Můj dojem, že si média nevymýšlejí jen o oteplování, se potvrzuje. Sestavit z útržků protichůdných informací mozaiku toho, co se vlastně stalo v případě Zimmerman v USA, zabere spoustu času. Novináři se s tím většinou neobtěžují a spokojí se s povrchními titulky. A jádro věci jim pak dočista unikne.

V únoru 2012 hispánský hlídač George Zimmerman zastavil černošského mladíka, aby se ho zeptal, co tu navečer pohledává. Došlo ke rvačce a při té hlídač chlapce zastřelil. NAACP (Národní svaz na obranu barevných) nelenil a obvinil Zimmermana, že černocha prý zabil z rasové nenávisti.

To je nesmysl. Zimmerman pomáhal organizovat protesty, když policie zbila černého bezdomovce Shermana Ware (2010).  Z toho je snad zřejmé, že Zimmerman protičernošský rasista opravdu není.

Do kolen mne dostal zaujatý článek „Zabij si svého černocha“ (Britské listy 15.7. 2013). Když soud Zimmermana osvobodil, Blisty.cz přeložily článek z Guardianu, kde se píše: „Apely na klid po takovémto rozsudku nebudou asi příliš úspěšné. Rodiče černošských dětí nebudou klidní. Partnerky černošských mužů nebudou klid… Vzhledem k tomu, že to byl Zimmerman, který pronásledoval Martina, zůstává otázka: Do jaké míry smí mladý černoch existovat a do jaké míry se smí bránit? Znamená to, že si teď každý smí zastřelit svého černocha?“

Černá kůže mladíka ale nemohla být důvodem k zabití už proto, že na daném hlídaném sídlišti bydlí svorně jak běloši, tak černoši a Hispánci. Přicházejí a odcházejí běžně. Situaci vyvolalo mladíkovo podezřelé chování, ne jeho barva.

Naproti tomu nespornou obětí rasové diskriminace je chudák šéf místní policie.  Běloch Bill Lee byl kvůli tomuto případu sesazen. A na jeho místo byl dosazen černoch Daren Scott, aby rozzuřený dav nemohl tvrdit, že vyšetřování zmanipulovali zlí běloši.

Na vyvolávání rasové nenávisti proti bělochům se podílela i televize NBC. Sestříhala hlídačův telefonát na policii tak, aby to vypadalo, že mu na mladíkovi vadila hlavně barva kůže. Ve skutečnosti Zimmermana rasu mladíka sám od sebe nezmínil. Uvedl ji teprve na přímou otázku policisty. Za půl roku, co Zimmerman vykonával funkci hlídače, volal na policii sedmkrát. Nikdy neuváděl rasu či barvu podezřelých. Pokud se ho na to policisté sami nezeptali.

 A woman holds up a sign during a demonstration in reaction to the acquittal of neighborhood watch volunteer George Zimmerman on Monday, July 15, 2013, in Los Angeles. Anger over the acquittal of a U.S. neighborhood watch volunteer who shot dead an unarmed black teenager continued Monday, with civil rights leaders saying mostly peaceful protests will continue this weekend with vigils in dozens of cities. (AP Photo/Jae C. Hong)

OBRÁZEK: Masové davy demonstrantů křičí, že mladík byl zabit kvůli barvě své kůže. „Být černý není zločin“, říká nápis na transparentu. Zmanipulovaný dav věří, že mladík byl zabit kvůli barvě kůže. Twitter přetéká násilnými výhrůžkami proti bělochům i proti Zimmermanovi a jeho rodině (viz). Šampiony v rasistických výhrůžkách vůči bílým jsou třeba Černí panteři (New Black Panthers, viz), kteří v březnu 2012 vypsali na Zimmermanovu hlavu odměnu 10 000 dolarů (viz). 

http://news.yahoo.com/jury-reaches-verdict-in-zimmerman-trial-131511601.html

 

Pošuk, co šmíruje lidi. Čili hlídač

Článek „Nutná sebeobrana nebo rasová vražda, táže se Amerika“ (Aktualne.cz) líčí Zimmermana jako pošuka. „U mužů zákona je ale dobře znám z jiného důvodu. Opakovaně a prakticky permanentně policisty telefonicky zpravoval o "podezřelých týpcích" potulujících se po okolí a chystajících se podle jeho názoru spáchat trestný čin.“  Paranoidní magor? Ne. Článek zapomíná dodat, že Zimmerman byl členem místní hlídky občanských dobrovolníků. A upozorňovat na podezřelé týpky byla jeho práce.

Ohrazené sídliště „Retreat at Twin Lakes“ v Sanfordu na Floridě, kde Zimmerman bydlel, sužovali zloději. Od ledna 2011 do února 2012 sem byla policie přivolána 402 krát. Byly tam celé tucty hlášení o pokusech vloupání apod. Vládla tu proto atmosféra strachu.

V září 2011 se místní zoufalí obyvatelé sešli na schůzi a rozhodli se zřídit občanské hlídky. George Zimmermana zvolili jako koordinátora těchto hlídek. Zimmerman byl k tomu vhodná osoba. Tou dobou studoval v posledním ročníku na Seminole State College, kde si dodělával právnické vzdělání, aby mohl jednou být soudcem. I když jedničkář to nebyl.

 

Vidím podezřelé individuum

Podle ČT prý mladíka hlídač zastřelil, protože mu černý kluk byl „nesympatický“ a protože se mu „nezamlouval“ (ČT). Kvůli takovým věcem se ale nevraždí. ČT nám zjevně neříká všechno. 

Mladého černocha Martina Trayvona právě (dočasně) vyloučili ze školy (Miami Dade County Schools), protože u něj byly nalezeny drogy. Nebylo to poprvé, co byl vyloučen, např. pro záškoláctví. Jindy proto, že u něj našli šperky a bylo podezření, že je ukradl. Rozčilená matka ho tentokrát vyhodila z domu a tak mladík odejel ke svému otci. Rodiče jsou totiž rozvedení. Jeho otec žije u své přítelkyně v ohrazeném hlídaném sídlišti „The Retreat at Twin Lakes“ v Sanfordu na Floridě. Tam, co bydlí Zimmerman.

Byl únor, kolem 19:00, tma, pršelo. Mladík si odběhl do obchodu koupit pití a nějakou sladkost. Když se vracel domů, telefonoval se svou dívkou DeeDee. Telefonoval přes sluchátka, handsfree, takže telefon nedržel u ucha. 

Vtom si ho všimne místní člen dobrovolné hlídky, George Zimmerman, který tu sedí v autě. Mladík, který se poflakuje v dešti a povídá si sám pro sebe, připadá Zimmermanovi jako by byl zfetovaný.

Tehdy hlídač zpozorněl. Několikrát občanská hlídka nahlásila policii podezřelá individua, která si obhlížejí terén, ale lumpové stihli pokaždé zmizet dříve, než policie dorazila. Z toho si Zimmerman odnesl poučení, že je nutno, aby podezřelého zadržel sám.  

Zimmerman zavolal na policii, tam mu řekli, že není třeba aby vylézal z auta a mladíka sledoval. Ale Zimmerman si nedal říci.

 

Sleduje mě úchyl

Mladík telefonuje se svou dívkou a tu si všimne, že ho někdo sleduje. Telefonní společnost potvrzuje, kdy k telefonátu došlo, ale audio záznam není. Dívka tvrdí, že na Martina naléhala, aby raději utekl. V interview s Piers Morganem na CNN dívka řekla, že Trayvon prý pokládal hlídače za homosexuála, který chce chlapce znásilnit (a rapist). DeeDee  (Rachel Jeantel) říká, že Martin hlídače označil za „creepy ass-cracker“ (česky asi jako „buzerant“). 

MORGAN: You felt that there was no doubt in your mind from what Trayvon was telling you on the phone about the creepy ass cracka and so on, that he absolutely believed that George Zimmerman, this man, you didn’t know who he was at the time, but this man, was pursuing him? (Z toho, co vám Trayvon říkal po telefonu jste získala jednoznačný dojem, že je přesvědčen, že ten tzv. "buzerant", tedy George Zimmerman, kterého jste tehdy neznala, ho sleduje?)

JEANTEL: Yes. (Ano)

MORGAN: And he was freaked out by it? (A že z toho měl strach?)

JEANTEL: Yes. Definitely after I say may be a rapist, for every boy, for every man, every — who’s not that kind of way, seeing a grown man following them, would they be creep out? (Ano. Určitě poté, když jsem řekla, že by ho ten člověk mohl chtít znásilnit. Přece každý kluk, který nepatří mezi tamty jinak orientované, se samozřejmě vyděsí, když je sleduje neznámý muž)

“And people need to understand, he didn’t want that creepy ass cracker going to his father or girlfriend’s house to go get — mind you, his little brother was there. You know — now, mind you, I told you — I told Trayvon it might have been a rapist.” (Musíte chápat, že Trayvon nechtěl, aby ten buzerant šel za ním do domu přítelkyně jeho otce. Byl tam totiž jeho mladší bratříček. Varovala jsem totiž Trayvona, že by ten člověk mohl být sexuální násilník)

 

Mladík na chvíli hlídače setřásl. Pak na sebe ale narazili znovu. Dívka zaslechla začátek jejich rozhovoru.

Trayvon: „Proč za mnou jdete?“

Hlídač: „Co tu pohledáváš?“

Pak se oba začali strkat a telefon vypadl. Pokud tedy dívka mluví pravdu. Výroky o "ass cracker" (ass - zadek, crack - rozlousknout např. ořech) zprvu zamlčela, navíc jednou lhala pod přísahou a vymyslela si dojemnou historku, že v době chlapcova pohřbu byla tak zničená, že musela do nemocnice.

Zimmerman konfrontaci líčí mírně odlišně.  Chlapec sám se prý otočil, šel k němu a konfrontoval ho. 

Trayvon: "Máš nějakej problém, vole?" (You got a fucking problem, homie?)

Zimmerman: "Ne."

Trayvon: "Tak teď už problém máš." (You got a problem now)

A pak ho prý mladík začal mlátit. Obě verze se ale shodují v tom, že první promluvil mladík.

 

 

Kdo křičel o pomoc

Strhla se rvačka. Kolemjdoucí ji zaslechli a někteří volali na policii. V audiozáznamu je slyšet, že někdo v dálce volá o pomoc. Není ale jasné, zda to byl hlídač, či mladík. 

Domnívám se, že o pomoc volal spíše hlídač. Kdyby totiž měl ve rvačce nad mladíkem převahu, tak by ho svázal a předvedl k výslechu na policii. Jak měl v úmyslu. Kdyby měl hlídač ve rvačce převahu, neměl by důvod sáhnout po pistoli. 

Flashback. Zimmerman se v roce 2005 se strkal s policisty, kteří mu chtěli dát pokutu za rychlou jízdu. A téhož roku ho jeho bývalka obvinila z domácího násilí. Na tehdejší policejní fotografii vypadá odulý a zarostlý jako vagabund. Samozřejmě právě tuto prastarou fotografii média používají, aby Zimmermana ukázala v nesympatickém světle. Zatímco u chlapce používají roky starou fotku, na které vypadá jako andílek. 

Znamená tato několik let stará epizoda, že Zimmerman byl brutální násilník, který se neumí ovládat? Pitva ukázala, že chlapec měl jen menší poranění na kloubcích prstů, nejspíše od toho, jak Zimmermana bil. Zimmerman měl zato zranění ne na rukou, ale na hlavě – vidíme je na fotografiích, když přijela policie. Měl ránu na zátylku od úderu o chodník. A měl zlomený nos. Potvrzuje to i zpráva Zimmermanova lékaře ze druhého dne. Mladík na hlavě žádná zranění neměl. Jako větší rváč se zjevně projevil mladík. 

V interview s Morganem na CNN (už poté, co porota Zimmermana osvobodila) Rachel vysvětluje, že podle ní Martin neměl na výběr a musel údajnému úchylovi dát na prdel (give a whoop-ass). A to prý není žádné napadení či mlácení (bashing). Prostě jen dostane na zadek. 

Rachel Jeantel: “They don’t understand, they understand, ‘Oh, he would just bash, or was kill.’ When somebody bash somebody, like, blood, people, trust me, in the area I live, that’s not bashing. That’s just called “whoop-ass.” (Lidi si říkají: "Trayvon ho musel zmlátit nebo být zabit." Ale tam, kde žiju, když někomu dáte nakládačku, že mu teče krev, neříká se tomu zmlácení. Říkáme jen, že někdo dostal na zadek.) 

 

Napadený hispánský hlídač, policejní fotografie

http://www.politicalforum.com/zimmerman/308888-zimmerman-trial-day-4-diamond-edition-66.html

 

 

Mladíka zabily jeho předsudky

Média se snažila vyrobit dojem, že Zimmerman zabíjel kvůli svým předsudkům. Jak upozornil komentátor Rush Limbaugh, ve skutečnosti je to právě naopak. Kvůli svým předsudkům zemřel ten mladík.  Staršího muže, který jde za ním, automaticky pokládal za gaye, který ho chce znásilnit. „Sleduje mě nějakej buzerant“ (creepy ass cracker

Právě kvůli svým homofobním předsudkům a stereotypům mladík zřejmě reagoval velmi agresivně, když se před ním objevil Zimmerman. Mladíkova reakce byla zřejmě natolik prudká, že hlídač začal volat o pomoc a nakonec vytáhl svou zbraň. 

V nadávce „ass cracker“ se navíc odráží i termín „cracker“, který v jižanských státech USA v černošském slangu označuje bělochy. Je to rasistická nadávka asi ve smyslu „bílá držka“. Rasistické motivy tedy v případu zaznívají, ale z úst černocha nikoli z úst Zimmermana. 

Můžeme polemizovat o tom, zda měl být Zimmerman zcela osvobozen (13.7.2013), jako někdo kdo jednal v sebeobraně. Nebo zda měl dostat nějaký trest, protože zabitý mladík v danou chvíli žádnou trestnou činnost nepáchal. 

Každopádně šlo o nešťastnou náhodu, nedorozumění na obou stranách. Že černošští aktivisté zneužívají smrti nešťastného mladíka k vyvolávání rasové nenávisti mezi bílými a černými, to pokládám za hyenismus. Svornému soužití ras tím moc neprospívají. 

 

REFERENCE

 

 

Převzato z autorova blogu

 

Čtěte také: 

         Rasismus: Západoevropské rasistické pokrytectví

 

         Mají běloši na kahánku? V roce 2042 budou v USA tvořit stárnoucí Američané bílé pleti menšinu...

 

          Kongres USA se omluvil americkým Číňanům za desítky let šikany...Co mají Spojené státy za lubem?