Übermensch? Ne, „jen“ über-analytik, říkají o Alanu Greenspanovi

Autor: Lukáš Kovanda | Publikováno: 3.2.2006 | Rubrika: Ekonomika
Greenspan

Po více než osmnácti letech se světové trhy loučí – těžce, jak bývá jejich zvykem – s Alanem Greenspanem v roli strážce amerického dolaru a tedy i inflace a potažmo celé ekonomiky. Dnes čerstvě plnoletá mládež ještě nebyla ani na světě, když Greenspan usedl v roce 1987 do křesla šéfa Fedu, americké centrální banky. Poté, co jej v červnu toho roku prezident Ronald Reagan do funkce jmenoval, dluhopisové trhy zareagovaly nejstrmějším poklesem za pět let. Greenspan byl nahlížen jako nevýrazný muž politického konsensu, který nebude mít tolik odvahy zatočit s inflací jako jeho předchůdce Paul Volcker. Dnes burzy s podobnou nedůvěrou hledí na Bena Bernankeho, který od prvního února přejímá Greenspanovu štafetu.

Pouze někteří míní, že šéf Fedu je de facto nejmocnější osobou na planetě, všichni se ale shodují, že Greenspan byl nejmocnějším bankéřem světa. „Greenspan je něco jako ekonomický guru, něco jako über-analytik, umí vnímat hospodářské ruchy a šumy podobně jako pes vysokofrekvenční píšťalku,“ píše americký tisk. Nástupce to nebude mít jednoduché.

Greenspanovo mládí se skládalo z nadšení pro saxofon, ekonomii a filozofii objektivismu. Po večerech vyhrával po mannhattsankých špeluňkách, aby druhý den diskutoval s objektivistickou filozofkou Ayn Randovou, již v mnohém obdivoval. Pokračovatelé Randové – například myslitel Leonard Peikoff – mu však později vyčtou, že na postu šéfa Fedu sjel z objektivistických kolejí a proměnil se v renegáta tohoto filozofického směru. Někteří jiní objektivisté však nesouhlasí: Greenspan prý ve vrcholné funkci jednal tak, aby postupně vytvořil vysoký veřejný dluh, který rozloží celý Federální rezervní systém. Ten systém, jenž podle objektivistů přespříliš šňeruje volný trh a zabraňuje návratu ke zlatému standardu. Realističtější je ovšem ten pohled, že se Greenspan v praktické funkci snesl z nadoblačných výšin ryzí teorie a stal se praktickým eklektikem: svá konkrétní rozhodnutí odůvodňoval jednou na základě Friedmanova monetarismu, podruhé sklouzl ke keynesiánství, aby potřetí využil neoklasické nauky.

Poté, co vyhrávání po newyorských barech pověsil definitivně na hřebík, stal se Greenspan v roce 1954 prezidentem konzultantské firmy Townsend-Greenspan & Co., kterážto funkce se o něco později stala vstupenkou do Bílého domu. Prezidentem firmy byl až do svého nástupu do čela Fedu, ovšem s výjimkou let 1974 až 1977, kdy šéfoval hospodářským poradcům prezidenta USA Geralda Forda.

Škarohlídové však poznamenávají, že do služeb americkému prezidentovi uvedly Greenspana i jiné, než čisté odborné schopnosti, a rádi přitom uvádějí „Maestrův“ výrok z roku 1973: „Kapitálové trhy jsou právě nyní v nebývale výtečné kondici.“ Dva dny předtím přitom klíčové indexy vystoupaly na svá maxima, aby v následujících dvou letech sestoupily o padesát procent ruku v ruce z nejhorší ekonomickou recesí od Velké deprese třicátých let.

V říjnu 1987 uvítaly burzy Greenspana ve funkci nekompromisně: Černým pondělím. Více nepříznivých efektů tehdy způsobilo největší propad indexu Dow Jones od roku 1914. Na nováčka však Greenspan reagoval obratně. „Fed je připraven zajistit trhům veškerou potřebnou likviditu,“ uklidnil v kritickém období burziány po celém světě.

Opačný efekt měla Greenspanova věta vyřčená o devět let později. „Obchodníci jsou iracionálně nadšení a eskalují ceny akcií k neopodstatněným hodnotám,“ zchladil v prosinci roku 1996 přehnaně optimistické trhy a například japonské akcie téměř vzápětí oslabily o 3,2 procenta. Ani toto varování však neodvrátilo postupné přifukování technologické bubliny, jež nakonec bolavě splaskla v březnu roku 2000. Greenspanovi kritici soudí, že i on má na tomto nepříznivém vývoji svůj nesmazatelný otisk.

Přesto všechno nelze Greesnpanovu éru v čele Fedu hodnotit v souhrnu jinak než pozitivně. Po většinu jeho funkčního období se americké ekonomice dařilo kočírovat inflaci a zachovávat více než uspokojivý růst. Greenspanův eklekticismus, jakkoliv povzbuzený reaganomikou osmdesátých let, slavil úspěch. Navzdory tomu čekají Eccless Building, washingtonské sídlo Fedu, po jeho odchodu zásadní změny. Nástupce Bernanke bude velmi pravděpodobně daleko více sdílnější k médiím a k veřejnosti, banka také nejspíše začne praktikovat metodu inflačního cílení a nový šéf Fedu, jak se sám vyjádřil, již nesáhne ke komentování jiných otázek než těch, jež se týkají monetární politiky.

Světové trhy nemají změny a nejistotu rády, byly by nejraději, zůstal-li by už jednou „zaučený“ šéf Fedu ve své funkci až do skonání věků. Také proto se od Bernankeho, jinak jednoho z nejrespektovanějších světových ekonomů dneška, nedají v obecné rovině očekávat žádné razantní odklony od „Greenspanovy linie“. Alespoň ne hned.

Autor je analytik finančních trhů.

Vyšlo v MF Dnes dne 1. 2. 2006.

Titulek redakce.

7063 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Ukazuje se, že fanatická feministická genderistická neomarxistická ideologie škodí samotným ženám. Muži se v důsledku kampaně #MeToo proti sexuálnímu obtěžování stále více zdráhají spolupracovat se ženamiPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Prezidentský kandidát Jiří Hynek vypráví, co s námi dnes dělají Američané kvůli armádnímu kšeftu na vrtulníkyMístopředseda ČSSD Veselý o Zemanově milosti pro Babiše: Tak proto před ním vždycky změkne jak máslo...
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění