Martin Kuba povede ODS k novým zítřkům

Autor: Tomáš Haas | Publikováno: 11.8.2013 | Rubrika: Politika
ODS

 

Podle Martina Kuby je situace složitá, ale příčiny a řešení jednoduché. 

 

Viníkem je Topolánek.

 

Programově Topolánek opustil programové cíle ODS.

Vedl vládu vzešlou z volebního výsledku, který znamenal poměr mandátů ve sněmovně 100:100.

Jeho vláda zvyšovala daně, nesnížila schodek rozpočtu, nedělala ryzí pravicovou politiku a Topolánek nedokázal program ODS v koalici dostatečně prosadit.

Personálně nesmírně poškodil ODS, protože hovořil o "kmotrech".

Zavinil těmito řečmi ztrátu důvěry ODS.

 

Pan Kuba před třemi roky na mimořádném kongresu (ano tenkrát se něco takového ještě smělo pořádat) v hotelu Clarion byl odmítnut Petrem Nečasem, novým leadrem ODS jako osoba spjatá s jihočeským kmotrem Pavlem Dlouhým - nebylo to žádné tajemství, hovořil o tom kde kdo a delegáti kongresu dali jasně znát, jaký je jejich názor - podpořili Nečasův odpor k panu Kubovi, panu Dlouhému a jim podobným.

 

Ale cosi se velmi rychle změnilo.

 

Krátce po kongresu ODS prohlásila slovo "kmotr" a jeho užívání za "politický zločin". To není metafora, není to má interpretace, je to přímý citát Petra Nečase. Chvilku se ještě směl používat náhradní termín "Osoby z příšeří, které uplatňují svůj vliv v ODS, aniž nesou politickou odpovědnost", který ovšem nepopisoval aktuální stav, popisoval minulost, se kterou se ODS vyrovnala.

 

Problém ODS byl vyřešen rychle. Nezbavila se těch "osob v příšeří", ale dosadila je do funkcí, ve kterých tu politickou odpovědnost nesly. A to až do takové míry, že se tentýž, před nedávnem nechtěný, Martin Kuba stal prvním místopředsedou ODS a členem Nečasovy vlády.

 

A vláda? Začala s převahou 118:82 mandátů ve sněmovně. Začala tím, že se ODS vzdala odpovědnosti za pro reformy nejdůležitější posty a předala je koaličním spojencům - finance zůstaly TOP09, zdravotnictví a sociální věci rovněž TOP09. Vnitro, ABL a její politická divize, Věci veřejné. Totéž ministerstvo pro místní rozvoj. Totéž doprava. Rezorty nejen důležité pro reformu veřejných financí, ale asi shodou náhod rovněž rezorty, kterými protéká největší část rozpočtu. Některé z těchto rezortů byly předány opravdu podivně. Ministerstvo vnitra, nejdůležitější silový rezort, který kontroluje policii, dostal na starost Radek John, člen strany, která byla pobočkou soukromé bezpečnostní agentury, která podle jejích vlastních materiálů chápe vstup do politiky jako obchodní strategii a své politiky jako svou politickou sekci a která sledovala a odposlouchávala politiky ODS.

 

Je asi štěstí, že Radek John byl tak nekompetentní, jak byl, a tím bylo zabráněno ještě větším škodám.

 

Všech těchto rezortů se ODS zbavila ne proto, že by byla koaličními stranami vydírána. Tomu předešel vyjednávací tým ODS tím, že se nejdůležitějších reformních ministerstev, podle slov Petra Nečase, sám dobrovolně vzdal, koaličním partnerům je nabídl. Vydírání začalo až potom. A zároveň s ním začala plejáda střídání nekompetentních ministrů, ministři vnitra, ministři dopravy, ministryně obrany, která skončila po osmi dnech, aby byla povýšena na místopředsedkyni vlády a rozložila i svou vlastní stranu, která sama vznikla rozpadem té bezpečnostní firmy.

 

Do takto rozložené vlády byl Petrem Nečasem povolán pan Martin Kuba.

 

Vláda skončila skandálem beze zbytku využitým opozicí, která z něj "čerpá" síly až do dnes. A mezi tím se zvyšovaly daně. A přijímaly se vládní návrhy zákonů, které by klidně mohla prosazovat vláda sociální demokracie. Ostatně s těmi, které po demisi Nečasovy vlády zůstaly v nedokončeném legislativním cyklu, se srovnala Zemanova vláda s takovou lehkostí, že je prakticky beze změny převzala do svého programu.

 

Kandidát ODS dostal od své strany takovou podporu, že jej v prezidentských volbách porazila i Táňa Fischerová. Pokud se během voleb někdo podíval na webový portál ODS, musel se, narozdíl od stránek jiných stran, které prezentovaly své kandidáty, k obrázku Přemysla Sobotky pracně probojovat. Na domovské stránce jej každý den vítal portrét místopředsedy Kuby a přehled jeho aktuálních úspěchů.

 

Mezi mými přáteli tehdy koloval vtip, že kdyby nějakou náhodou Sobotka vyhrál volbu a Kubovi se něco stalo, mohl by možná Sobotka být prezidentem.

 

Nakonec dezertovali dva poslanci - v obou případech spojeni s "osobami z příšeří". Byli vyloučeni z ODS a jejich vyloučení v televizi hodnotí nový úřadující předseda, Martin Kuba, tentýž, se kterým pro jeho spojení s jinými podobnými "osobami z příšeří" kdysi nechtěl spolupracovat tehdy nový a čerstvý předseda ODS Petr Nečas.

 

A ten dnes v rozhovoru s Danielou Drtinovou oznámil, že viníkem všech těch peripetií ODS je hádej kdo?

 

Ano, Mirek Topolánek.

 

Porovnejme si činnost této vlády s tím, co je kladeno za vinu Topolánkovi:

Programově Topolánek opustil programové cíle ODS.

Jeho vláda zvyšovala daně, nedělala ryzí pravicovou politiku a Topolánek nedokázal program ODS v koalici dostatečně prosadit.

Personálně nesmírně poškodil ODS, protože hovořil o "kmotrech".

Zavinil těmito řečmi ztrátu důvěry ODS.

A připomeňme si, že Topolánek vedl vládu, která vzešla z volebního výsledku, jenž znamenal poměr mandátů ve sněmovně 100:100.

 

A řešení? ODS se semkne. O tom, co ODS dělá budou rozhodovat její orgány. Výměna těch orgánů nepřipadá v úvahu. Mimořádný kongres je zbytečný. Do předčasných voleb, které se budou (snad) konat někdy v listopadu, už ODS možná nepovede Mirka Němcová, která ještě před několika týdny měla plnou důvěru stranických orgánů ODS. O novém volebním leadrovi se teprve bude jednat. Paní Peake vedla rezort obrany alespoň osm dní, paní Němcová, kterou ODS ještě před pár týdny chtěla nominovat na pozici premiéra této země, těch osm dní možná už ani nedostane.

Už nemá dost důvěry, aby přirozeně jako leader pokračovala. O tom se teprve bude jednat. ODS o tom ještě nejednala.

 

Jednalo se o vyloučení pana Hrdličky a dvou poslanců, které si vedení ODS nedokázalo uhlídat. Trochu to připomíná minulou "očistu" ODS - tehdy byl obětován nepopulární starosta Jančík, dnes byl obětován nepopulární kmotr Hrdlička. Jako tehdy, tím má obroda ODS skončit, kmotři jsou přeci věcí minulosti.

 

Jednat se naopak nebude o tom, proč má tato strana jít do voleb s prozatímním předsedou a proč mají pro stranu převratné politické změny, krizová situace uvnitř strany a předčasné volby proběhnout bez konzultace vedení s členskou základnou - ta má zůstat mimo hru a nemá dokonce ani o problémech diskutovat, špinavé prádlo se nepere na veřejnosti a stranu by to před volbami poškodilo.

 

Personální změny nejsou v této situaci vhodné, strana potřebuje stabilitu. Dnešní vedení ODS je totéž vedení, které vedlo ODS v těch posledních třech letech od posledních voleb, s výjimkou pana Kuby.

 

Ten byl do funkce místopředsedy povolán brněnským loňským kongresem, který, jak dnes řekl pan Kuba, se tím vyrovnal s kmotrovskou minulostí a napravil reputaci ODS.

 

Petr Nečas po skandálu na funkci předsedy rezignoval, též aby napravil reputaci ODS.

 

A tak Martin Kuba povede ODS k novým zítřkům a bude jí vracet Topolánkem ztracenou důvěryhodnost.

 

ODS si připraví nový perfektně pravicový program, plný vznešených pravicových ideálů a návratů ke kořenům.

 

Bude jej prezentovat Martin Kuba, který byl pro tento účel s dostatečným předstihem vytažen z příšeří.

 

Pokud se podaří dosáhnout dohody s prezidentem Klausem, pak bude bývalý čestný předseda shlížet na voliče z modrých billboardů.

 

Možná, i to totiž patří to mezi věci, o kterých dnešní zasedání výkonné rady nerozhodlo a prezident Klaus se do funkce plyšového medvídka ODS příliš nehrne.

 

ODS je na nejlepší cestě k tomu, aby, spolu s "osobami z příšeří, kteří uplatňují svůj vliv v ODS", neboli kmotry, jak je nazval Mirek Topolánek a zničil tím ODS, věcí minulosti stala i ona.

 

Jsem opravdu zvědav, jak se k tomu postaví členská základna ODS, která je jistě nadšena tím, jak se Kubovi a ostatním leaderům ODS už více než tři roky daří likvidovat Topolánkem napáchané škody.

 

ODS je stranou, kterou tato země stále potřebuje, a to dokonce více než kdykoliv předtím. Krize ji buď zabije nebo bude katalyzátorem změn. Ale ODS může pomoci jen ODS, a těžko to bude současné vedení.

 

Vše závisí na členské základně ODS, na tom, zda změny, které nechtělo a nebylo schopné zajistit vedení, si dokáže prosadit uvnitř ODS. Jistě se to nepodaří do voleb, ale závisí na tom budoucnost ODS.

 

Čtěte také: 

Konec pražské koalice je výzvou pro celou ODS - vzpamatuje se?

ODS se řítí do pekla aneb špinavé prádlo se pere doma, nikoli na ulici...

Oč se hraje v ODS

Klíčová slova: ODS  | Mirek Topolánek  | Petr Nečas
4408 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czPohroma se podle všeho blíží... Nemůže být vítězství Pirátů přece jen k něčemu dobré?

Eurabia.cz

Vzpomínky na Sýrii od českého diplomataVyhlazeni Evropanů je OK. Prostě jedna tlupa té druhé pobije samce a unese samice

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Rusko ovlivnilo volby v USA? Někomu hrabe!“ Advokát si vyšlápl proti JourovéA dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění