Ruské velvyslanectví napadeno ozbrojenými muži. A takhle vše nakonec dopadlo

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 7.10.2013 | Rubrika: Ostatní
Vlajka - Rusko

V posledních dnech se u břehů sicilského ostrova Lampedusa potopila loď s africkými uprchlíky. Uvnitř a kolem vraku se nacházelo mnoho mrtvých, převážně šlo o ženy a děti. Podle svědectví z lodi, vypluli z libyjského přístavu Misurata.

 

Ve středu 2. 10. 2013 večer zaútočily neznámé osoby na ruské velvyslanectví v Tripolisu a pokusily se proniknout na jeho území. Podle údajů libyjského ministerstva vnitra stříleli útočníci na budovu velvyslanectví a podpálili zdejší vůz, po zásahu bezpečnostních sil z místa činu zmizeli. Diplomaté nebyli zraněni. Zástupci libyjských úřadů sami radili ruským diplomatům, aby opustili ambasádu v Tripolisu, protože nedokázali zaručit jejich bezpečnost, sdělil po příletu do Moskvy velvyslanec RF v Libyi Ivan Molotkov.

 

Americké elitní komando zajalo 6.10. 2013 v Libyi jednoho z vůdců teroristické sítě al-Kajda. Anas Libí byl na seznamu nejhledanějších osob FBI. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje z americké administrativy.

 

Libí se měl podílet na teroristických útocích na americké ambasády v Keni a Tanzanii v roce 1998, při kterých zemřelo 224 lidí. Podle příbuzných devětačtyřicetiletého muže byl Libí zadržen přímo v metropoli Tripolisu.

 

Jak uvedla agentura AP, na dopadení Libího byla vypsána odměna pět milionů dolarů (94 milionů korun). Libí byl považován za třetího nejhledanějšího muže Al-Káidy, působil mimo jiné jako její počítačový expert. Narodil se v Libyi a na začátku 90. let se údajně přesunul do Súdánu, kde tehdy pobýval i vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin. Vzhledem k tomu, že byl bin Ládinovi podobný, často ho využívali ke zmatení bezpečnostních složek, když teroristický vůdce někam cestoval.

 

V roce 1995 se přestěhoval do Británie, kde získal politický azyl a nějakou dobu žil v Manchesteru. Do Libye se údajně vrátil v roce 2011 během občanské války, které vedla ke svržení a smrti libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

 

V roce 1951 byla vyhlášena nezávislost Libye. Hlavní zlom však nastal až koncem 50. let, kdy byla nalezena bohatá ropná ložiska. Libye se stala strategicky významnou zemí. V roce 1969 provedl sedmadvacetiletý důstojník Muammar Kaddáfí vojenský převrat a postavil se do čela země. Pro Libyi to znamenalo nastoupení cesty radikálních změn.

 

Brzy po svém nástupu zrušil americké základny a znárodnil veškerý ropný průmysl. Začal razit ofenzivní politiku a dostal se do svárů s několika zeměmi.

 

V únoru 2011 se Libyi nevyhnula smršť nepokojů, jež se prohnala celým arabským světem. Kaddáfí proti vzbouřencům zakročil způsobem jemu vlastním, povolal armádu do zbraně a údajně nařídil bombardování civilistů.

 

Dnes je Libye je roztříštěna na jednotlivé regiony, které se nehodlají podřídit ústřední moci. Fragmentace probíhá dokonce i na mnohem nižší úrovni. Dění v zemi v podstatě řídí ozbrojené skupiny. Diktují své zákony v těch místech, kde se nacházejí, a tam také zřizují vlastní pořádek, neodvádějí příspěvky do federálního rozpočtu.

 

Současná bezpečnostní situace v Libyi je však stále nestabilní. Mezi obyvatelstvem je mnoho zbraní, zatím se pouze vytváří funkční státní aparát, policie a armáda. Tato situace vede k nárůstu kriminality. Trvalým problémem jsou různé milice, které odmítají složit zbraně a zapojit se do oficiálních složek. Situaci komplikuje nárůst separatismu.

 

Hospodářství státu je téměř plně závislé na těžbě a vývozu ropy a plynu. I když ropný a plynárenský sektor byl a i v současnosti zůstává téměř výlučným zdrojem exportních příjmů a příjmů státního rozpočtu, jak v minulosti, tak i nyní zaměstnával a zaměstnává řádově 2-3 % práceschopného obyvatelstva. Ropný sektor zůstává i nadále pod majetkovou kontrolou státu, i když byl a zřejmě ještě po nějakou dobu zůstane značně závislý na investicích a know-how zahraničních společností.

 

Libye má největší zásoby ropy v Africe. Objem doposud objevených ložisek činí 43,7 mld. barelů, což je cca 3,3 % světových a 40 % afrických zásob. Do vypuknutí občanské války v roce 2011 dosahovala denní těžba v průměru přibližně1,7 mil. barelů denně (bpd).

 

Pro řadu jihoevropských zemí představuje nelegální migrace z Afriky závažný problém, který může s pádem severoafrických autoritářských režimů dramaticky narůst. Nejde ani tak o zvýšenou migraci samotných Tunisanů, Egypťanů či Libyjců; probíhající politické změny mohou uvolnit stavidla migrantům ze zemí Sahelu a subsaharské Afriky, kteří severoafrické pobřežní státy využívají jako koridor pro svou cestu do Evropy. Nelegální imigrace, které dlouhodobě čelí Itálie a Španělsko, se z velké části týká právě černých Afričanů.

 

Zemi nasáklou ropou ležící na severu Afriky silně ovlivnila osobnost jejího bývalého vůdce. Muammar Kaddáfí se postavil do čela státu po puči v roce 1969 a od té doby si tvrdými postupy dobýval neotřesitelnou pozici pro sebe i svou zemi, jejíž ekonomika stojí na ropném průmyslu.

 

V Libyi, která je členem OSN, OPEC a Ligy arabských států, žije vzhledem k celkové rozloze poměrně malé množství lidí. Přibližně 6,5 miliónu všech obyvatel ve výsledku znamená, že na jeden čtvereční kilometr připadají v průměru jen tři lidé. Ve skutečnosti navíc naprostá většina z nich žije v přímořských oblastech, a to zejména v Tripolisu a Benghází. Arabové a Berbeři tvoří 97 procent celkové populace.

 

Prakticky všichni Libyjci jsou sunnitští muslimové. V zemi je jediným jazykem povoleným při administrativním styku arabština, což platí i při komunikaci s většinou tamních obyvatel. Někteří se však dorozumí i anglicky nebo italsky. Jinak žije v zemi kolem 20 procent negramotných obyvatel.

 

Za dob Muammara Kaddáfího byly zakázány všechny politické organizace, tento zákaz byl po 40 letech zrušen.V Libyi byla schválena v roce 2012 novela zákona, která zakazuje založení politických stran podle náboženství a kmenů. Tato novota není zaměřena proti umírněným islamistům, ale výhradně proti radikálům, jejichž politika poškozuje zájmy ostatních skupin.

 

V lednu 2013 Francie prodala Libyi 50 vojenských člunů, v únoru Itálie darovala své bývalé kolonii dvě desítky obrněných transportérů. Po likvidaci Kaddáfího džamáhíríje začala Evropská unie vyzbrojovat libyjskou vládu, která není schopna kontrolovat území státu.

 

O nějaké demokracii v Libyi nemůže být ani řeči, neboť z hlediska úrovně politického a sociálně ekonomického rozvoje se země nachází přinejlepším na úrovni rozdrobené feudální středověké Evropy. Pokud vezmeme v potaz obrovské libyjské zásoby ropy, budeme svědky plánovitých válek mezi kmeny – přesně takových, jaké probíhají v Somálsku s jeho zásobami uranových rud a v Súdanu a v Jižním Súdánu, které si rozdělili zásoby ropy a ropovody a teď se nemohou domluvit jak je spojit.

 

Libye se mění ve zdroj nebezpečí nejen pro sousední, ale i pro jiné země. Transformuje se na severoafrickou variantu Afghánistánu. Značnou část území kontrolují ozbrojené bandy, jejichž značná část je podřízena Al-Káidě a jí podobným strukturám.

 

Čtěte také: 

Podle OSN má Rusko a Čína na rukou syrskou krev. Blíží se další humanitární bombardování? Václav Havel tleská ze záhrobí!

Mediální vymývání mozků v případě Libye

Libye v rukách libyjského lidu. Je to opravdu důvod k jásotu?

Klíčová slova: Kaddáfi
6341 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneObrana hotovostiForum 24 a Hlídací pes. Dva dezinformační weby, které si hrají na arbitra pravdy, peskují ty druhé a jiný názor než svůj označují za fake news. Sami ale fake news pilně šíříČerný scénář pro Ameriku. Reálně hrozí rozpad USA Náhle však tito naivnější občané nevěřícně zírají, že na zbožštěném Západě, kam jsme si zvykli obdivně vzhlížet, se kácejí další sochy. Už neobstojí ani Kryštof Kolumbus či dokonce ani Winston Churchill...

euPortal.cz

Šílenství politické korektnosti a hnutí Black lives matter (BLM, Na černých životech záleží) vede k tomu, že si běloši poklekají před černochyPred bitkou pri Lepante v roku 1571 boli islamské sily pripravené ovládnuť svet a zabíjali bezpočet európskych kresťanov. Tisíce žien bolo odvlečených ako sexuálne otrokyne. Moslimské sily ničili a vypaľovali kostoly...

Eurabia.cz

Německý ministr vnitra Seehofer sedl ilegálům a převaděčům na lep„Pesticid proti bezuzdné imigraci“: Rozruch v Rakousku

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Koněvobijci a churchillobijci vyvolávají dojem fašistů. Na které straně stály za okupace a protektorátu rodiny pana Hřiba, Koláře a Novotného?Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedáme

eOdborar.cz

Byl zprovozněn nový most mezi Ruskem a ČínouTakže když potřebují zničit Trumpa, tak kvůli tomu zničí i USA?

ParlamentniListy.cz

USA: ,,Jste bílí, jste vini. Opakujte si to.” Pokyny pro pracovníky ze školeníProfesor Krejčí: Sledovací programy. Abyste nezpochybňovali názory z ČT. Izolace USA kvůli viru. Pravá podstata Ameriky
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění