Paraziti sociálního státu, vyznavači kultů, rebelové proti vládě, radikální ochránci životního prostředí, outsideři...

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 17.8.2013 | Rubrika: Zamyšlení
Odpad

Levice a pravice patří mezi nejzákladnější pojmy v souvislosti s politikou, přesto že neexistuje jejich jednoznačný výklad a můžeme se setkat s různými interpretacemi.

Původ těchto pojmů sahá do 18. století, kdy na pravé straně francouzského národního shromáždění seděli zastánci monarchie a na levé straně příznivci nového řádu hlásající heslo Volnost, rovnost, bratrství.

Kdosi se jednou nechal slyšet, že "kdybychom si hned na začátku vyjasnili tyto pojmy, ušetřili bychom si mnoho zbytečných diskusí."

V dnešní době je politická strana organizovaná skupina lidí, kteří chtějí zvýšit své šance k získání politické moci, vlivu a kontroly státu. Za tímto účelem se vymezují jednotou sdílených názorů, nominují své kandidáty a předkládají volební programy, zaměřené na širší populaci.

Prvním a jediným zájmem strany musí být její přežití (znovuzvolení). Nepřežijeli, nemůže svým členům zaručovat očekávané výhody: rozkládá se, re-startuje, transmutuje, anebo i (bohužel zřídka) zcela zaniká. Tomuto cíli musí strana podřídit všechny své deklarované i nedeklarované zájmy.

Bezprecedentní rozvoj společnosti a lidských zájmů tak staví moderní politické strany před trvalé dilema. Strany se musí jasně vymezovat a diferencovat , aby zůstaly čitelné. Společenské a psychologické problémy moderní společnosti přisuzujeme faktu, že tato společnost vyžaduje od lidí, aby žili v podmínkách radikálně odlišných od těch, ve kterých se lidstvo vyvíjelo.Ukazuje se , že k nenormálním podmínkám přítomným v moderní industriální společnosti patří zejména izolace člověka , vzrůstající rychlost společenských změn a rozpad malých přírodních komunit, jako je rodina.

Podle evropského statistického úřadu Eurostat má Česká republika nejvyšší rozvodovost v EU – rozpadá se tu 48 % manželství. Rodinná politika je nesmírně důležitá ve všech členských zemích EU. Hlavními trendy v rodinné politice však je odsouvání uzavření manželství a vyšší rozvodovost než v minulosti. Hektická a uspěchaná doba mění životní styl mladých lidí.

Významným důvodem je skutečnost, že manželství již není pro všechny lidi jednoznačnou prioritou a smyslem života jako v minulých letech. Na rozvedené občany se nedívá „skrz prsty“ jako v minulosti. Proto se řada manželství rozpadne již při prvních problémech.

Společenské a psychologické problémy moderní společnosti přisuzujeme faktu, že tato společnost vyžaduje od lidí, aby žili v podmínkách radikálně odlišných od těch, ve kterých se lidstvo vyvíjelo.

Existuje postupný nárůst počtu lidí, kteří se nemohou nebo nechtějí přizpůsobit požadavkům společnosti: paraziti sociálního státu, vyznavači kultů, rebelové proti vládě, radikální ochránci životního prostředí, outsideři a odpůrci všeho druhu.

Průmyslová revoluce radikálně změnila životní prostředí a způsob lidského života. Soudobá společnost je tak či onak společností konzumní. A není to jen společnost materiálních zákonů, ale i složitých kulturních a psychologických vztahů. Existence všech vyspělých a rozvojových zemí je podřízena logice spotřeby.

Jakmile je technická inovace jednou zavedena, lidé se na ní obvykle stávají závislými, dokud není nahrazena jinou, ještě dokonalejší inovací. Na novém článku technologie se lidé nestávají závislí pouze jako jedinci, ale dokonce se na něm stává závislý celý systém.

Středem pozornosti se stávají minority. Lidé nemusí souhlasit s hodnotami příslušníků jiné kultury; jestliže ale minority svým životním stylem neohrožují ostatní. Zatímco v Evropě je zvykem vztahovat multikulturalismus zejména k soužití odlišných etnik, v americkém prostředí se dotkl i dalších menšin – nejen etnických, ale třeba i hnutí homosexuálů a lesbiček.

V muslimském světě můžeme vysledovat jasný přechod od reformismu k radikalismu. Islám navíc není pouhým náboženstvím, je to celý způsob života. Určuje každý aspekt života muslimů, má zákony, pravidla i zákazy pro veřejnou i soukromou sféru.

Extremisté odmítají principy demokracie, pluralismu, neuznávají rovnost všech lidí a porušují lidská práva. Jsou schopni zabít odlišně smýšlející a útočit na stát s nenáviděným režimem, to vše za účelem očištění světa a nastolení teokracie. Vyznačují se právě aktivismem, fanatismem a hrozbou či užitím násilí.

Levice většinou upřednostňovala skupinu nad jednotlivcem a snažila se o to, aby si všichni byli rovni nehledě na to, jak moc se o to každý přičiní, nebo jaké k tomu má předpoklady. Demokracie,ale nespočívá jen v organizaci svobodných a spravedlivých voleb , ale v zajištění následné zodpovědnosti, průhlednosti, odvolatelnosti a účasti.

Právě úcta k druhým lidem a jejich svobodě je to, co by mělo definovat současnou společnost. Jedná se o onen slavný výrok »svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Solidarita má být o pomoci těm skutečně chudým, těm, kteří solidaritu potřebují. A ne o přerozdělování napříč celým sociálním spektrem.

Zdá se, že strany již nemohou nabídnout nic jiného než další (stále stejně prázdná) prohlášení, sliby, slogany, billboardy, retušované portréty, klišé a zcela nepotřebné ideologie dávno nefunkčních idejí. Je jasné, že v politice nemůžete vyhovět všem. Politik samozřejmě rozděluje - má své stoupence a své odpůrce.

Socialisté jsou o přerozdělování zdrojů, liberálové a konzervativci o soutěži. Jsou to dva rozdílné hodnotové světy s rozdílným chápáním solidarity. V rámci globalizace postupně a spontánně vzniká jedna globální ekonomika. Zvyšuje se úloha zahraničního obchodu a zahraničních investic, dochází k propojování finančních trhů, koncentraci kapitálu a nadnárodní korporace stále významněji ovlivňují nejen ekonomické dění, ale silně se prosazuje i jejich politický vliv.

Nejvýznamnějším faktorem vyvolávajícím desintegrační tendence je nacionalismus, který dnes nabývá na síle nezřídka v souvislosti s hospodářskou krizí a sociálními otřesy. Významným desintegračním faktorem jsou i různé náboženské konflikty, které bývají často doprovázeny nacionalistickými projevy.

Čtěte také: 

 

Klíčová slova: socialismus  | ekologismus  | extremismus
3300 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Nesmíme nikdy zapomenout na to, že Německo chtělo náš národ vyhubit jako podle nich součást podřadné rasyPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Německo chrání vrahy z SS a Němci nebyli žádné neviňátka, když terorizovali ČechyMuslimská politická strana ve Francii na postupu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsouBonus pro Petra Dvořáka: Šarapatka dorazil s ředitelem po boku a začal řádit. Lipovská mluvila o cirkusu
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění