Zdravotnictví je pokusným balónkem rudého samoděržaví

Autor: Dušan Šrámek | Publikováno: 9.2.2006 | Rubrika: Politika

Případná povolební spolupráce ČSSD a KSČM by určitě neznamenala návrat před listopad 1989. Nicméně, jak ukazuje i současná situace, v řadě oblastí života by nastala snaha o zvrácení vývoje alespoň v těch odvětvích, která se bohužel nestačila transformovat natolik, aby nejrůznějším etatizačním nápadům byla učiněna přítrž.

Takovou socializační laboratoří se dnes stalo zdravotnictví.

ODS se dnes může naštvaně sama fackovat za to, že nestačila zreformovat socialistické zdravotnictví v době svých vlád - toho dnes bezezbytku zneužili socialisté v čele s Rathem a Paroubkem, s komunistickými větry v zádech. Novému ministru zdravotnictví se dokonale podařilo spojit vlastní vůdcovský princip s politickými ambicemi Lidového domu. Cesta k ovládnutí dvousetmiliardového budgetu, který péče o naše zdraví ročně spolyká, je tak otevřena. Sám proces má několik etap.

Ta první se již rudorůžové koalici podařila. Ovládnutí VZP nejprve uvalením nucené správy, poté odvoláním nepohodlné ředitelky a jmenováním ředitele povolnějšího. Druhá fáze právě probíhá. Na jejím konci by mělo být v podstatě zestátnění oborových zdravotních pojišťoven, a tím zničení jakékoli konkurence na trhu se zdravotním pojištěním. Správní a dozorčí rady tak již nadále nebudou obsazovány odbornou veřejností či zástupci pacientů, ale politiky a státními úředníky. Nově připravované zákonné úpravy navíc ze zdravotních pojišťoven nadělají pouhé přerozdělovače a distributory peněz zdravotnickým zařízením, přičemž poslední slovo bude mít nakonec ministerstvo zdravotnictví.

Třetí fáze, která se právě odehrává v Poslanecké sněmovně, má za cíl ovládnout nemocnice, ostatní zdravotní zařízení včetně soukromých ordinací a lékáren. Zákon o neziskových zdravotnických zařízeních s vyděračským seznamem nemocnic, které se musí přizpůsobit této formě právního postavení, a nebo budou určeny k likvidaci, zglajchšaltuje všechny nemocnice do jedné lajny, stejně tak jako v případě zdravotních pojišťoven zmizí z trhu konkurence. S těmi, v nichž bude neposlušný management, si to již vyřídí „Rathův žebříček kvality“, který na základě několika technicistních údajů míchá jablka s hruškami. Nemocnice a jejich vedoucí management se tak stanou rukojmími v rukou jediného člověka.

Jako rukojmí se ovšem mohou cítit i soukromí lékaři, protože přes převodovou páku postátněných pojišťoven o nich a jejich perspektivě bude rovněž rozhodovat ministerstvo, tedy Rath. Ostatně na lékárníky pěst dělnické třídy dopadla již nyní. Podaří-li se levici zvítězit i v červnových volbách, může nás zavádění podobných bolševických metod čekat i jinde, i když nemusí jít rovnou o Vítězný únor.

6519 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Odporné výsledky zvrácené genderové ideologie...Pašování migrantů neustává

Eurabia.cz

Slavná Anglie. Nejsou důkazy, ale Čech je vinný jen kvůli tomu, že je bělochem ...Švýcarská anketa: Důvěřuješ Astře Zeneca? Ano 6%

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Drsný žert. Covid zabil nacistu. Jenže je to jinak Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění