Pohled k sousedům: Co padá na bedra Angely Merkelové?

Autor: Lukáš Kovanda | Publikováno: 31.12.2005 | Rubrika: Ekonomika

Německá ekonomika bilancuje rok 2005 se smíšenými pocity. Makroekonomická výkonnost stále spíše klopýtá, výjimkou je pozitivní úroveň exportů. Hans-Werner Sinn, šéf respektovaného Ifo institutu, nedávno prohlásil, že nejsilnější ekonomika eurozóny se potýká s pěti silnými hospodářskými šoky: s rozšířením Evropské unie, se zaváděním eura, s otevíráním střední a východní Evropy, s globalizací a stále ještě s následky znovusjednocení země. Každá s těchto událostí je podle něj dobrá pro svět jako celek, avšak Německu – a jeho ekonomice – přináší nemalé starosti.

Také proto byl letošní 25procentní růst klíčového Dax indexu německých akcií překvapením. Je třeba si uvědomit, že tento růst byl tažen zejména exportně orientovanými společnostmi, které profitovaly z posilujícího dolaru – coby důsledku zvyšujícího se úrokového diferenciálu mezi referenčními sazbami Fed a Evropské centrální banky i rozdílu v ekonomické výkonnosti obou zemí –, který zlevňoval německé vývozy směřující za oceán. Zatímco akcie sílily, zaměstnanost se propadla na nejnižší úroveň od druhé světové války, když bez práce se v průběhu roku ocitlo až 5,2 miliónů Němců. „Více růstu, více práce“, se tak stalo téměř přirozeným heslem ostře sledované volební kampaně. Letní předvolební nervozita postihla i trhy. Ač by investoři raději uvítali jasné vítězství proreformních křesťanských demokratů, nakonec se museli spokojit s velkou pravolevou koalicí, jež je výsledkem nepřesvědčivého vítězství Merkelové a spol. Obava z velké kolice se zatím neprojevila negativně na akciových trzích, které ke konci roku vystoupaly k rekordním hodnotám.

Německé akcie však stále nejsou oceňovány tak jako jejich například americké protějšky. Očekávané P/E (poměr ceny akcie k čistému zisku firmy přepočítanému na jednu akcii) indexu DAX 30 je na úrovni 13,98, zatímco očekávané P/E indexu Dow Jones Industrial Average je 17,47. Tento rozdíl lze jen zčásti přisoudit rozdílu v hospodářském růstu německé a americké ekonomiky. Zbytek tohoto rozdílu je nutno přičíst na vrub charakteristiky německého trhu, jehož negativa se podepisují zejména na těch německých firmách, které dosud nesklízejí ve svůj prospěch ovoce globalizace a jsou proto náchylné k výše uvedeným hospodářským šokům.

Co trápí německou ekonomiku nejvíce, je již zmíněná nezaměstnanost a miliardové transfery, které stále proudí na území bývalé NDR. Pravicový Kohl sliboval „kvetoucí“ Východní Německo, levicový Schröder zase ujišťoval, že zatočí s nezaměstnaností. Oba sliby teď padají na bedra „pravolevé“ Merkelové. Ta i kdyby chtěla ekonomiku ozdravit pomocí striktně pravicových receptů, zřejmě narazí. Ve vládě má na klíčových postech socialistické ministry. Z mizivých výsledků politiky konsensu mají obavy i investoři, což se projevuje v relativně nižším ohodnocení akcií německých firem.

Na druhou stranu si i investoři všímají pozitivních proměn německé korporátní sféry. Díky reformám, dosud nevídaným ústupkům odborů, decentralizovanému mzdovému vyjednávání, delší pracovní době a dokonce prostřednictvím snížení mezd se zde podařilo dosáhnout vyšší flexibility a jednotkové pracovní náklady se „strmě propadly v poměru k jiným zemím“, jak nedávno uvedl časopis The Economist. Německo, donedávna země s nejdražší pracovní silou v Evropě, je tak z tohoto hlediska rázem v konkurenční výhodě v porovnání s Francií, Itálií, Nizozemskem a dokonce s Británií.

Nyní je tedy tah na nové německé vládě. Nadcházející rok ukáže, zda zvítězí spíše levá část koalice a její vize zachování státu sociálního blahobytu, či se vše utopí ve vzájemných konsensuálních řešeních, anebo zda převáží pravicové, reformní koncepce. Netřeba zdůrazňovat, který možnost zajistí německé ekonomice rychlejší hospodářský růst.

(psáno pro Lidové noviny, titulek redakce)

7043 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Pomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlastŘada výzkumů shodně ukazuje, že v evropských zemích s každou další generací klesá IQ, a to i když je zohledněna imigrace. Evropská civilizace: Jako přežrané myši?

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění