"Doufám, že rána do zubů v těchto volbách bude už poslední a konečně se mnohým v ODS rozsvítí", říká v rozhovoru pro ePortál.cz člen oblastní rady ODS Brno-město Vladan Krásný

Autor: Josef Provazník | Publikováno: 26.9.2013 | Rubrika: Rozhovor
Ekonomie

Události posledních týdnů ukazují, že ODS nejspíš stojí na křižovatce. Z doposud ne zcela zřejmých důvodů padla vláda Petra Nečase padla. Někteří členové strany byli vzati do vazby. Následkem toho klesly volební preference ODS na minimum....

Já mám pocit, že na "křižovatce" už stojíme pár let a slyším to pořád dokola ze všech stran. Trochu jsem už na ten výraz alergický. Já bych si dovolil parafrázi k vaší křižovatce, a to, že jsme z té křižovatky už dávno udělali "kruhový objezd" a jezdíme pořád dokola a pořád se dohadujeme, který výjezdem se dát. Sem tam vyměníme řidiče, do řízení "kecá" každý, už z té jízdy pořád dokola kdekoho bolí hlava, tak píchne zezadu řidiče propisovačkou do zad..... a pořád se nedokážeme rozhodnout, který ten výjezd z kruhového objezdu je ten správný. No, a když takto jezdíte pořád dokola, tak je logické, že sem tam do vás někdo narazí, nabourá vám zadek, nebo vy narazíte do někoho před sebou. Ostatní řidiči si ťukají na čelo.....no vždyť to zkuste, jezdit po kruhovém objezdu pořád dokola. :-) Ale teď vážně. Nejsme na tom dobře a kdo to nevidí, je slepý. A můžeme si za to jen my sami....

 

Občas z ODS zaznívají hlasy, že za ne příliš dobrou situaci mohou i vnější faktory, které strana nemůže tak úplně ovlivnit...

Víte, já se vždycky směji argumentům, že za to může támhle Kalousek, támhle Ištván, támhle Klaus, támhle ČSSD a já nevím, kdo ještě. To si jen lžeme do kapsy. Oni za to nemůžou. Oni využívají jen našich vlastních chyb a slabostí. Nemáme je mít. Pokud bychom nedělali chyby (a že jsme jich naflákali), nebyli slabí tvrdě prosazovat náš program, nezaklínali se pořád "zachováním koalice", možná bychom dnes byli jinde. Ale na "možná" se nehraje. Na druhé straně, ne vše je opravdu naší chybou. Vezmete li si ty největší "průšvihy" poslední vlády, ať to byly sKarty, registr vozidel a další, vždy to šlo z ministerstev, kde nebyl ministr z ODS. Ale protože premiér vlády z ODS byl, tak jsme odnesli všechno. Byť ne vždy spravedlivě. Druhou zásadní slabinou ODS vždy bylo a stále je, že neumí naprosto "prodat", co se jí podařilo. O tom, co se podařilo skoro nikdo neví. Ale to je opět jen naše chyba. Prostě se musíme naučit pracovat i v prostředí, kdy nám média nakloněná nejsou. A taky by bylo záhodno, abychom se všichni začali chovat normálně. Žádný politik, nebo člen nějaké politické strany, není žádný "nadčlověk". Já když vidím nějakého našeho významnějšího člena ODS, který někam přijede ve svém voze a na něm má typickou "kmotrovskou" espézetku ze samých stejných čísel, tak mu vždycky řeknu: "Vidíš pitomče, kvůli takovým, jako jsi ty, co dávají lidem najevo, že jsou někdo víc, prohráváme volby". Toto vážně nechápu, proč někdo potřebuje dávat najevo svoji nadřazenost a nabubřelost. Ve skutečnosti je to zamindrákovaný hlupák.

 

Když se ještě vrátím k pádu vlády. Máte na to nějakou svoji teorii? Já tomu dodnes tak úplně nerozumím a určitě nejsem sám.

To, jak padla tato vláda, snad nemá smysl komentovat. Už jsem slyšel tolik "scénářů", tolik "zaručených" informací, tolik "teorii", že aby se v tom "kůň" vyznal. A když pominu vše, co se odehrálo na půdě vlády a sněmovny, jednu věc nikdy nepochopím. Že tady někdo v "přímém" přenosu zlikviduje jednu z profesionálních tajných služeb. Pokud by vše, co proběhlo v médiích, měla být pravda, tak bych pochopil, kdyby přišli dva nenápadní pánové v civilu a naznačili panu generálovi, že si od zítřka bere "zdravotní" dovolenou. Nebo mu položili na stůl pistoli s jedním nábojem. Ale to co se stalo je pro mě nepochopitelné. Co je to za tajnou službu, která neví, že je půl roku někým sledována? Možná se bude na mě někdo, za to co teď říkám, zlobit. Ale bezpečnost všech občanů tohoto státu stojí na tajných službách. Tak jak bezpečnost jakéhokoliv státu. A jestli takto pracuje tajná služba tohoto státu, jestli je možné, abychom ji takto zesměšnili před celým světem, tak to mám velmi vážnou obavu o to, co přijde příště. To se třeba jednou probudíme a budeme mít nějakého "Usámu" uprostřed Václaváku. Nebo je všechno jinak, bylo to vážně někým dobře zorganizováno a pak je to stejně vážné.

 

Ať už skutečným důvodem pádu vlády cokoliv, tak preference ODS jsou na historickém minimu...A to ani není nutné do puntíku věřit předvolebním průzkumům...

Máte pravdu, preference klesly na historické minimum. Podle mne jsou před námi dvě cesty. První je jít po volbách do opozice, ať už budeme mít výsledek jakýkoliv. Evidentně ji potřebujeme jak sůl. Díky tomu se od nás odvrátí i ten zbytek různých lobbistů, "vyčůránku", prospěchářů, kariéristů a dalších podivných individui. Ono jich tedy už dost přeskákalo, ale bude chvíli trvat, než se to projeví a současně se zacelí se rány, které nám způsobili. Stranu to očistí a pokud se začne chovat slušně, má šanci se vrátit na výsluní. Druhá cesta je ta, kterou prodělala třeba Unie Svobody. Tak dlouho vyměňovali předsedy, měnili program, měnili strategii, až se "dovyměňovali" do absolutní nuly. Já věřím, že ODS má na to, jít první cestou. V ODS je opravdu, i když to málokdo chce slyšet, hodně slušných, poctivých a pracovitých lidí. Starostů, zastupitelů, členů. Jen je k tomu už musí někdo pustit. A tady přichází přesně ta záležitost, která ovšem není příznačná pouze pro ODS, ale jak vidíte v poslední době i u všech ostatních politických stran. Že o kandidátech většinou nerozhodují jejich myšlenky, vize, práce a výsledky, ale velikost jejich místních sdružení a organizací. A tak se ve všech stranách různě přečísluje, probíhají "velrybářské" praktiky a podobně. To je prostě špatně.

 

Václav Klaus odmítl vyslyšet volání některých vašich kolegů, aby se vrátil v roli spasitele zpět do své rodné strany. Na to konto někteří z nich začali stranu chvatně opouštět s cílem vytvořit uskupení kolem exprezidenta...Věřil jste vůbec vy osobně, že se bývalý předseda ODS vrátí takto aktivně do politiky?

Já nevím. Já do myšlenek Václava Klause nevidím. Na druhé straně mě mrzí, že svůj "nenávrat" neoznámil ještě tak o 14 dní později. Mohli k tomu "Bobo" projektu přeskákat další naše "hvězdy", které nám opravdu nepřináší plusové body. Víte, já nikomu nezazlívám, že chce jít s Václavem Klausem. Jen u 95% těch lidí velmi vážně pochybuji o tom, že jim jde o nějaký program a pravicovost. Myslím, že jejich motivace a zájmy jsou zcela jiné. Takový Boris Šťastný, se svou neustálou snahou mluvit lidem do života a určovat, co pro ně je správné, nebo není, mě opravdu nikdy nepřesvědčí, že je zanícený zastánce pravicových hodnot a svobody. A jak by asi programově fungoval takový, údajně opravdově programově pravicový slepenec? S paní Bobošíkovou, která kandiduje kdykoli, s kýmkoliv, kamkoliv, za kohokoliv? S levičáky z bývalé Strany za životní jistoty v čele s bývalou členkou a předsedkyní ženské sekce ČSSD Volfovou? To snad nemůže nikdo myslet vážně. Myslím si, že u této představy se musí každý přemýšlející politolog "řezat" smíchy. A mám pocit, že to rychle pochopil i Václav Klaus. I když vlastně nevím. Po tom, co s paní Bobošíkovou vylezl na pódium :-)

 

Ač jinak patřím mezi příznivce politiky Václava Klause, tak si myslím, že by se podruhé neměl vracet do stejné řeky a proto jeho rozhodnutí vítám. Svoje si odpracoval, byl dlouholetým premiérem země, úspěšně obhájil prezidentský úřad. Jeho myšlenky jsou stále inspirativní, ale česká pravice by se neměla spoléhat jen na své otce zakladatele, jen na jednoho jediného člověka. Pokud tomu tak je, není to pro pravicového voliče nic moc pozitivního. Nemyslíte?

Myslím a souhlasím s vámi. Václav Klaus je jistě myšlenkový trust, kterého je škoda nevyužít. Můžete s ním hluboce nesouhlasit, můžete s ním souhlasit. Ale nikdy vás jeho myšlenky a články nenechají chladně klidným. Ano, pan Klaus se mohl stát jakýmsi hegemonem pravice. Ostatně tomu nahrávalo i zvolení Miloše Zemana na funkci prezidenta. Zeman protipól nutně potřebuje. Otázkou je, že podle mne ta chvíle už pominula. A Václav Klaus tomu sám přispěl svoji ne úplně šťastnou amnestii. A jak aktuálně vidíte, jsou tu jiní, kteří toho využili a dnes se do této role "hegemona" pravice snaží stavět sami. Fajn, já jim to přeji....až na to, že na to nemají. A rozsah tohoto rozhovoru opravdu neumožňuje, abych podrobně vysvětloval proč. V každém případě, Václav Klaus toho ještě může mnohé říci a jistě řekne. Ale podle mne by už neměl vstupovat aktivně do politiky a měl by si zachovat možnost "glosovat" z venku a s nadhledem.

 

Velmi aktivní stran návratu VK do vysoké politiky byla především předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková. Před 4 lety byla jednou z adeptek na šéfování v SPOZ, kandidovala za komunisty na prezidentský úřad. Nyní vystupuje jako velká kritička EU s akcentem na národovectví. Dovedete si představit spolupráci ODS s podobnými subjekty a politiky jako je např. paní Bobošíková?

Nedovedu. Svůj názor na paní Bobošíkovou a její politické ambice jsem vám už řekl. Nebo opravdu chce někdo věřit, že ta paní není bohapustá populistka, které je ochotná spolupracovat s kýmkoliv na politickém spektru od ultra levice až po ultra pravici, jen aby už konečně "byla u toho"?

 

Jaká témata by podle Vás vůbec měla ODS v nadcházejících volbách nejvíce akcentovat? Zatím se mi zdá, že se především omlouvá za své skutečné či jen domnělé kmotry. V rámci očisty strany dostává nyní hodně prostoru bývalý rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala. Tedy člověk, který rozhodně nepatří ke známým tvářím strany. Nepřistupujte tak ale na hru médií a vašich kritiků, kteří označují téměř všechny „staré“ straníky ODS za kmotry a korupčníky?

Tak částečně asi přistupujeme. Na druhé straně, že se konečně alespoň částečně provětraly kandidátky a že někteří tzv. "celoživotní" poslanci už konečně pochopili, že je čas odejít, je jenom dobře. A ti co nepochopili, tak teď pod záminkou "ztráty programových priorit" přeskakuji jinam, aby se do PS zase dostali. Tak jim přeji šťastnou cestu. Bohužel, pokud se mne ptáte, jaká témata by měla ODS akcentovat, po pravdě říkám, že nevím. Ne proto, že bych to doopravdy nevěděl, jen nevím, jak slibovat lidem něco, co už jsme jim mnohokrát slíbili a nikdy pořádně nesplnili. A přitom to byly tak jednoduchá a krásná témata. Třeba "daňové přiznání na jednu stranu". Tolik jsme o tom namluvili, tolik naslibovali a výsledek? A tak bych mohl pokračovat ještě dlouho.

 

Asi před rokem a půl jsem psal o tom, že ODS zcela zbytečně cílí na příliš široké publikum. Místo, aby se věnovala „svým“ voličům, rozhodla se patrně zalovit i v hájemství levicových stran. Docela mě to jako jejího tehdejšího voliče naštvalo a doteď mi tento krok není jasný...

Ano, to je druhý problém, který ODS má. A já mám pocit, že to stále má problém pochopit. Snaha dělat program, který se zalíbí všem, je kardinální blbost. Pravice má statistický kolem 45 % voličů. Z toho si ODS v minulosti ukrajovala kolem 25 - 30 %. Pak někdo dostal "výborný" nápad, že je to málo a že budeme dělat politiku pro všechny. Výsledek je, že ti co nás nikdy nevolili, tak nás stejně nikdy volit nebudou, i kdybychom jim teď každému poslali jedno pečené kuře až domů, a ti co nás volili, tak jsme je tou politikou "pro všechny" tak naštvali, že už nás volit taky nebudou. To jsme si pomohli. :-) ODS nemusí žádná témata hledat. Stačí, když se bude držet "Poděbradských artikulů". Soukromí je nedotknutelné, co nejlevnější stát, nezadlužená budoucnost a solidarita zodpovědných. Co ještě chceme vymýšlet? Není potřeba. To úplně stačí. Dnes ale ještě musíme ty voliče přesvědčit, že tentokrát své sliby opravdu splníme.

 

Asi bych mohl nějaký z příkladů, kdy se ODS vydala vyloženě na zcestí uvést sám, ale nechám to trochu škodolibě na Vás...

Mám bohužel jeden příklad, jak jsme chvilkami "krásně" pravicově "rozbředlí". Nedávno vyšla ODS se svými programovými tezemi. A jeden z bodů je odpuštění daně z převodu nemovitosti lidem do 30 let. Omlouvám se, ale kdo takovou blbost zase vymyslel? Copak to je konzervativní a pravicové? Dělit lidi na sociální skupiny a někomu něco odpustit, jinému neodpustit? Tak buď budeme prosazovat zrušení celé této daně plošně, nebo vůbec. Co je to za pitomost, že když mi bude 30 let a den, tak už daň zaplatit musím, když budu mít den před třicátými narozeninami, tak nemusím. To musel vymyslet někdo opravdu hodně přemýšlivý :-). Dovedu si představit, že Jaroslav Kubera to okomentuje ještě daleko peprněji než já. Prostě tato snaha, zalíbit se různým sociálním skupinám je ve skutečnosti cesta do pekla.

 

Pokud se ještě můžeme vrátit ke zmíněnému profesoru Fialovi...

Ano, velmi rád. Profesor Fiala nedávno vydal stať s názvem "Politika jak má být", obsahující 17 principů moderní pravice. A to je přesně ono. Tyto ideje je potřeba vrátit plně do ODS. Většinu v parlamentu nám to nedá, to v naší velmi rovnostářské zemi je nemožné. Ale 30% voličů nám to vrátit může. Kéž bychom takových Petru Fialů měli co nejvíce. A navíc, podle mě je velký "frajer", že se postavil do čela jihomoravské kandidátky. On je taková osobnost, že naprosto nemá zapotřebí vůbec "lézt" do politiky a navíc ještě kandidovat za stranu, která má dnes poškozenou značku. Nebo si mohl případně vybrat stranu, která má mnohem jednoznačnější výhled na úspěch. To, že si vybral ODS ukazuje, že to s námi ještě snad není tak špatné a zároveň to, že je to konzistentní člověk, který současně věří tomu, že lze postupem času zase dosáhnout úspěchu a tu poškozenou značku vyspravit a naleštit. A tím i současně napravit vnímání celého pojmu "pravice" v naší zemi, jehož ODS byla vždy nejpodstatnější součástí.

 

Možná by stálo za to zastavit se na chvíli u našich milých médií. Ač v tomto rozhovoru vystupuji jako zástupce médií, tak vůči většině médií v ČR musím chtě nechtě pociťovat odpor. A je celkem jedno, jestli tady mluvíme o veřejnoprávní ČT či Nově. O médiích jsem se v posledních měsících bavil v rozhovorech s pány Semínem, Knížákem, Hasenkopfem, Haase a dalšími, ale příliš pěkných slůvek na toto téma nepadlo...

Ať se to komu líbí, či nelíbí, tento stát a politiku jednoznačně média ovlivňují. A zásadně. Bohužel, tak jak v každé profesi, jsou novináři profesionálové a jsou novináři.....jak to nazvat kulantně....ignoranti s nulovým rozhledem. Já už se ve svém politickém životě setkal s oběma skupinami. Těch profesionálů si velmi vážím, byť s nimi třeba nesouhlasím. Nicméně, stále je dost takových, kteří ještě dokážou překvapit, jaký výtvor jsou schopni stvořit. Lež, polopravda, nesmysl, neověřená zpráva. A přitom jedním ze základních požadavku práce novináře je, že si vše musí ověřit ze dvou nezávislých zdrojů. A tak se vám pak stane, že ležíte doma u televize, popíjíte v klidu kávu a najednou si na obrazovce přečtete, že jste už den ve vazbě. A teprve po dalších dvou hodinách vám zavolá novinář z ČTK, který tento naprostý blábol vyslal do celého světa a od něj to převzala všechna česká média a zeptá se vás, jestli je to pravda. To pak nevíte, jestli se smát, brečet, nebo mu jet rovnou dát pár facek. Protože tu škodu, kterou vám způsobil, už nikdo nikdy nenapraví. A teď si představte, že to je ČTK. Jedna z nejvyšších autorit v mediálním světě. A takto pracuje. Jak to pak má vypadat v jiných, ne tak významných médiích?

 

Pojďme ke „spřátelené“ Topce. Překvapilo mě, když nedávno lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg doznal, že jeho strana není pravicová. Znamená tohle, možná jen uřeknutí, něco pro politickou mapu České republiky, potažmo pravicového voliče?

Ke spřátelené Topce? Jak jste na toto větné souvětí přišel? :-)... Já nevím, jestli se pan Schwarzenberg uřeknul, nebo jak to myslel. Pravice je pojem, který v sobě obsahuje další pravicové proudy a ideologie. Jeden se zásadních proudů je konzervatismus. Pokud tedy pan Schwarzenberg tvrdí, že Topka není pravicová, ale je konzervativní, tak mi z toho logicky vyplývá, že je tedy levicově-konzervativní. Zajímavé zjištění :-)

 

Ano, pan Schwarzenberg zmínil, že TOP 09 je konzervativní stranou. Osobně nevím, z čeho by tak měl volič usuzovat? Nenapadá mě žádný z konzervativních kroků, kterých by se vrcholní politici strany dopustili. S trochou jízlivost bych snad zmínil jen okázalou podporu Prague Pride od pražského primátora a člena strany Hudečka...

Na část jsem už odpověděl po vaší předchozí otázce. A vaše jízlivost je velmi milá. Ale jestli si myslíte, že mě tím donutíte, abych vám řekl svůj názor na podporu, či nepodporu Prague Pride, tak nedonutíte :-). A pana Hudečka vůbec nehodlám komentovat.....

 

Jako sympatizant Svobodných (SSO) se Vás nemohu „nezávisle a objektivně“ nezeptat ani na tuto mladou politickou stranu. Neobáváte se, že ODS kromě „konzervativní“ TOP 09 tentokrát ubere nějaké to procenta právě SSO? A pokud se tak opravdu stane, co je toho příčinou? Napadá mě mj., že hlavní chybou byla snaha získat si např. podporou populistické přímé volby prezidenta voliče, kteří ve skutečnosti nejsou pravicového smýšlení. A těch příkladů by se asi našlo více.

Jako sympatizantovi Svobodných vám na vaši "nezávislou a objektivní" otázku odpovím, že trochu ano. Ke Svobodným se opravdu obracejí někteří naší voliči. Minimálně o tom mluví. Na druhé straně, když vidím některé lidi, co u Svobodných byli a odešli, když poslouchám vyprávění o jejich vnitrostranické "klikací demokracii" (to už měli ve Věcech veřejných a jaký byl výsledek), když si řádně prostuduji a zamyslím se nad jejich některými "nápady", vím, že bych je nikdy nevolil. A to přesto, že se s nimi v řadě bodů shodnu. Navíc, jejich vymezování vůči EÚ je hrozně primitivní. Já jsem eurorealista, až euroskeptik. Ale jestli mají Svobodní pocit, že zítra zavelí k odchodu z EÚ, pozítří v ní nebudeme a popozítří nebude existovat celá EÚ, tak jsou buď naivní, nebo nepřemýšlejí o krok dál. Rychlý rozpad EÚ, byť to zní velmi hrozivě, zákonitě povede k ohromným sociálním a národnostním třenicím. A válkám. Což si málokdo uvědomuje. Podle mne je jedinou cestou zachování EÚ, ale postupné, co možná největší omezení EÚ regulací a jiných EÚ "vymožeností". Přímá volba prezidenta podle mne případný odchod našich voličů ke Svobodným moc neovlivňuje. Daleko víc to ovlivňují naše vlastní chyby. Například nedávná kauza s odkazem "Volím pravici". To se někomu od nás obzvlášť povedlo, že se vymyslí heslo, rozjede kampaň a teprve pak se následně zjistí, že tuto webovou adresu mají zaregistrovanou Svobodní. To je na hodinovou výpověď!

 

Čas kvapí. Jistě jste několik týdnů před volbami v plné permanenci. A tak si dovolím položit závěrečnou otázku našeho rozhovoru. S jakým výsledkem by podle Vašeho názoru měla být ODS po volbách spokojená?

Na moje vytížení podzimní volby nemají vliv. Do PS nekandiduji. A výsledek si nedovoluji odhadovat. Většinou se mi vždy podařilo dopředu celkem přesně odhadnout jaké výsledky budou. Letos opravdu ne. Ve hře je tolik proměnných, že by s tím i Einstein měl problém. :-)...To, že dostaneme pořádně "na pusu" se asi dá očekávat, i když bych si logicky přál, aby ta rána byla co nejmenší. Co však chci je, aby ta rána "do zubu" byla konečně poslední a že se po ní konečně v ODS mnohým rozsvítí. A že nás nepošle do kolen, ale probere natolik, že se ODS postupně vrátí důvěra voličů a budeme opět hrát důstojnou, ne-li hlavní roli na pravici. To bych si opravdu moc přál. Ale bude to bolet, bude to stát hodně sil a bude potřeba hodně vůle, spoustu práce a víry. Ale víru ztrácí, kdo se bojí! Proto je potřeba se nebát, nekrást, tvrdě pracovat a věřit.

Čtěte také: 

„Máme špatné politiky, ještě mnohem horší média, ale úplne nějhorší je úroveň informovanosti veřejnosti“, říká v rozhovoru pro ePortál bývalý poradce Václava Klause i Mirka Topolánka Tomáš Haas.

 

"Přes všechny problémy je ODS jedinou relevantní politickou silou, která zastupuje skutečné pravičáky.", říká místopředseda novoborského místního sdružení ODS Jaroslav Janouch

 

Vládo, je ti milejší srdíčko levicového závistivce než hlas odpovědného konzervativního voliče?

 

Klíčová slova: pravice  | ODS
40009 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s RusyPRIMA ukázala fotografií muže, který měl zemřít na koronavirus. Muž přitom žije a je plně zdráv!Jak ze sebe udělat totálního idiota. Kandidát na prezidenta Petr Pavel se neskutečně ztrapnilÚplná novinka, tohle by měl přečíst každý Čech! Základy islámu a jejich výklad

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůPro Albrightovou bylo půl milionu mrtvých dětí přijatelnou cenou. A Havel podněcoval války USA proti nevinným, říká bývalý diplomat

Eurabia.cz

Imigrantští sirotci ve vlaku okradli a znásilnili 50-letou dámuJourová: Jsem velmi frustrovaná z toho, co se děje v Polsku

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Hejma: Zeman ochráněn před BIS. Za p*tomce. Fiala? Žlutá kartaTajená data. 1 % úmrtí po vakcínách hlášeno. Český matematik cítí zmar
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění