Jak na to šel Karel Gott? Kupoval hudební časopisy, které pak rušil!

Autor: Zuzana Štefánková | Publikováno: 30.12.2005 | Rubrika: Ostatní

Kavčí hory se opět zahalily do čecháčkovského oparu! Tentokráte jde o to, že přispěvatel ePortálu, pan Petr Žantovský, dostal od stanice ČT24 nabídku, aby se zhostil role moderátora předpůlnočního diskusního pořadu. Jenže, co čert nechtěl, ihned se vyrojilo klubko odpůrců tohoto tahu, kterým zřejmě nejvíce nevoní Žantovského dřívější angažmá v roli poradce Václava Klause. Takto však nesouhlas s jeho osobou v „pluralitní“ ČT vyjádřit nelze, a tak pánové Marek Wollner a spol. ladí primitivní antibolševickou strunu. Označují Žantovského za novináře poplatného komunistickému režimu v době jeho působení v časopise Melodie v polovině 80. let. Jak to je tedy s panem Žantovským doopravdy?

Nechme jej chvíli hovořit:


Nemám rád, když se veřejně lže, tak to musím krátce uvést na pravou míru. Posloužím si vybranými citacemi z jednoho emailu, který jsem před nedávnem psal jednomu rozhlasovému posluchači, který (zjevně na rozdíl od pana Wollnera) chtěl znát můj názor na podobné, po léta rozšiřované pomluvy. Konkrétně se mě dotazoval na jakýsi článek Jiřího Černého, kde mě tento zahrnul (podobně jako pan Wollner) mezi normalizační „kulturtrégry“. Tak jsem mu mj. napsal:

Moje spolupráce s hudebním měsíčníkem Melodie: Začalo to v říjnu 1984 - 10 měsíců poté, co došlo ke (podotýkám vynucené) změně v redakci, odešel ing. S. Titzl, Č.Klos a F.Horáček a s nimi externisté (mj. i J. Černý) - vesměs do "konkurenční" Gramorevue, rovněž měsíčníku vydávaného "kulturtrégry", abych zůstal u Černého terminologie. Bylo by dobré oba listy porovnat a dojít snadno k závěru, že v obou se věrchuška snažila zavádět normalizační pop a redaktoři občas prosadili skutečnou hudbu. Nuže tedy v říjnu 1984 mi zavolala redaktorka Melodie Ivana Brumovská (dcera Aidy Brumovské, která textovala pro E.Olmerovou), dnes Peroutková (manželka bubeníka Olympiku - říkám to proto, abychom se zhruba orientovali, kdo je kdo). Brumovská mě požádala, abych do Melodie začal psát jazzové recenze. To jsem také činil pak asi rok a půl. Má témata: Jazz Q, Jana Koubková, C. & K. Vocal, Jan Spálený, Vokalíza, Jazzové festivaly. Nic, za co bych se měl stydět. Však také i Černý svého času v jiném pomlouvačném textu napsal, že s mým psaním po odborné stránce nemá problém.

Problém byl jinde: (podotýkám někteří, ne všichni) lidé, co odešli skoro rok před mým "příchodem" - byl jsem externí autor, bez vazby na redakci a rozhodování (a už vůbec ne ve „vedoucí pozici“, jak mylně píše pan Wollner) - byli dost agresivní. Tehdy jsem pochopil, že víc než o politiku jde těmto hochům o generační problém. Proto je tak nadzvedlo, když se najednou vyrojili lidé o deset a víc let mladší se slušnými znalostmi a byli schopni je nahradit. A to nemluvím o sobě. Vybaví se mi třeba František Fiala (dnes šéfproducent EMI), Ivan Kytka (dnes v BBC v Londýně), Michal Huvar (dnes monografista Kryla či Lohonky) atd. Dodejme, že je pravda, že já jediný jsem to těmto generačním předchůdcům řekl na plná ústa. Možná nešťastnou formou, ale upřímně.

Nevyjadřuji se k úrovni Melodie r.84, ta byla strašná, stejně jako celá ta kádrovácká akce tam, o tom není sporu. Chápu Černého (a jiných) rozmrzelost k mé osobě v této věci, ale vnímám ji jako generační problém. Já jsem se politicky nikdy nijak neexponoval, nebyl jsem ničeho členem atd. V Melodii jsem si jako dvaadvacetiletý začínal dělat profesi jazzového publicisty, což je to, co jsem chtěl a kam jsem se orientoval.

Mimochodem, z Melodie mě vyhnala redaktorka Thámová v r.86 - poté, co jsem do jednoho článku napsal, že považuji za špatnou známku kulturnosti, když v Praze není jediný otevřený jazzklub (Parnas zrušený, Metro a Reduta zavřené). Taková banalita stačila, nebo spíš byla záminkou. Ale to jen na okraj. Pak jsem do Melodie psal krátce v letech 88 a 89, kdy se jejím šéfem stal Jan Dobiáš (dříve Mladý svět, dnes TV Nova), který velmi rozumně přibíral rozmanité spolupracovníky (tehdy se tam, pokud se pamatuji, začala též objevovat jména jako V.Vlasák, V.Lindaur a podobně). Dobiáš držel filosofii propojování lidí, ne jejich rozeštvávání.

Od Melodie mě pak vyhnal až soudruh Zapletal, do normalizační Melodie psával úvodníky o budování socialismu plnými tvůrčími silami, po listopadu 89 v sobě objevil antikomunistu, stal se z něj vedoucí redaktor, kterému se podařilo Melodii v podstatě zabít. Nakonec ji koupil Karel Gott, a ten ji zavřel. Pohádky je konec.


Pan Wollner dále zmiňuje mé angažmá v odborářském deníku Práce. Je třeba jen krátce připomenout, že v roce 1989, kdy jsem tam nakrátko nastoupil, tu vycházely deníky buď explicitně komunistické (Rudé právo, Svoboda atd.), potom deníky jiných stran (Lidová demokracie a Svobodné slovo) a dále deníky jiných organizací tzv. Národní fronty (svazáci měli Mladou frontu, odboráři Práci). Všechny tyto deníky byly řízeny ideologickým oddělením ÚV KSČ. Tato pevná ruka se pak v různé míře důslednosti promítala do jednotlivých redakcí. Zatímco třeba Rudé právo bylo hlavním výrobcem propagandy, Práce či Mladá fronta jen papouškovaly jednotlivé její části. A v zájmových rubrikách (např. kultuře či sportu) nepanovalo tak drsné kádrování. Díky čemuž třeba v Mladé frontě už tehdy například psal o alternativním rocku Alex Švamberk, ve Svobodném slově o divadle a filmu Mirka Spáčilová, a v Práci o jazzu já. To jen pro připomenutí, jak pevné, či naopak volné byly poměry v dobovém tisku.

Pan Wollner ale určitě naráží na jedinou mediálně známou akci, tzv. kauzu Baezová. Vrátím se k citaci z toho svrchu zmíněného emailu.

Kauza Baezová je prostinká. Zpěvačka Joan Baezová vystoupila v Bratislavě, pozvala na scénu Havla (červen 89), já jsem o tom napsal a do vydání propašoval pochvalnou recenzi. Až poté, co vyšla, prasklo, co vlastně v té Blavě proběhlo, vedení redakce deníku Práce napsalo jiný článek o Baezové s jiným hodnocením, podepsali tam mě proti mé vůli, já jsem k tomu souhlas nedal. Vyšlo to pod mým jménem. Ale to už jsem byl na odchodu z redakce. Kromě jiného jsem byl totiž taky sebrán čackou VB na Václavském náměstí při demonstraci a další měsíce jsem strávil už mimo redakci, mimo jiné také v péči jednoho zdravotnického zařízení v Praze, kde mi dělali azyl. Podotýkám, že v tom zařízení mi dělal ochránce jiný člověk, o němž by asi Černý či Wollner také hezky nemluvili, ale který byl statečný v době, kdy to nebylo zvykem.

(Mimochodem: v listopadu 1989 mě v Práci zvolili za mluvčího tamního OF. Nepředpokládám, že to bylo za „normalizační“ zásluhy. Zeptejte se dnešního europoslance za ČSSD Richarda Falbra, tehdejšího odborářského předáka, kdo se s ním za Práci hádal o odborový majetek, a že to nebyla žádná selanka.)

Takže Baezová není můj problém, já to vím, a to mi stačí. Nemám touhu se donekonečna někde bránit sprosťárnám, zejména když tuším, že pramení v podstatě z dotčené generační pýchy: Jedni najednou zjistili, že na tu svou profesi nejsou sami na světě, a to zabolelo. To je obecný problém podobných lidí - mají to mnozí lidé z r. 68 - to přesvědčení, že jsou sami nositeli univerzálních pravd a jediní mají právo o nich veřejně mluvit. To je ale přesvědčení dost bolševické, protože v důsledku znamená uzavření veřejného prostoru pro ty ostatní, zejména pro ty, kteří se mnou - univerzálním pravdydržitelem - nesouhlasí.


Nevím, zda jsem pana Wollnera svými informacemi trochu uspokojil. To je ale moje summa k tomuto tématu, kterou jsem po hodně dlouhé době takto uceleně sepsal, nic víc k tomu nemohu dodat, protože nic víc se nestalo. Všechno ostatní jsou jen ideologické interpretace, a s těmi nemá smysl polemizovat, protože nesledují zjištění pravdy, nýbrž dosažení subjektivního cíle.

16438 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Odporné výsledky zvrácené genderové ideologie...Pašování migrantů neustává

Eurabia.cz

Slavná Anglie. Nejsou důkazy, ale Čech je vinný jen kvůli tomu, že je bělochem ...Švýcarská anketa: Důvěřuješ Astře Zeneca? Ano 6%

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Ne, Češi, to si rozhodovat nebudete, to rozhodne EU. Svoboda slova? Čas ozvat se je do úterkaTvář, kterou znáte z ČT: „Lipovská ven?“ Veliký výsměch. Ale také obvinění lidovce Bartoška
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění