situaci komplikuje nárůst separatismu.

 

Hospodářství státu je téměř plně závislé na těžbě a vývozu ropy a plynu. I když ropný a plynárenský sektor byl a i v současnosti zůstává téměř výlučným zdrojem exportních příjmů a příjmů státního rozpočtu, jak v minulosti, tak i nyní zaměstnával a zaměstnává řádově 2-3 % práceschopného obyvatelstva. Ropný sektor zůstává i nadále pod majetkovou kontrolou státu, i když byl a zřejmě ještě po nějakou dobu zůstane značně závislý na investicích a know-how zahraničních společností.

 

Libye má největší zásoby ropy v Africe. Objem doposud objevených ložisek činí 43,7 mld. barelů, což je cca 3,3 % světových a 40 % afrických zásob. Do vypuknutí občanské války v roce 2011 dosahovala denní těžba v průměru přibližně1,7 mil. barelů denně (bpd).

 

Pro řadu jihoevropských zemí představuje nelegální migrace z Afriky závažný problém, který může s pádem severoafrických autoritářských režimů dramaticky narůst. Nejde ani tak o zvýšenou migraci samotných Tunisanů, Egypťanů či Libyjců; probíhající politické změny mohou uvolnit stavidla migrantům ze zemí Sahelu a subsaharské Afriky, kteří severoafrické pobřežní státy využívají jako koridor pro svou cestu do Evropy. Nelegální imigrace, které dlouhodobě čelí Itálie a Španělsko, se z velké části týká právě černých Afričanů.

 

Zemi nasáklou ropou ležící na severu Afriky silně ovlivnila osobnost jejího bývalého vůdce. Muammar Kaddáfí se postavil do čela státu po puči v roce 1969 a od té doby si tvrdými postupy dobýval neotřesitelnou pozici pro sebe i svou zemi, jejíž ekonomika stojí na ropném průmyslu.

 

V Libyi, která je členem OSN, OPEC a Ligy arabských států, žije vzhledem k celkové rozloze poměrně malé množství lidí. Přibližně 6,5 miliónu všech obyvatel ve výsledku znamená, že na jeden čtvereční kilometr připadají v průměru jen tři lidé. Ve skutečnosti navíc naprostá většina z nich žije v přímořských oblastech, a to zejména v Tripolisu a Benghází. Arabové a Berbeři tvoří 97 procent celkové populace.

 

Prakticky všichni Libyjci jsou sunnitští muslimové. V zemi je jediným jazykem povoleným při administrativním styku arabština, což platí i při komunikaci s většinou tamních obyvatel. Někteří se však dorozumí i anglicky nebo italsky. Jinak žije v zemi kolem 20 procent negramotných obyvatel.

 

Za dob Muammara Kaddáfího byly zakázány všechny politické organizace, tento zákaz byl po 40 letech zrušen.V Libyi byla schválena v roce 2012 novela zákona, která zakazuje založení politických stran podle náboženství a kmenů. Tato novota není zaměřena proti umírněným islamistům, ale výhradně proti radikálům, jejichž politika poškozuje zájmy ostatních skupin.

 

V lednu 2013 Francie prodala Libyi 50 vojenských člunů, v únoru Itálie darovala své bývalé kolonii dvě desítky obrněných transportérů. Po likvidaci Kaddáfího džamáhíríje začala Evropská unie vyzbrojovat libyjskou vládu, která není schopna kontrolovat území státu.

 

O nějaké demokracii v Libyi nemůže být ani řeči, neboť z hlediska úrovně politického a sociálně ekonomického rozvoje se země nachází přinejlepším na úrovni rozdrobené feudální středověké Evropy. Pokud vezmeme v potaz obrovské libyjské zásoby ropy, budeme svědky plánovitých válek mezi kmeny – přesně takových, jaké probíhají v Somálsku s jeho zásobami uranových rud a v Súdanu a v Jižním Súdánu, které si rozdělili zásoby ropy a ropovody a teď se nemohou domluvit jak je spojit.

 

Libye se mění ve zdroj nebezpečí nejen pro sousední, ale i pro jiné země. Transformuje se na severoafrickou variantu Afghánistánu. Značnou část území kontrolují ozbrojené bandy, jejichž značná část je podřízena Al-Káidě a jí podobným strukturám.

 

Čtěte také: 

Podle OSN má Rusko a Čína na rukou syrskou krev. Blíží se další humanitární bombardování? Václav Havel tleská ze záhrobí!

Mediální vymývání mozků v případě Libye

Libye v rukách libyjského lidu. Je to opravdu důvod k jásotu?

Klíčová slova: Kaddáfi
6386 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...Megakšeft s Covidem už se peče: EU objednává vakcíny za stamiliardy. Nikdo se na nic neptáSebedestrukce západu: Americká kulturní revoluce nás může zničit neméně než před 100 lety revoluce ruskáJak se mohlo stát, že malá země obdařená mimořádnými přírodními krásami i schopnými obyvateli zažila tak dramatický pád? Libanon totiž představuje příklad uskutečněného ideálu multikulturní společnosti

euPortal.cz

Islamizace Francie neúprosně postupuje. Zde jsou neuvěřitelná faktaPorcelánový prasata z Bruselu. Pomazaný hlavy co maj patent na rozum, držky plný žrádla kosti odhazujou psům...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAZlatá generace dostává hustou sodu

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

eOdborar.cz

Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobytMajdan na Ukrajině slaví úspěch, už z ni uteklo 13 milionu lidí a porodnost klesla o 40%

ParlamentniListy.cz

Poslanec Bžoch o chybě ANO: Poslouchali jsme opozici, takhle to dopadloVáclav Moravec se rozjel. Xaver a spol. mu ničí ČT! A přitom jí mají sloužit
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění