Radovan Krejčíř: Tome Pitre, pojď si pro radu, učil jsem se u Viktora Koženého

Autor: Pavel Křepelka | Publikováno: 3.1.2006 | Rubrika: Zamyšlení

Kožený, Vostrý, Lukeš, Krejčíř, Krejčířová, Pitr… Zdá se, že Česká republika se ve světě může „chlubit“ další generací emigrantů. Zatímco vyhnanci z let 1948 a 1968 se mohla chlubit v nejlepším slova smyslu, nejnovější skvadrou zběhů se lze chlubit skutečně jen v úvozovkách.

Škvorecký, Salivarová, Kundera či Forman prchali před totalitní zvůlí, Kožený a jeho následovníci unikali a unikají před zákony demokratické země. V případě prvých dvou emigračních vln bylo vše jasné jako facka: režim neumožňoval svobodnou tvorbu, již bylo nutno hledat za hranicemi. V případě třetí vlny emigrantů vyvstává otazníků hned vícero.

Jsou tito zběhové gauneři, kteří porušují svévolně demokratické zákony, nebo jsou gaunery naopak ti, kteří mají tyto zákony hájit?

Pokud platí varianta první, je trestuhodné, kolik velkých ryb již bezpečnostním složkám státu pláchlo. Zatímco na dredaře z tachovských luk posílá policie tank a komando těžkooděnců, odsouzeného – byť nepravomocně – Tomáše Pitra nechá tatáž policie v klidu lyžovat na rakousko-švýcarských hranicích. Odsouzený si tak pod paprsky horského slunka může rozmýšlet, zda se do vlasti vrátí, nebo zda půjde ve šlépějích Radovana Krejčíře, jehož ostatně před pár dny navštívil (pro radu?) přímo pod horkým slunkem seychelským.

Platí-li možnost číslo dvě, pak se Krejčířové a Pitrové mohou směle zařadit po bok Formanů a Škvoreckých – stali se jednoduše oběťmi státní moci, která po svém trestá jejich nadstandardní talent – v tomto případě nikoliv režisérský nebo spisovatelský, ale podnikatelský.

Existuje ale ještě možnost číslo tři. Gaunery jsou jak novodobí zběhové, tak ti, kdož mají bdít nad pravidly hry. Možná jsou gaunery navíc i někteří z těch, kdož tato pravidla píší – politici. Ano, skutečně se zdá, že pochybní velkopodnikatelé, někteří politici a někteří policisté spolu dohromady hrají špinavou hru. Nic o ní nevíme potud, pokud vše klape a jánabráchismus funguje jako po drátku. Jakmile ale něco zaskřípe, jedna ruka přestane mýti jinou, staneme se svědky roztodivností. Boháč pláchne jako James Bond dvacítce po zuby ozbrojených policistů neexistujícím okénkem WC své přepychové vily, jiný – odsouzený – boháč se zase radí z Alp s právníky, zda ještě vůbec přijet, či ne.

Neviditelná symbióza, tmelená tučnými milióny, je ta tam.

Poté, co se tahle mafiánská symbióza rozplyne, předstupují jednotliví kápové před veřejnost se svou verzí příběhu. Cílem je, když už to vše prasklo, očistit vlastní jméno a pověst a sdělit národu, že „já nejsem capo di tutti capi, to ti druzí“.

Politici se semknou jako jeden muž a halekají cosi o tom, že ten a ten gauner je šílený pomatenec, který chce partaj zdiskreditovat. Zběh se zase v některém z exotických, právních či daňových (nejlépe vše dohromady) rájů snaží za pomoci pamfletů, různých trestních oznámení či alespoň nabubřelých a tvrďáckých hlášek sugerovat dojem, že on je nevinnou obětí, jež sice možná nehrála úplně gentlemanskou hru, proti „těm ostatním“ zúčastněným to však byl ještě čajíček pro kojence.

Z celého rozpletení mafiánských symbióz pak vychází jeden zjevný poražený a jeden zjevný vítěz. Začněme od konce. Kauzy jako ta Krejčířova či nynější Pitrova jsou báječným soustem pro právníky. Něco ukápne na obou stranách. Jednou to zacvakají daňoví poplatníci, podruhé zběhlí multimiliardáři z oněch rájů – ti ale platí setsakra líp.

A kdo tohle celé projede? Kromě čestných daňových poplatníků hlavně Policie České republiky. Každý nový Kožený, Krejčíř či Pitr jen utvrzuje v dojmu, že bezpečnostní složky oplývají pouze a jen jedinci všehoschopnými a neschopnými. Ti první sbírají miliónové drobty po gaunerech a nechávají je pak za odměnu prchnout či v klidu trávit – i přes odsouzení – dovolenou na lyžích či u moře. Ti druzí své všehoschopné kolegy nechávají dál v úřadu, dál mezi sebou, a se šklebem leklé ryby vítají plivance směřující na hlavy organizace, jejíž uniformy fasují.

Jsou tihle naivní, hloupí, anebo jim zachutnali tisícové drobečky z oněch miliónových drobtů, co jim předhazují všehoschopní kolegové? Čert ví…

(psáno pro MF Dnes)

9063 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

17. listopad 1939 a 1989 - pěstování kultu osobnosti Václava HavlaPokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!Stávkovat či nestávkovat? Ve školství zdaleka nejde jen o platy!Co to k čertu je za zvrhlost?! Nehodlám dovolit genderovým fanatikům, byť třeba ve vedení státu, aby ve jménu svého nového náboženství mé děti poničili. I nadále bude moje holka nosit sukně a kluk kalhoty

euPortal.cz

Sametová revoluce byla hned dvakrát ukradena, nejprve havlisty studentům a ji pak havlisté ukradli i občanům. Převrat naplánovala StB a byl zřejmě od počátků řízen ve spolupráci se SovětyKarel Gott nás varoval: Svět směřuje k totální globalizaci. Vyústí to v jednu totalitní světovládu

Eurabia.cz

Ilegálové demonstovali za legalizaci svého pobytu v EvropěImigrantské „děti“ na úkor tuzemských

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Češi „smrdí“. Nekadit. Já, prezident? Zatím ne, jsem moc mladý. Chci generála Pavla. Diplomat Kolář zesměšnil KlauseÚčet za listopad 1989? Blouznění o svobodě, třetinové mzdy. 300 miliard ročně zmizí do zahraničí. Ekonom Šulc bourá výročí
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění