BBC: Propaganda, kterou zneužil Václav Havel a jeho klub blbé nálady?

Autor: Petr Žantovský | Publikováno: 30.12.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Havel

Vedení britské mediální společnosti BBC Worldwide se před pár dny rozhodlo, že navzdory rozmanitým zprávám z minulých dnů zavře české vysílání podle plánu, tedy v březnu. Důvod byl řečen již dříve: je třeba finanční prostředky přesměrovat tam, kde jsou zapotřebí, zřejmě na výstavbu nějaké arabsky mluvící televize, protiváhy propagandistických stanic typu Al-Džazíra.

Přestože domácí osazenstvo BBC v čele s Vítem Kolářem vyvinulo zjevně nadlidskou snahu sehnat nějakého investora, který by jim jejich zpravodajské rádio pod vypůjčenou značkou BBC dál provozoval, mateřská BBC rozhodla jinak. A myslím, že správně.

Zahraniční vysílání BBC, podobně jako řady jiných stanic (také Českého rozhlasu) je v podstatě propagandistické. Má propagovat hodnoty svého faktického zřizovatele, britského království. Jeho tradici, jeho demokracii, a také jeho zájmy, včetně těch geopolitických. Taková stanice má nezastupitelný smysl a opodstatnění v dobách, kdy vysílá na nesvobodné území, ať už za německé, nebo sovětské okupace.

Vedlejším produktem blahodárného působení realitě bližších informací, než byly ty, které k nám pouštěla propaganda totalitních režimů, byla také kvalita žurnalistického zpracování. A právě a pouze ta prý měla být hlavním motorem snah po zachování české BBC i po březnu příštího roku. Tak to aspoň říkali o sobě sami lidé z BBC (ústy V.Koláře), a podobně hovořila i řada komentátorů zvnějšku. Nic proti kvalitám české BBC, najde se tam řada opravdu zajímavých, otevřených, bystrých žurnalistů, od nichž by se mnozí mohli učit. Jenomže bystří žurnalisté se vyskytují i mnohde jinde. Tvrdit, že bez BBC není české žurnalistiky, prostě není pravda.

Jde samozřejmě o chleba. Nejen lidem z BBC, tam je to primární a samozřejmě naprosto pochopitelný zájem. Ačkoli právě oni by měli být ve velkém klidu: o žurnalisty s jejich renomé se jistě popere každá redakce. Na existenci české BBC ale mají zájem především lidé s jinými úmysly. Takoví, kterým z nějakého důvodu vyhovuje vykreslovat obrázek české současnosti v matných, špinavých, nevábných barvách. Jako obrázek zkorumpované, amorálností prolezlé balkánské provincie, kterou je třeba stále peskovat, kádrovat, poučovat a tedy vést. Ideologové blbé nálady.

Takoví velice rádi hovořili o tom, že zahraniční rádio (jakkoli české BBC je už mnoho let ryze české rádio!) je nutným sebeočistným zrcadlem našich hříchů. Takoví asi ještě dnes pláčou nad rozhodnutím Kongresu USA předat český board Rádia Svobodná Evropa plně do gesce Českého rozhlasu, již svobodného a existujícího uprostřed standardní demokratické země. Přítomnost rádií typu RSE či BBC totiž indikuje nezdravou společnost, které je třeba dodávat impulsy zvenčí.

Jenže skutečná role podobných rádií (médií a informačních kanálů obecně) není v nějaké silové kultivaci, nýbrž v ukazování na vlastní možnosti prostředí, kam je vysíláno. Informace je, jak známo, velmi mocná zbraň. Rádia tohoto typu tradičně spoléhala na to, že v cílovém prostředí bude informace sloužit jako zbraň v rukou místních lidí, jejichž schopnost zacházet s informací tato média a jejich zřizovatelé (vlády, zpravodajské služby atd.) nikdy nepodceňovali. To je jen typická naše malomyslnost, která nám velí považovat se za nicotné, neschopné idioty, kteří se neobejdou bez pomocné berličky. Ať už zpoza hranic, nebo od nějaké domácí autority. Nebývá náhodou, že právě taková autorita mluvívá o blbé náladě a potřebě externí profylaxe.

Obávám se ale, že ani tento typ propagátorů potřeby BBC nesleduje opravdové „zájmy BBC a jeho posluchačů“, nýbrž výhradně zájmy svoje. Téma BBC je pro ně právě a pouze téma, jedno z mnoha témat, na němž se mohou veřejně blýsknout. Protože realita kráčí jinudy. Na příkladu RSE/ČRo 6 je vidět, že Český rozhlas (a svedla by to za určitých okolností jistě i privátní sféra) dokáže navazovat kontinuitu na žurnalistické rysy „zahraničního“ předchůdce - RSE. Není nejmenší důvod, aby se kvalitní lidé z BBC nerozptýlili po redakcích, třeba i ČRo, a nekonali svou profesi v jiných masmédiích demokratického státu.

Ten totiž nepotřebuje (už ne a zatím ještě ne) injekce zvenčí, nýbrž pořádné vlastní posilování. Doping trvá a působí vždy jen chvíli, kdežto vlastní svaly, jsou-li trénovány, vydrží celý život. Totéž platí i o intelektuálních schopnostech a profesionálních dovednostech – a nejen u žurnalistů.

(titulek redakce)

8050 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Objevuje se u nás stále větší počet osob zahalených v islámských nikábech?Evropská unie je škůdcem, parazitem, vrahem a rakovinou Evropy. Pokud chceme, aby Evropa přežila, musíme zrušit totalitní neomarxistickou instituci s názvem Evropská unie

Eurabia.cz

Miliardový byznys s ilegální imigrací a uprchlíky. Reportáž italské TV ukazuje pravdu o migraciVzdělání ve Švédsku rapidně upadá. Například mnozí švédští policisté neumějí psát

FreeGlobe.cz

Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?Tyranie pánů sociálních sítí

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Odstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Babiš se vysmál Milionu chvilek. A vyprášil ministra ČSSD Debilové. Přepište listopad, ČT! Šméčko, Babiši. Čapí hnízdo rozpálilo umělce
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění