BBC: Propaganda, kterou zneužil Václav Havel a jeho klub blbé nálady?

Autor: Petr Žantovský | Publikováno: 30.12.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Havel

Vedení britské mediální společnosti BBC Worldwide se před pár dny rozhodlo, že navzdory rozmanitým zprávám z minulých dnů zavře české vysílání podle plánu, tedy v březnu. Důvod byl řečen již dříve: je třeba finanční prostředky přesměrovat tam, kde jsou zapotřebí, zřejmě na výstavbu nějaké arabsky mluvící televize, protiváhy propagandistických stanic typu Al-Džazíra.

Přestože domácí osazenstvo BBC v čele s Vítem Kolářem vyvinulo zjevně nadlidskou snahu sehnat nějakého investora, který by jim jejich zpravodajské rádio pod vypůjčenou značkou BBC dál provozoval, mateřská BBC rozhodla jinak. A myslím, že správně.

Zahraniční vysílání BBC, podobně jako řady jiných stanic (také Českého rozhlasu) je v podstatě propagandistické. Má propagovat hodnoty svého faktického zřizovatele, britského království. Jeho tradici, jeho demokracii, a také jeho zájmy, včetně těch geopolitických. Taková stanice má nezastupitelný smysl a opodstatnění v dobách, kdy vysílá na nesvobodné území, ať už za německé, nebo sovětské okupace.

Vedlejším produktem blahodárného působení realitě bližších informací, než byly ty, které k nám pouštěla propaganda totalitních režimů, byla také kvalita žurnalistického zpracování. A právě a pouze ta prý měla být hlavním motorem snah po zachování české BBC i po březnu příštího roku. Tak to aspoň říkali o sobě sami lidé z BBC (ústy V.Koláře), a podobně hovořila i řada komentátorů zvnějšku. Nic proti kvalitám české BBC, najde se tam řada opravdu zajímavých, otevřených, bystrých žurnalistů, od nichž by se mnozí mohli učit. Jenomže bystří žurnalisté se vyskytují i mnohde jinde. Tvrdit, že bez BBC není české žurnalistiky, prostě není pravda.

Jde samozřejmě o chleba. Nejen lidem z BBC, tam je to primární a samozřejmě naprosto pochopitelný zájem. Ačkoli právě oni by měli být ve velkém klidu: o žurnalisty s jejich renomé se jistě popere každá redakce. Na existenci české BBC ale mají zájem především lidé s jinými úmysly. Takoví, kterým z nějakého důvodu vyhovuje vykreslovat obrázek české současnosti v matných, špinavých, nevábných barvách. Jako obrázek zkorumpované, amorálností prolezlé balkánské provincie, kterou je třeba stále peskovat, kádrovat, poučovat a tedy vést. Ideologové blbé nálady.

Takoví velice rádi hovořili o tom, že zahraniční rádio (jakkoli české BBC je už mnoho let ryze české rádio!) je nutným sebeočistným zrcadlem našich hříchů. Takoví asi ještě dnes pláčou nad rozhodnutím Kongresu USA předat český board Rádia Svobodná Evropa plně do gesce Českého rozhlasu, již svobodného a existujícího uprostřed standardní demokratické země. Přítomnost rádií typu RSE či BBC totiž indikuje nezdravou společnost, které je třeba dodávat impulsy zvenčí.

Jenže skutečná role podobných rádií (médií a informačních kanálů obecně) není v nějaké silové kultivaci, nýbrž v ukazování na vlastní možnosti prostředí, kam je vysíláno. Informace je, jak známo, velmi mocná zbraň. Rádia tohoto typu tradičně spoléhala na to, že v cílovém prostředí bude informace sloužit jako zbraň v rukou místních lidí, jejichž schopnost zacházet s informací tato média a jejich zřizovatelé (vlády, zpravodajské služby atd.) nikdy nepodceňovali. To je jen typická naše malomyslnost, která nám velí považovat se za nicotné, neschopné idioty, kteří se neobejdou bez pomocné berličky. Ať už zpoza hranic, nebo od nějaké domácí autority. Nebývá náhodou, že právě taková autorita mluvívá o blbé náladě a potřebě externí profylaxe.

Obávám se ale, že ani tento typ propagátorů potřeby BBC nesleduje opravdové „zájmy BBC a jeho posluchačů“, nýbrž výhradně zájmy svoje. Téma BBC je pro ně právě a pouze téma, jedno z mnoha témat, na němž se mohou veřejně blýsknout. Protože realita kráčí jinudy. Na příkladu RSE/ČRo 6 je vidět, že Český rozhlas (a svedla by to za určitých okolností jistě i privátní sféra) dokáže navazovat kontinuitu na žurnalistické rysy „zahraničního“ předchůdce - RSE. Není nejmenší důvod, aby se kvalitní lidé z BBC nerozptýlili po redakcích, třeba i ČRo, a nekonali svou profesi v jiných masmédiích demokratického státu.

Ten totiž nepotřebuje (už ne a zatím ještě ne) injekce zvenčí, nýbrž pořádné vlastní posilování. Doping trvá a působí vždy jen chvíli, kdežto vlastní svaly, jsou-li trénovány, vydrží celý život. Totéž platí i o intelektuálních schopnostech a profesionálních dovednostech – a nejen u žurnalistů.

(titulek redakce)

7906 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Klaus ml. se odklonil od ODS. Novotný vyzývající k "utrácení" lidí program reprezentuje? Sociální sítě zaplavily fotky nahaté Kateřiny Bursíkové Jacques. Hodlá se stát českou Cicciolinou a vrátit se do politikyKdyž revoluce začne požírat své dětiPatnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?

euPortal.cz

V roce 1999 se všelijací pragováci v čele s principálem Havlem předháněli ve schvalování útoku NATO na Jugoslávii. Někteří tak spláceli svůj dluh novému protektorovi a zajišťovali si pohodlnou budoucnost...Po přečtení článku vám bude jasnější, proč je Česká televize dlouhodobě nazývána Al Jazírou z Kavčích hor. Ideologický blábol hodný vojína Jasánka...

Eurabia.cz

Konvička: Čučkaři z BIS zatím bojují s "dezinformačními zdroji" a mezitím Muslimskou komunitu v Praze ovládli radikální muslimovéCenzura na internetu zesiluje. Česko-švédská spisovatelka je cenzurovaná kvůli Tommymu Robinsonovi

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Herec Županič: Zeman? Šestá cenová. Znám národ líp než KSČM a Okamura. Závidím ČaputovouFOTO Klaus ml. se vyfotil se srbskými školačkami. Tím, co k tomu následně připsal, ale rozpoutal bouři
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění