Jiří Paroubku, máš konečně padáka! Bráníš poklesu nezaměstnanosti!

Autor: Dušan Šrámek | Publikováno: 24.1.2006 | Rubrika: HotNews

Nezaměstnanost patří k nejhorším průvodním jevům socialistických vlád. Zatím žádný králík z klobouku, a že jich už socialisté vytáhli na světlo boží pěknou řádku, s tímto fenoménem nic neudělal.

Plus minus se nezaměstnanost drží stále ve výši okolo 10 procent, což znamená, že bez práce je stabilně okolo 10 procent práceschopného obyvatelstva. Nezaměstnanost v České republice má skutečně kuriózní vývoj.

V době masivní restrukturalizace a transformace ekonomiky na počátku devadesátých let byla zcela nezanedbatelným problémem. Její zvýšení se ale nápadně shoduje se vstupem Miloše Zemana do Strakovky. Jistě, byla zde sice recese z roku 1997, která nepochybně přispěla k tomu, že dosavadní částečná přezaměstnanost kvůli zpomalení ekonomiky vyplula napovrch, nicméně již sedmým rokem je český HDP v černých číslech, přičemž růst akceleruje, ale s nezaměstnaností to nedělá nic, nebo lépe řečeno téměř nic.

Z toho je zřejmé, že nezaměstnanost u nás nemá strukturální charakter. Kolik miliard korun se vyhodilo na investiční pobídky, průmyslové zóny, rozvoj infrastruktury, aktivní politiku zaměstnanosti a podobné další a další „králíky“ za dvě poslední volební období, by těžko někdo spočítal.

Rozhodně není přehnané tvrdit, že to bylo daleko více, než kolik stál „bankovní socialismus“, jehož náklady straší socialisté dodnes. Podle zveřejněných údajů na podporu podnikání a dalších transferů týkajících se zaměstnanosti vychází nakonec jedno pracovní místo až na milión korun, podle bývalého šéfa ČKA Pavla Řežábka záchrana jednoho místa v Zetoru přišla dokonce bratru na dvanáct miliónů.

Řešení záhady tak vysoké nezaměstnanosti je poměrně jednoduché. Namísto neefektivně vyhozených peněz snižme daně, odstraňme nadbytečnou byrokracii počínaje zákoníkem práce, deregulujme nájemné a co nejvíce znevýhodněme ty, kterým se nechce pracovat.

Bohužel - namísto zásadních a logických reformních kroků nám opět Paroubek se Škromachem nabízí další „králíky z klobouku“, tentokrát opravdu obzvláště vypečené. Jak sníží nezaměstnanost chov slepic či vedlejšák u neziskových organizací, ví snad jenom Bůh a zmínění soudruzi.

A tak ke skutečnému snížení nezaměstnanosti dojde s největší pravděpodobností až tehdy, kdy se kouzelnická partička ze Strakovky a Lidového domu objeví na úřadech práce rovněž.

5401 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI? Pane Fialo, že se nestydíteODS zTOPkovatěla a likviduje poslední stopy své pravicovostiStudenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva Decroix

euPortal.cz

Takovéto perverzní knihy pohádek pro děti doopravdy existujíAndrej Babiš: Euro musí být klíčové téma pro jakoukoliv budoucí vládu. Nechápu, proč to politici konečně nepochopí

Eurabia.cz

Okamura vyzval českou policií, aby nevydávala muslimům povolení vlastnit zbraně. Okamura opět i upozornil na radikalismus českých muslimůPrezident Zeman: „Proč útočí Turci na Kurdy? No protože jsou faktickými spojenci Islámského státu"

FreeGlobe.cz

Teroristický útok v pražském metru: Hřib naštěstí nebyl atomovýBílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Ukazoval jste jen uprchlíky a jednu stranu konfliktu. Jsem tady, abych vám to řekla do očí!“ Drsný střet zpravodaje ČT Jakuba Szántó a rozčílené Syřanky. Na veřejnostiGenerál Pavel, Štětina, Telička, Dvořák z ČT, Pithart... Publicista vrací úder Kocábovi
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění